کد خبر: ۶۸۳۱۰۲۲
تاریخ انتشار: ۲۴ بهمن ۱۳۹۷ - ۰۸:۲۴
در گفتگو با باشگاه خبرنگاران جوان مطرح شد:

برخی تصور می کنند که حجاب فقط در عصر حاضر موضوعیت دارد، در حالی که ریشه های آن در دوران ایران باستان نیز دیده می شود.

به گزارش خبرنگار حوزه قرآن و عترت  گروه فرهنگی باشگاه خبرنگاران جوان، حجاب در ایران باستان دیده می‌شود و برخلاف تصور بسیاری از منتقدان پوشش اسلامی، این مضوع به ایران پیش از ورود اسلام باز می‌گردد. درباره آزادی در حجاب و ریشه تاریخی آن با حجت اسلام و المسلمین محمد پویا پژوهشگر دینی و کارشناس مذهبی گفتگو کردیم.


بیشتر بخوانید: بی حجابی آسایش را از جامعه می‌برد + فیلم 


وی در این باره گفت: یکی از حرف‌های مشهور درباره حجاب بحث آزادی در سبک و سطح پوشش است. این افراد می‌گویند که قانون نباید در این حوزه دخالت کند. آزادی مفهوم خوبی است، اما اگر بی حد باشد باعث اذیت دیگران می‌شود. هیچ جای دنیا آزادی به این شکل وجود ندارد. اگر آزادی هم وجود داشته باشد، آزادی در چارچوب قانون است. اگر آزادی همراه با بی قانونی باشد به سمت هرج و مرج خواهد رفت.

حجاب و عفاف پیش از اسلام در میان ایرانیان رواج داشته است + فیلم

این کارشناس مذهبی ادامه داد: بعضی‌ها به قانون حجاب حساسیت نشان می‌دهند و به آن معترض هستند. ضرورت قانون حجاب از این جهت است که ما ایرانی‌ها از قدیم به انسان‌های با حیا مشهور بودیم. حتی در گفتار ایرانیان این موضوع رعایت می‌شد. ایرانیان پیش از اسلام آنقدر با عفاف و در لفافه صحبت می‌کردند که این موضوع برای دیگران نیز قابل توجه بود. فضای مجازی و برخی عوامل دیگر فرهنگ جامعه ما را دچار انقلاب و دگرگونی کرده است و این دگرگونی به موضوع عفاف در ابعاد مختلف انسانی کشیده شده است. حالا در جواب آنان که موضوع حجاب را مربوط به اسلام می‌دانستند باید بگوییم که پیش از اسلام چنین مفهومی معنا داشته است.


بیشتر بخوانید: هر کشوری که تمدن داشته، به حجاب اهمیت می‌داده است + فیلم 


وی افزود: این قوانین مربوط به قبل از اسلام است. در ادیان قبلی چقدر حریم‌های مرد و زن و عفاف خانوادگی رعایت می‌شد. در کتاب نظام حقوق زن در اسلام به تفسیر به این موضوع اشاره شده است. تاریخ ایران از این حیا‌ها مملو است. جامعه ایرانی حتی اگر مسلمان هم نباشد بر اساس همان چارچوب فرهنگی و پیشینه خودش باید عفاف را مد نظر داشته باشد. نباید حجاب و عفاف از هم دور باشد. اگر حجاب از جامعه برود، بی عفتی می‌آید. این دو جدا از هم نیستند.

حجاب و عفاف پیش از اسلام در میان ایرانیان رواج داشته است + فیلم

حجت الاسلام پویا در پایان اضافه کرد: اگر ابتذال و تحریک کردن خانم‌ها تشویق به بی عفتی نباشد، چه معنایی دارد. وقتی بی عفتی در جامعه متداول شد، نمی‌شود روی آن جامعه حساب باز کرد. فقط صنعت اهمیت ندارد. کشور ما در حرام زادگی آمار بسیاری پایینی داریم. در ایران موضوع حرام زادگی به یک درصد هم نمی‌رسد. در برخی کشور‌ها این موضوع بالای ۵۰ درصد است؛ بنابراین وصله بی عفتی از غرب به ما نمی‌چسبد.

انتهای پیام/

حجاب در ایران باستان هم، ریشه دارد

کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
سروش خبر
ایتا خبر
ویسپی خبر
گپ خبر
آی گپ خبر
بله خبر
توییتر خبر
اینستاگرام خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر