کد خبر: ۶۸۳۴۷۵۰
گروه : کرمان » کرمان
تاریخ انتشار: ۲۷ بهمن ۱۳۹۷ - ۱۲:۱۸

رییس شبکه دامپزشکی فهرج گفت: ۶۰ هزار راس دام سبک علیه بیماری تب برفکی در این شهرستان مایه کوبی می‌شوند.

مایه کوبی ۶۰ هزار راس دام فهرج علیه  تب برفکیبه گزارش خبرنگارگروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از کرمان، مهدی بماندشتی رییس شبکه دامپزشکی فهرج گفت: بیماری تب برفکی یک بیماری بسیار عفونی و به شدت واگیردار است و به لحاظ شدت خسارات اقتصادی یکی از موانع اصلی در تامین بهداشت و تولید دام می‌باشد و نقش اساسی در تجارت دام و فرآورده‌های خام دامی دارد.

وی افزود: مهمترین و اصلی‌ترین روش انتقال و انتشار بیماری بخصوص در مناطقی که بیماری به فرم بومی حضور دارد انتقال به روش مستقیم، در اثر تماس با دام آلوده با دام حساس است.

بماندشتی اظهار کرد: ترشحات دامی آلوده، ابزار و وسایل آلوده از جمله انواع سرنگ، سرسوزن، وسایل تلقیح مصنوعی، رفت و آمد وسایل نقلیه و تردد افراد می‌تواند سبب انتقال بیماری شود.

وی با اشاره به اینکه کنترل این بیماری بسیار مشکل است، ادامه داد: مهمترین و اساسی‌ترین روش پیشگیری و کنترل این بیماری واکسیناسیون و به کارگیری اقدامات بهداشتی و قرنطینه‌ای است به نحوی که از ورود ویروس در یک گله یا جمعیت جلوگیری شود.

رئیس شبکه دامپزشکی شهرستان فهرج تاکید کرد: خودداری از خرید و جلوگیری از ورود دام‌ها با منشا نامشخص به دامداری، گزارش موارد مشکوک بیماری در صورت مشاهده، جداسازی دام‌های بیمار و دام جدید خریداری شده از بقیه دام‌ها از جمله راهکار‌ها و توصیه‌های دامپزشکی به دامداران برای جلوگیری از شیوع بیماری تب برفکی است.

انتهای پیام/ح

مایه کوبی دام های فهرج علیه تب برفکی

کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
برچسب ها
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
سروش خبر
ایتا خبر
ویسپی خبر
گپ خبر
آی گپ خبر
بله خبر
توییتر خبر
اینستاگرام خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر