کد خبر: ۶۸۳۴۹۰۹
تاریخ انتشار: ۲۸ بهمن ۱۳۹۷ - ۱۱:۰۰
مدیر مسئول انتشارات سفیر اردهال در گفتگو با باشگاه خبرنگاران جوان:

حسین عابدینی گفت:هم اکنون کتاب در حدود ۵۰ و ۱۰۰ نسخه و در بعضی موارد حتی ۲۰ نسخه هم منتشر می‌شود.

تیراژ کتاب به ۲۰ نسخه رسید/ کسی به حوزه نشر توجهی نمی‌کندحسین عابدینی مدیر مسئول انتشارات سفیر اردهال در گفتگو با خبرنگار حوزه ادبیات  گروه فرهنگی باشگاه خبرنگاران جوان، در خصوص میزان تیراژ کتاب گفت:هم اکنون کتاب در حدود ۵۰ و ۱۰۰ نسخه و در بعضی موارد حتی ۲۰ نسخه هم منتشر می‌شود. یکی از دلایل این اتفاق این است که بسیاری از کتاب‌ها تخصصی هستند و تیراژ کتاب‌های تخصصی بیش از این مقدار نیست. 

وی افزود:به دلیل افزایش هزینه‌های تولید کتاب، ناشران براساس نیاز بازار و مشتری کتاب منتشر می‌کنند. شاید کتابی ۲ هزار نسخه هم فروش داشته باشد، اما کسی توان انتشار این میزان کتاب را ندارد.

مدیر مسئول انتشارات سفیر اردهال بیان کرد: ناشران براساس آنچه بازار نیاز دارد کتاب منتشر می‌کنند. برای ناشر، انتشار کتاب به میزان کمتر از ۲ هزار جلد سودمند‌تر از انتشار کتابی با تیراژ ۲ هزار جلد است.

عابدینی بیان کرد:هزینه‌های نگهداری و هزینه‌های اولیه چاپ کتاب را داریم به جای اینکه ناشر ۲۰ میلیون تومان برای انتشار ۲ هزار جلد کتاب هزینه کند ۱۰ عنوان دیگر را با همین میزان هزینه منتشر می‌کند اینگونه هم به مولف بدهکار نخواهد بود هم تعدادی کتاب در انبار نخواهد داشت.

مدیر مسئول انتشارات سفیراردهال با اشاره به اینکه بازار نشر دیگر تکان نمی‌خورد و شاهد رونق این بازار نخواهیم بود، اظهار داشت: کسی نیست که به نشر توجه کند چهار ماه پیش کتابی منتشر کردم اگر به زمان انتشار کتاب برگردیم در صورتی که کتاب را منتشر نکرده بودم و کاغذ لازم برای انتشار کتاب را نکه می‌داشتم و امروز می‌فروختم سودی که از فروش کاغذ به دست می‌آوردم بسیار بیشتر از میزان سودی بود که از انتشار کتاب به دست می‌آورم.

وی با اشاره به اینکه اتفاقاتی در حوزه نشر می‌افتد که هیچگونه توجیه اقتصادی ندارد، بیان کرد: صنعت نشر رونق نمی‌گیرد حتی اگر تلاش کنید رونق به بازار نشر برگردد و اوضاع آن را بهتر کنید و سرانه مطالعه کتاب را افزایش دهید، چون کار در حوزه نشر توجیه اقتصادی ندارد. ناشری مانند من که کتاب‌های زیادی منتشر کرده است نمی‌تواند یک شبه این کار را کنار بگذارد و انتشاراتی را تعطیل کند.

مدیر مسئول انتشارات سفیر اردهال بیان کرد:با سرعتی کمتر و مقیاسی بزرگتر به کار نشر ادامه می‌دهم. چاپ‌های دیجیتال کتاب تنها بازار نشر را نگه داشته است و امید به اینکه آینده حوزه نشر آینده بهتری شود، ناشران به کار خود ادامه می‌دهند.

عابدینی گفت: همه ناشران امیدوار هستند آینده بهتری در حوزه نشر داشته باشند تا زمانیکه این امید وجود داشته باشد حوزه نشر ادامه پیدا می‌کند. 

انتهای پیام/

گلایه یک ناشر از بی توجهی مسئولان به صنعت نشر

کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
برچسب ها
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
سروش خبر
ایتا خبر
ویسپی خبر
گپ خبر
آی گپ خبر
بله خبر
توییتر خبر
اینستاگرام خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر