کد خبر: ۶۸۳۴۵۸۷
تاریخ انتشار: ۲۷ بهمن ۱۳۹۷ - ۱۰:۴۷

مدیرکل امور عشایر خراسان شمالی گفت: چهار میلیارد و ۳۰۰ میلیون ریال اعتبار برای خرید چهار تانکر سیار آبرسانی خانوار‌های عشایری استان اختصاص یافت.

به گزارش گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از بجنورد ، محمدرضا قلی پور مدیرکل امور عشایر خراسان شمالی با بیان اینکه هم اکنون ۱۱ دستگاه تانکر به عشایر استان آبرسانی می‌کنند ، گفت: چهار میلیارد و ۳۰۰ میلیون ریال اعتبار برای خرید چهار تانکر سیار آبرسانی خانوار‌های عشایری استان اختصاص یافت.

وی افزود: هم اکنون خرید چهار دستگاه تانکر برای عشایر استان در دستور کار قرار گرفت که تاکنون یک دستگاه خریداری شده است.

قلی پور گفت: اعتبار مورد نیاز برای خرید این تانکر‌ها توسط امور عشایر کشور و استانداری خراسان شمالی انجام می‌شود.

وی با بیان اینکه ۹۵ درصد عشایری استان از آب سالم برخوردار هستند ، افزود: برخی از خانوار‌های عشایری استان که در مناطق قشلاقی در استان گلستان و مراوه تپه سکونت دارند از آب آشامیدنی سالم بی بهره هستند.

وی اظهار کرد: این خانوار‌ها آب شرب را از رودخانه اترک تامین می‌کنند ، بعضا آنان به آب سالم دسترسی ندارند.

مدیرکل امور عشایر خراسان شمالی با بیان اینکه با اداره امور عشایر گلستان جلسه‌هایی در این خصوص برگزار کردیم، گفت: برای برداشت آب به خانوار‌های عشایری که در آن منطقه سکونت دارند مجوز حفر چاه عمیق داده می‌شود.

وی افزود: پنج میلیارد ریال اعتبار برای حفر و تجهیز چاه عمیق در این منطقه مورد نیاز است که از اعتبارات استان نمی‌توانیم تامین کنیم.

قلی پور گفت: ۲۵ درصد از چشمه‌های استان در مناطق ییلاقی جمعیت عشایرنشین بر اثر خشکسالی و کاهش میزان بارندگی ها، خشکیده اند.

قلی پور بیان کرد: تامین آب آشامیدنی خانواده‌های عشایر و دام آن‌ها در مناطق ییلاقی یکی از مشکلات اساسی این گروه از جامعه است.

وی گفت: اداره کل امور عشایر خراسان شمالی با برنامه ریزی‌های انجام شده تلاش می‌کند ، نیاز‌های آب آشامیدنی عشایران استان را تامین کند تا مشکلی در تولید و ادامه فعالیت جامعه عشایری در مناطق ییلاقی ایجاد نشود.

وی در ادامه اظهار کرد: هم اکنون پنج هزار و ۳۵۰ خانوار عشایری خراسان شمالی بیش از ۷۰۰ هزار راس دام سبک در اختیار دارند که ۲۵ درصد گوشت استان را تولید می‌کنند.

گفتنی است: عشایر خراسان شمالی با جمعیتی بیش از ۳۰ هزار نفر در قالب ۲ ایل زعفرانلو و شادلو و ‎ ۳۸ طایفه با شیوه‌های سنتی کوچرو و نیمه کوچرو در استان زندگی می‌کنند.

انتهای پیام / ب 

وجود پنج هزار و ۳۵۰ خانوار عشایری در خراسان شمالی

کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
برچسب ها
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
سروش خبر
ایتا خبر
ویسپی خبر
گپ خبر
آی گپ خبر
بله خبر
توییتر خبر
اینستاگرام خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر