کد خبر: ۶۸۳۵۹۱۰
تاریخ انتشار: ۲۸ بهمن ۱۳۹۷ - ۱۱:۰۵
وزیر راه و شهرسازی مطرح کرد؛

اسلامی گفت: افزایش ظرفیت‌های دریایی ایران به ۲۴۰ میلیون تن در ۴۰ سال گذشته، پاسخ کوبنده‌ای به تحریم‌های آمریکا است.

افزایش ظرفیت‌های بندری از ۱۹ میلیون تن به ۲۳۰ میلیون تن در ۴۰ سال گذشتهبه گزارش خبرنگار راه و شهرسازی گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، محمد اسلامی وزیر راه و شهرسازی در بیست و ششمین همایش ارگان‌های دریایی کشور با بیان اینکه در طول خدمت چندین ساله خود اهمیت خاصی به همکاران دریانوری خود داشته‌ام، گفت: در بیست و ششمین نشست ارگان‌های دریایی امیدواریم با همکاری و هماهنگی تمامی بخش‌ها بتوانیم تجارب و دانش خود را در این بخش رشد و ارتقا دهیم و این امر نیازمند هماهنگی، هم گرایی و هم افزایی تمامی بخش‌ها است.

وی توضیح داد: دریا و دریانوردی مولفه‌های اقتدار ملت ایران هستند و ما با داشتن ۵ هزار و ۸۰۰ کیلومتر سواحل دریایی دارای مولفه‌های اقتدار ملی در این حوزه هستیم بنابراین باید بهره برداری از دریا را در دستور کار خود قرار دهیم.

اسلامی با اشاره به اینکه دریا یک محدوده بی‌انتها است، گفت: باید از این ظرفیت‌ها با استعداد‌های بسیار خاص استفاده شود و ما باید حداکثر بهره برداری را از آن ببریم.

وزیر راه و شهرسازی یادآوری کرد: ما نباید ایران و ظرفیت‌های موجود در این بخش را کوچک ببینیم و از این فرصت‌های موجود در این بخش غافل شویم بلکه باید نهایت استفاده را از این بخش‌ها ببریم.


بیشتر بخوانید: بهره‌برداری از سرمایه گذاری ۱۶۰۰میلیارد تومانی استان هرمزگان 


وی اظهار کرد: تحریم‌ها از بدو پیروزی انقلاب بوده و تحریم کنندگان سعی کرده‌اند که نقاط و محور‌های اقتدار آفرین را تحریم کنند تا ما نتوانیم از توانمندی‌های این بخش استفاده کنیم.

اسلامی بیان کرد: تحریم کنندگان سعی می‌کنند با ناتوان کردن این بخش رشد اقتصادی ما را متوقف کنند، اما ما همواره با یک اقتدار و یک پارچگی تحریم‌ها را دور می‌زنیم و فعالیت خود را در این بخش افزایش می‌دهیم.

وزیر راه و شهرسازی اظهار کرد: عواملی که باعث پیشرفت ما می‌شوند را باید تقویت و عواملی که باعث جلوگیری پیشرفت ما می‌شود را باید از ریشه حذف کنیم.

وی گفت: باید از ظرفیت‌های شکوفا نشده این بخش بیشتر بهره برداری و از حداکثر ظرفیت‌های موجود بندری استفاده کنیم.

اسلامی با اشاره به اینکه آمریکایی‌ها تحریم‌ها را فراتر برده و سعی کرده‌اند همه بخش‌های توانمند کشور را تحریم کنند، گفت: ایران پاسخی کوبنده در این بخش دارد و با یک حرکت کوبنده به سمت پیشرفت خواهیم کرد و ظرفیت‌های بندری و دریایی خود را گسترش خواهیم داد.

وزیر راه و شهرسازی گفت: با هم افزایی و همگرایی گسترده‌تر در جهت بهره وری ایرانی بهتر حرکت خواهیم کرد.

وی افزود: باید زمینه اشتغال بر روی دریا را افزایش دهیم، زیرا که هنوز شغل‌های بسیاری را که در این بخش باید ایجاد می‌شد را فراهم نکرده‌ایم بنابراین باید با افزایش فرصت‌های شغلی و شکوفا کردن صنایع دریایی بتوانیم خدمات و اقدامات رقابتی را در این حوزه ایجاد کنیم.

اسلامی با بیان اینکه باید سهم خود را از بانکیرینگ افزایش دهیم، گفت: بخش بنادر ایران در ۴۰ سال گذشته اقدامات بسیار زیادی انجام دادند به طوری که ظرفیت‌های بندری ایران از ۱۹ میلیون تن به ۲۳۰ میلیون تن افزایش یافته است.

وزیر راه و شهرسازی گفت: در بخش تجاری و مشاغل پشتیبانی و گردشگری دریایی فرصت‌های بی نظیری داریم که هنوز از آن استفاده نکرده‌ایم.

وی اظهار کرد: بسیاری از مردم ایران هنوز سفر‌های دریایی انجام نداده‌اند و ما باید زمینه و فرصت‌های این حوزه را تقویت کنیم.

اسلامی تصریح کرد: امروزه علی رغم تحریم‌ها باید با قابلیت سازی و ایجاد فرصت‌های استثنایی بتوانیم تحریم‌ها را کنترل کنیم؛ آمریکایی‌ها نمی‌توانند در کلافی که برای محبوس کردن ایران بافته‌اند موفق شوند، زیرا که مردم ایران بزرگتر از کلاف آمریکایی‌ها هستند.

وزیر راه و شهرسازی اظهار کرد: صنایع دریایی در شمال و جنوب کشور قابلیت‌های بسیار زیادی دارد و ما می‌توانیم با استفاده از بخش خصوصی شناور‌های دریایی بسیار موفقی را تولید کنیم.

وی در پایان بیان کرد: ما باید از موانع با توکل بر خدا عبور کنیم و بتوانیم با استفاده از نیرو‌های متخصص داخلی خود رشته‌های دریایی و بندری را تقویت کنیم.

انتهای پیام/

استفاده حداکثری از توانمندی‌های دریایی پاسخی کوبنده به تحریم‌های آمریکا است

کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
سروش خبر
ایتا خبر
ویسپی خبر
گپ خبر
آی گپ خبر
بله خبر
توییتر خبر
اینستاگرام خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر