کد خبر: ۶۸۳۵۹۰۵
تاریخ انتشار: ۲۸ بهمن ۱۳۹۷ - ۱۰:۴۷

رئیس شبکه پایش هواشناسی سیستان و بلوچستان گفت: وزش باد شدید و گردوغبار غلظت ذرات معلق در هوای زاهدان را به ۲ هزار ۶۲۲ میکروگرم بر مترمکعب معادل ۱۷ برابر حد مجاز رساند.

محمود دیانتی در گفتگو با خبرنگار  گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از زاهدان، گفت : در شبانه روز گذشته بیشینه سرعت وزش باد در زاهدان به ۷۶ کیلومتر بر ساعت رسید و گردوغبار حاصل دید افقی در محدوده فرودگاه زاهدان را به ۱۵۰۰ متر کاهش داد.

وی ادامه داد: در برخی شهر‌ها و روستا‌های اطراف زاهدان نیز وزش باد شدید سبب خیزش گردوخاک و کاهش دید افقی شد برای نمونه بیشینه سرعت وزش باد در نصرت آباد به ۶۸ کیلومتر بر ساعت رسید و دید افقی را به پنج هزار متر کاهش داد.

رئیس شبکه پایش هواشناسی سیستان و بلوچستان در بخش دیگری گفت: بارندگی‌های اخیر قدری بافت برخی نقاط نواحی مرکزی استان را تثبیت کرده و وزش باد فعلی در این نواحی گردوغبار کمتری نسبت به قبل ایجاد کرده است.

دیانتی افزود: به سبب همین شرایط و با وجود وزش باد شدید با سرعت ۵۸ کیلومتر در مهرستان دید این شهر در حالت عادی باقی ماند.

در خاش نیز علی رغم وزش باد شدید با سرعت ۶۱ کیلومتر بر ساعت دید افقی در حالت عادی باقی ماند و هیچ پدیده خاکداری گزارش نشد.

وی در ادامه با بیان اینکه فردا به صورت موقت از سرعت وزش باد در زاهدان و برخی نواحی مرکزی کاسته می‌شود، اما مجدد در روز‌های سه شنبه و چهارشنبه وزش باد شدید رخ می‌دهد که پیامد آن خیزش گردوغبار و کاهش دید افقی در نقاط مستعد است.

رئیس شبکه پایش هواشناسی سیستان و بلوچستان در ادامه به فعالیت سامانه بارشی فعال در استان اشاره کرد و گفت: به سامانه به مراتب از سامانه‌های قبلی ضعیف‌تر است و اکثر بارش‌های ناشی از آن خفیف تا متوسط بوده است به طوریکه تا این لحظه بیشترین بارش‌های ثبت شده در حومه خاش مربوط به ایستگاه بارانسجی کوشه به میزان ۶ میلی متر بوده است.

دیانتی تصریح کرد: در مجموع از ۱۸ نقطه شهرستان خاش گزارش بارندگی شده که میزان بارش ثبت شده در شهر خاش ۲.۵ میلی متر بوده است. از هشت ایستگاه بارانسجی شمال استان نیز بارش‌های خفیف گزارش شده و بیشینه بارش‌های این منطقه با مقدار ۲.۵ میلی متر مربوط به محمد آباد بولایی بوده است.

وی ادامه داد: سامانه بارشی امروز نیز در بخش‌هایی از نیمه شمالی استان و ارتفاعات جنوبی استان فعال خواهد بود به طوریکه رگبار‌های پراکنده باران، برخی نقاط رعدوبرق و تندباد موقتی از آن انتظار می‌رود.

انتهای پیام/پ

آلودگی هوا در سیستان و بلوچستان

کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
سروش خبر
ایتا خبر
ویسپی خبر
گپ خبر
آی گپ خبر
بله خبر
توییتر خبر
اینستاگرام خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر