کد خبر: ۶۸۳۱۷۸۵
تاریخ انتشار: ۲۵ بهمن ۱۳۹۷ - ۱۲:۰۱

موزه ملی کشور دستاورد چهار دهه باستان‌شناسی ایران را در معرض دید عموم می‌گذارد.

نمایشگاه ۴ دهه کشفیات باستان‌شناسی ایران در موزه ملی برگزار می‌شودجبرئیل نوکنده رئیس موزه ملی، در گفتگو با خبرنگار حوزه میراث و گردشگری  گروه فرهنگی باشگاه خبرنگاران جوان، درباره جدیدترین اخبار نمایش آثار در موزه ملی گفت: به زودی نمایشگاهی از کشفیات باستان شناسی از همه استان‌های کشورمان در موزه ملی برگزار می‌شود.

وی افزود: کشفیاتی که در این نمایشگاه به نمایش گذاشته می‌شوند، در طول چهل سال اخیر از طریق کاوش‌های علمی و باستان شناسی در ایران به دست آمده اند.

رئیس موزه ملی اظهار کرد: ما از هر استان خواسته‌ایم که ۱۰ اثر به موزه ملی بفرستند و تقریباً ۸۰ درصد استان‌ها آثارشان را به تهران منتقل کرده‌اند و به زودی نمایشگاهی از این آثار خواهیم داشت؛ نمایشگاهی تحت عنوان ۴ دهه کشفیات باستان شناسی ایران.

گفتنی است باستان‌شناسی شاخه‌ای از علوم اجتماعی است که به مطالعه گذشته از طریقِ مدارکِ مادی می‌پردازد. در اواخر قرن نوزدهم، ایران با وجود حفظ استقلال خود، به منطقه حائل بین امپراطوری‌های انگلیس و روسیه در آسیا تبدیل شد. نفوذ این دو کشور و حضور جاسوس‌های آن‌ها در ایران امکان را برای توجه به آثار قدیمی نیز فراهم کرد؛ البته این امر زمینه به تاراج رفتن میراث فرهنگی کشورمان را نیز ایجاد کرد. پس از پیروزی انقلاب اسلامی باستان‌شناسان داخلی با تکیه بر داشته‌های خود تلاش کردند که عرصه باستان‌شناسی کشور را در دست بگیرند و دست بیگانگان را از میراث فرهنگی کشور دور نگه دارند.

انتهای پیام/

موزه ملی ایران میزبان کشفیات باستان شناسی می شود

 

کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
سروش خبر
ایتا خبر
ویسپی خبر
گپ خبر
آی گپ خبر
بله خبر
توییتر خبر
اینستاگرام خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر