کد خبر: ۶۸۳۴۸۴۵
تاریخ انتشار: ۲۷ بهمن ۱۳۹۷ - ۱۳:۰۴

وزیر جهاد کشاورزی، دستورالعمل «صدور، تجدید، تعلیق، رفع تعلیق و ابطال پروانه کاربرد نشان حد مجاز آلاینده‌ها در محصولات کشاورزی» را ابلاغ کرد.

دستورالعمل حد مجاز آلاینده ها در محصولات کشاورزی ابلاغ شدبه گزارش گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، به نقل از وزارت جهاد کشاورزی، محمود حجتی وزیر جهاد کشاورزی در نامه‌ای خطاب به معاونان این وزارت و روسای سازمان‌های تابع و جهاد کشاورزی استان ها، دستورالعمل صدور، تجدید، تعلیق، رفع تعلیق و ابطال پروانه کاربرد نشان حد مجاز آلاینده‌ها در محصولات کشاورزی را ابلاغ کرد.

در این نامه آمده است: به استناد بند (ج) ماده (۳۱) قانون برنامه ششم توسعه و به منظور توسعه پایدار کشاورزی، امنیت غذایی و ارتقای سلامت محصولات کشاورزی و اعمال استاندارد‌های ملی کیفیت محصولات کشاورزی، «دستورالعمل صدور، تجدید، تعلیق، رفع تعلیق و ابطال پروانه کاربرد نشان حد مجاز آلاینده‌ها در محصولات کشاورزی»، به شماره ۱۳۴/۲۲۷/د (تجدید نظر شماره ۳ مورخ ۹۷/۳/۷) و شیوه نامه اجرایی آن برای اجرا ابلاغ می‌شود.

در ادامه این نامه تصریح شده است: وظیفه هماهنگی و نظارت بر فعالیت‌های مرتبط با دستورالعمل در وزارت جهاد کشاورزی به عهده دفتر محیط زیست و سلامت غذا و در استان‌ها به عهده رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان است. کلیه معاونت ها، سازمانها، موسسات، دفاتر مستقل و شرکت‌های مادر تخصصی موظف به همکاری و هماهنگی با دفتر مذکور برای اجرای این دستورالعمل بوده و دفتر موظف به ارائه گزارش های فصلی به بنده هستند. همچنین دستور العمل فوق در پورتال اطلاع رسانی cerganic.maj.ir قابل دسترسی است.

شیوه نامه اجرایی " دستورالعمل صدور، تجدید، تعلیق و ابطال پروانه کاربرد نشان حد مجاز آلاینده‌ها در محصولات کشاورزی" جهت اخذ پروانه کاربرد نشان استاندارد تشویقی حد مجاز آلاینده‌ها در محصولات کشاورزی به عنوان تامین کننده اصلی غذای مورد نیاز انسان در دهه‌های اخیر شاهد پیشرفت‌های شگرفی بوده و توانسته است با افزایش کمیت تولیدات، سهم بسزایی را در افزایش امنیت غذایی ایفا نماید. اطمینان از کیفیت و سلامت محصولات بویژه با توجه به مصرف نهاده‌های مختلف در سال‌های اخیر به جد مورد توجه مسئولین و برنامه ریزان بخش کشاورزی و مصرف کنندگان این محصولات قرارگرفته است. کیفیت و سلامت محصولات کشاورزی به عنوان برآیندی از کیفیت خاک، آب، نهاده‌ها و عملیات زراعی مناسب و مدیریت صحیح و علمی قابل دستیابی است و این مهم می تواند با تولید محصولات گواهی شده (certified crops) به عنوان گامی مهم در این عرصه محقق شود.


بیشتر بخوانید: حوزه صنایع کشاورزی و تبدیلی در صدر طرح‌های افتتاحی دهه فجر


" دستورالعمل صدور، تجدید، تعلیق و ابطال پروانه کاربرد نشان حد مجاز آلاینده‌ها در محصولات کشاورزی" به عنوان راهنمایی برای اخذ استاندارد تشویقی و راهکاری برای تولید محصولات گواهی شده، در سال ۱۳۹۷ با اخذ نظرات معاونت‌های تخصصی، سازمان‌های جهاد کشاورزی استان‌ها و تشکیل جلسات متعدد کارشناسی و با هدف تسریع و بهرهمندی از سامانه‌های نوین، ساده سازی فرآیند‌ها و استفاده از خدمات رسان‌ها و شرکت‌های تخصصی موضوع ماده ۲ قانون افزایش بهره وری بخش کشاورزی مورد بازنگری مجدد قرار گرفت.

برخی از مهم‌ترین اصلاحات انجام گرفته در این دستورالعمل به شرح زیر است:

۱- اجرای مدیریت تلفیقی محصول (ICM) بجای مدیریت تلفیقی آفات (IPM).

۲- به حداقل رساندن بروکراسی‌های اداری و صرفه جویی در وقت و انرژی به منظور اعمال مدیریت سبز و تسهیل و ساده سازی طی مراحل درخواست تا تولید از طریق درگاه الکترونیکی و پنجره واحد خدمات در پایگاه cerganic.maj.ir.

۳- بکارگیری خدمات رسان‌های مختلف از قبیل: کلینیک‌های گیاه پزشکی، آزمایشگاه‌های تجزیه خاک و آب و گیاه، شرکت‌های خدمات فنی و مهندسی کشاورزی، شرکت‌های بازرسی مورد تایید سازمان ملی استاندارد، و... همچنین مدیران کنترل کیفیت به منظور تولید محصول بر مبنای معیار‌های فنی و علمی و با نظارت نهاد‌های ذیربط و معرفی آن‌ها در سامانه به منظور برخورداری حق انتخاب توسط متقاضی.

۴- به حداقل رساندن زمان فرآیند درخواست و اخذ کد شناسایی و نشان استاندارد با الکترونیکی کردن فرآیند.

۵- تامین نظارت عالیه سازمان‌های حاکمیتی از طریق فرآیند‌های موجود در دستورالعمل.

شیوه نامه حاضر به منظور ایجاد هماهنگی و راهنمایی اجرای مراحل مختلف تولید محصولات گواهی شده مطابق با دستورالعمل فوق در دستگاه‌های ستادی و سازمان‌های جهاد کشاورزی استان‌ها تهیه و تدوین گردیده است. همچنین رعایت موارد زیر برای اجرای دستورالعمل مورد تاکید است:

۱- با توجه به لزوم تسریع و تسهیل در فرآیند اعطای نشان حد مجاز آلاینده ها، کلیه امور مربوط به صدور، تجدید، تعلیق و ابطال پروانه کاربرد نشان حد مجاز آلاینده‌ها در محصولات کشاورزی، اطلاع رسانی، اخبار و اطلاعات در حوزه محصولات گواهی شده صرفا" از طریق پایگاه اطلاع رسانی محصولات گواهی شده و ارگانیک به آدرس cerganic.maj.ir انجام خواهد گرفت.

۲- وظیفه هماهنگی و نظارت بر فعالیت‌های مرتبط با این شیوه نامه اجرایی در وزارت جهاد کشاورزی به عهده دفتر محیط زیست و سلامت غذا بوده و معاونت ها، سازمان ها، موسسات، دفاتر مستقل و شرکت‌های مادر تخصصی موظف به همکاری و هماهنگی با دفتر مذکور است.

۳- دفتر محیط زیست و سلامت غذا موظف است به صورت فصلی گزارشی از فعالیت‌ها و اقدامات انجام گرفته را به وزیر جهاد کشاورزی ارائه کنند.

۴- با توجه به الکترونیکی شدن فرآیند اخذ پروانه فوق الذکر، دریافت هرگونه وجه در مجموعه ستاد وزارت جهاد کشاورزی و سازمان‌های جهاد کشاورزی استان‌ها برای ارائه خدمات جهت اخذ نشان حد مجاز آلاینده‌ها در محصولات کشاورزی ممنوع است. بدیهی است اخذ هزینه توسط سایر مجموعه‌ها تابع قوانین و تعرفه‌های مربوط است.

۵- متقاضی اخذ نشان حدمجاز آلاینده‌ها در محصولات کشاورزی باید برای ثبت نام از طریق لینک "درخواست تولید محصولات گواهی شده" واقع در پایگاه اطلاع رسانی محصولات گواهی شده و ارگانیک به آدرس cerganic.maj.ir مراجعه کرده و شناسه و رمز عبور خود را از سامانه پنجره واحد خدمات الکترونیکی وزارت جهاد کشاورزی دریافت کنند.

پس از دریافت شناسه و رمز عبور از سامانه توسط متقاضی مراحل زیر باید انجام گیرد:

۱- متقاضی، درخواست صدور پروانه کاربرد و مدارک مورد نیاز) تصویر پروانه فعالیت، تصویر آگهی ثبت نام یا علامت تجارتی) در صورت دارا بودن (شناسنامه واحد تولیدی و فرم‌های مربوط) را در سامانه تکمیل و بارگذاری کنند.

۲- پس از ثبت مدارک، متقاضی نسبت به انتخاب مدیر کنترل کیفیت از بین اسامی مندرج در سامانه اقدام می‌ کنند.

۳- رئیس مرکز خدمات جهادکشاورزی، ضمن بررسی مدارک و مستندات دریافت شده، نسبت به تائید و یا عدم تائید مدارک، اقدام و نتیجه را به متقاضی برای طی مراحل بعدی ارسال می‌ کنند.

۴- در صورت تایید مدارک توسط مرکز خدمات جهاد کشاورزی، متقاضی نسبت به عقد قرارداد با مدیر کنترل کیفیت معرفی شده در سامانه اقدام می‌ کند.

۵- مدیر کنترل کیفیت می‌بایست نسبت به ثبت اطلاعات و بارگذاری مدارک مورد نیاز اقدام کنند.

۶- متقاضی نسبت به عقد قرارداد با یکی از شرکت‌های بازرسی ذیصلاح معرفی شده در سامانه اقدام کند.

۷- شرکت بازرسی کننده پس از عقد قرارداد باید نسبت به بارگذاری قرارداد، جمع آوری و تکمیل مدارک زیر در سامانه اقدام کنند.

الف: فرم گزارش بازرسی و نمونه برداری از محصول

ب: مشخصات بسته بندی، انبارش، ترابری و عرضه نهایی محصول

ج: فرم‌های تکمیل شده پایش و کنترل آفات و مدیریت تلفیقی حاصلخیزی خاک و تغذیه گیاه توسط مدیر کنترل کیفیت

د: فرم تاییدیه روند تولید محصول

ه: ارائه حداقل یک سری نتایج - آزمون قبولی آلاینده‌ها (شامل باقیمانده آفت کش ها، فلزات سنگین، نیترات و مایکوتوکسین ها)

۸- شرکت بازرسی کننده پس از دریافت حداقل یک سری نتایج آزمون قبولی آلاینده‌ها) شامل باقیمانده آفتکشها، فلزات سنگین، نیترات و مایکوتوکسین‌ها (در صورت انطباق آن‌ها با استاندارد‌های ملی به همراه مستندات مربوطه نسبت به درخواست کد شناسایی از سازمان جهاد کشاورزی استان اقدام می کنند.

۹- مسئول محیط زیست وسلامت غذای استان باید نسبت به بررسی مدارک و مستندات اقدام و در صورت تایید، جهت تخصیص کد شناسایی به رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان ارسال کنند.

۱۰- کد شناسایی تخصیصی، توسط مسئول محیط زیست و سلامت غذا با امضای رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان به شرکت بازرسی و متقاضی جهت ارائه به کمیته صدور علایم استاندارد اعلام می‌ شود.

۱۱- شرکت بازرسی کننده پس از اخذ کد شناسایی محصول از سازمان جهاد کشاورزی استان، مدارک و مستندات مرتبط را جهت طرح در کمیته علائم، به اداره کل استاندارد استان ارسال می‌ کنند.

۱۲- بررسی مقدماتی مدارک توسط اداره کل استاندارد استان انجام و در صورت وجود نقص، موارد به شرکت بازرسی کننده و سازمان جهاد کشاورزی استان اعلام خواهد شد. شرکت بازرسی کننده موظف است پس از دریافت نظرات اداره کل استاندارد استان، نسبت به بررسی و پیگیری رفع نقص ها، اقدام و پس از تکمیل آن، برای طرح در کمیته علایم، به اداره کل استاندارد و سازمان جهاد کشاورزی استان ارسال می کنند.

۱۳- در صورت عدم تائید مکتوب رفع نقص‌ها توسط نماینده مطلع و تام الاختیار سازمان جهاد کشاورزی استان در جلسه کمیته علائم، پروانه کاربرد نشان حد مجاز آلاینده‌ها در محصولات کشاورزی، توسط اداره کل استاندارد، صادر نخواهد شد.

۱۴- درصورت کامل بودن مدارک، اداره کل استاندارد استان نسبت به تشکیل کمیته علائم و طرح موضوع در کمیته اقدام می کنند.

۱۵- درصورت تائید مستندات و موافقت با اعطای پروانه کاربرد، متقاضی باید نسبت به عقد قرارداد صدور پروانه کاربرد نشان حد مجاز آلاینده‌ها در محصولات کشاورزی با اداره کل استاندارد استان اقدام کنند.

۱۶- در صورت تائید مستندات و موافقت با اعطای پروانه کاربرد در کمیته امور علایم، اداره کل استاندارد، پروانه کاربرد را به متقاضی تحویل و نسخ‌های از آن را برای سازمان جهاد کشاورزی استان ارسال می‌ کند.

۱۷- در هر مرحله از فرآیند نتیجه از طریق ارسال پیام تلفن همراه به ذینفع اطلاع رسانی می‌شود.

۱۸- دارنده پروانه کاربرد مکلف است شماره پروانه ده رقمی را در ذیل "نشان حد مجاز آلاینده‌ها در محصولات کشاورزی" و نیز کد شناسایی اخذ شده از سازمان جهاد کشاورزی استان را بر روی بسته بندی محصول درج  کند.

۱۹- متقاضی دارای پروانه کاربرد موظف است در صورت ایجاد هرگونه تغییرات در اطلاعات فرم‌ها و یا تغییر کشت، مراتب را به سازمان جهاد کشاورزی و اداره کل استاندارد استان اعلام کند.

۲۰- حداقل ۲ ماه قبل از پایان اعتبار پروانه کاربرد، متقاضی باید درخواست تجدید پروانه را به همراه مدارک به اداره کل استاندارد و سازمان جهاد کشاورزی استان ارائه کند.

۲۱- در صورت انقضای مدت اعتبار پروانه کاربرد، متقاضی مجاز به استفاده از نشان حد مجاز آلاینده‌ها در زمینه مرتبط با دامنه کاربرد نیست.

۲۲- متقاضی پس از وصول ابلاغ اداره کل، مبنی بر ابطال پروانه کاربرد، موظف است حداکثر ظرف مدت ۴۸ ساعت نسبت به توقف تبلیغات و عدم استفاده از نشان حد مجاز آلاینده‌ها در محصول کشاورزی برای همان محصول و تحویل پروانه ابطال شده به اداره کل استاندارد اقدام نماید. اداره کل استاندارد استان مراتب را جهت درج در سامانه به سازمان جهاد کشاورزی استان اعلام می کند.

۲۳- در صورت بروز اختلاف بین متقاضی و شرکت بازرسی کننده) در خصوص نتایج آزمون و یا گزارش بازرسی (موضوع در کمیته مشترک حل اختلاف) متشکل از رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان و یا معاون ذیربط ایشان و مدیر کل اداره استاندارد استان و یا معاون ارزیابی انطباق ایشان و نیز کارشناسان مطلع از آن سازمان و آن اداره کل مطرح و مورد

بررسی و اتخاذ تصمیم، قرار می‌گیرد. ضمناً این کمیته موظف است حداکثر ظرف مدت ۵ روز کاری نسبت به تعیین تکلیف موضوع، اقدام و نتیجه را به متقاضی و شرکت بازرسی، اعلام کند. مسئولیت تشکیل کمیته مشترک حل اختلاف، بر عهده اداره کل استاندارد استان بوده و نظر کمیته مشترک حل اختلاف، قطعی و لازم الاجرا است.

۲۴- باتوجه به دستوالعمل مذکور نحوه احراز صلاحیت فنی مدیران کنترل کیفیت بشرح زیر است:

کلیه رشته‌های کشاورزی با مدرک کارشناسی و بالاتر با اولویت رشته‌های گیاهپزشکی و خاک و آب می‌توانند در دوره‌های آموزش فنی و تخصصی که توسط سازمان جهاد کشاورزی استان اعلام می‌شود شرکت کنند و پس از طی دوره‌های آموزشی و احراز صلاحیت فنی بعنوان افراد منتخب جهت معرفی به اداره کل استاندارد استان برای اخذ پروانه مدیر کنترل کیفیت معرفی شوند. زمان، مکان و نحوه برگزاری دوره‌ها از طریق سازمان جهاد کشاورزی هر استان اعلام خواهد شد.

۲۵- افراد دارای پروانه مدیریت کنترل کیفیت که قبلا موفق به اخذ پروانه شده اند، باید نسبت به گذراندن دوره‌های فنی که از طرف سازمان جهادکشاورزی استان اعلام می‌شود، شرکت کنند.

۲۶- مدیران کلینیک‌های گیاه پزشکی، آزمایشگاه‌های تجزیه خاک و آب و گیاه در صورت احراز شرایط و گذراندن دوره‌های فنی اعلامی از طرف سازمان جهادکشاورزی استان، می‌توانند به عنوان مدیر کنترل کیفیت به سازمان ملی استاندارد معرفی شوند.

انتهای پیام/

استفاده از حد مجاز آلاینده‌ها یک راه برای توسعه پایدار بخش کشاورزی

کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
سروش خبر
ایتا خبر
ویسپی خبر
گپ خبر
آی گپ خبر
بله خبر
توییتر خبر
اینستاگرام خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر