کد خبر: ۶۸۳۵۱۳۸
تاریخ انتشار: ۲۷ بهمن ۱۳۹۷ - ۱۵:۲۴

پیش بینی زوال عقل دشوار است، اما طبق نتایج یک مطالعه جدید، از دست دادن شنوایی می تواند نشانه ریسک بالا این مشکل باشد.

آیا میان اختلالات شنوایی و زوال عقل رابطه‌ای وجود دارد؟به گزارش گروه وبگردی باشگاه خبرنگاران جوان،محققان بیمارستان بریگام بوستون آمریکا در مطالعه ای هشت ساله به رابطه بین از دست دادن شنوایی و زوال عقل پی بردند.

دکتر «شارون کورهان»، سرپرس تیم تحقیق، در این باره می گوید: «یافته های ما نشان می دهد از دست دادن شنوایی با شروع مشکلات شناختی ذهنی مرتبط است که ممکن است نشانه مرحله اولیه تغییرات در عملکرد روانی باشد.»

وی در ادامه افزود: «هیچ درمانی برای بیماری زوال عقل وجود ندارد، و درمان های موثر برای پیشگیری از روند پیشروی این بیماری نیز اندک است. از اینرو این یافته ها به شناسایی افراد در معرض خطر بالاتر کمک می کند.»

این مطالعه شامل بیش از ۱۰ هزار مرد ۶۲ سال به بالا بود که در سال های ۲۰۰۸، ۲۰۱۲ و ۲۰۱۶ در مورد عملکرد ذهنی شان از آنها سوال شده بود.


بیشتر بخوانید:با این مواد غذایی مغزتان دیرتر پیر می‌شود


محققان دریافتند در مقایسه با افراد بدون مشکل شنوایی، ریسک زوال عقل در بین مردان با میزان کم شنوایی خفیف ۳۰ درصد، در بین مردان با میزان متوسط کم شنوایی ۴۲ درصد و در بین مردان مبتلا به کم شنوایی حاد که البته بدون وسایل کمک شنوایی بودند هم ۵۲ درصد بیشتر بود.

اما در بین مردان دچار کم شنوایی حاد که دارای وسایل کمک شنوایی نظیر سمک نیز بودند ریسک زوال عقل ۳۷ درصد بود.محققان اذعان می کنند هنوز وجود این رابطه نامشخص است که نیاز به مطالعات بیشتر در این زمینه است.

منبع:مهر

انتهای پیام/

ارتباط از دست دادن شنوایی و زوال عقل

کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
سروش خبر
ایتا خبر
ویسپی خبر
گپ خبر
آی گپ خبر
بله خبر
توییتر خبر
اینستاگرام خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر