کد خبر: ۶۸۳۶۴۱۳
تاریخ انتشار: ۲۸ بهمن ۱۳۹۷ - ۱۴:۵۱

اگر بخواهیم به یکی از ابزار آمریکا در منطقه برای مهار و براندازی جمهوری اسلامی ایران اشاره کنیم باید از ارتش این کشور در منطقه یاد کنیم.

به گزارش گروه وبگردی باشگاه خبرنگاران جوان، امیر مسروری رئیس اندیشکده مطالعات جهان اسلام طی یادداشتی برای روزنامه خراسان نوشت: همیشه این سوال مطرح است که ابزار آمریکا برای مهار ایران در منطقه چیست و اساسا چرا جمهوری اسلامی ایران به بیرون از مرز‌ها توجه ویژه‌ای دارد. سوالی که برای پاسخ به آن باید تناسبی از راهبرد ها‌ی آمریکا و توان و ابزار‌های ایران برای مقابله با این راهبرد‌ها را مدنظر قرار داد. تناسبی که بررسی آن پیام‌های مهمی در خود دارد.

ابزار‌های فرامرزی مقابله ایران وآمریکا


بیشتر بخوانید:کنفرانس ورشو هیچ دستاورد عملی علیه ایران نخواهد داشت


الف) تروریسم: بزرگ‌ترین سلاح آمریکا در منطقه که هر نوع رفتار و تصمیم گیری آن می‌تواند به ضرر جمهوری اسلامی ایران و منابع انقلاب اسلامی تمام شود، تروریسم است. تروریستی که از نظر دینی چهره سیاه و منفوری دارد و می‌تواند نمادی از جریانات اسلام گرا و حکومت‌هایی با متد اسلامی باشد تا تبلیغات دستگاه رسانه‌ای آمریکا در جهان جلوی نفوذ انقلاب اسلامی را بگیرد. ضمن این که این گروه با داشتن انگیزه‌های مذهبی و از همه مهم‌تر اعتقادی سخت، حاضرند جان خود را فدای آرمان‌هایی کنند که حذف جمهوری اسلامی ایران یکی از این آرمان هاست. این توان برای آمریکایی‌ها از چند لحاظ حائز اهمیت است که مهم‌ترین آن سالم نگه داشتن توان رزمی و محیطی برای درگیر شدن مستقیم با جمهوری اسلامی ایران و مشغول سازی ایران به مبارزه با تروریسم است. کما این که به دلیل بی ثباتی دولت‌های منطقه در مواجهه با تروریسم، این فرصت به وجود می‌آید که پایگاه‌های منطقه‌ای بیشتری تاسیس شود.

ب) کشور‌های حاشیه خلیج فارس: کشور‌های حاشیه خلیج فارس از جمله عربستان و امارات دیگر ابزار آمریکا برای مهار جمهوری اسلامی ایران است. از یک سو این کشور‌ها می‌توانند خرج براندازی و جنگ علیه ایران را تامین کنند و از سوی دیگر آمریکا قادر است با جلب نظر آنان، سلاح‌هایی را که برای یک جنگ فراگیر با ایران نیاز است توسط این دو کشور در منطقه انباشت کند. از طرفی نباید فراموش کرد به دلیل مخالفت‌های مذهبی و تنگنای ژئوپلیتیکی که عربستان و امارات در منطقه حاشیه خلیج فارس دارند و نفوذ فراگیر انقلاب اسلامی در عراق و یمن، بازیگری آمریکا برای تحریک این دو کشور افزایش یافته و این دو کشور از پروژه ایران هراسی واشنگتن حمایت کامل دارند. کما این که در جنگی سه ساله تمام هزینه‌های مبارزه با انصارا... را تامین کردند، اما نتیجه‌ای در برنداشت.

ج) رژیم صهیونیستی: دیگر ابزار آمریکا در منطقه رژیم صهیونیستی و روحیه تهاجم طلبی و جنگ خواهی تل آویو است. هرچند امنیت این رژیم به طور کامل به آمریکایی‌ها وابسته است، اما نباید فراموش کرد که صهیونیست‌ها در طول مدت سال‌های اخیر تلاش زیادی کردند تا جنگی را علیه ایران آغاز کنند یا منافعی از امنیت ملی ایران را در منطقه تضعیف کنند.

د) ارتش آمریکا در منطقه: اگر بخواهیم آخرین ابزار آمریکا را در منطقه برای مهار و براندازی جمهوری اسلامی ایران نام ببریم باید از ارتش این کشور در منطقه یاد کرد. اگر فقط واژه ارتش آمریکا را در موتور گوگل جست وجو کنیم، در خواهیم یافت چه تعداد پایگاه نظامی و یگان دریایی در منطقه توسط آمریکا در دور ایران وجود دارد. مسئله‌ای که می‌تواند موجب نگرانی هر کشور در محیط پیرامونی خود شود.

با این حال تدبیر جمهوری اسلامی ایران نیز در خور توجه است. تدابیری که بررسی تفصیلی آن وضعیت معادله فرامرزی تقابل ایران و آمریکا را به شکل روشن تری ترسیم می‌کند.

الف:محور مقاومت: در مواجهه با تروریسم، جمهوری اسلامی ایران محور مقاومت را تشکیل داد و توانست ضمن دفع تروریسم از منطقه، در تقویت امنیت پایدار همسایگان خود تلاش بسیاری از خود نشان دهد. به طوری که رسما ایالت متحده آمریکا از هزینه شدن هفت تریلیون دلار از بودجه عمومی این کشور در منطقه غرب آسیا سخن گفت که به نفع ایران تمام شده است. در مبارزه با تروریسم جمهوری اسلامی ایران رسما به عنوان مستشار در سوریه و عراق ورود کرد و توانست تروریسم را از مرز‌ها در مرحله اول و از محیط پیرامونی خود تا حدودی در مرحله دوم دور سازد.

ب:۲ تدبیرمقابله با عربستان و امارات: در برابر و مواجهه با عربستان و امارات، اما تدبیر ایران متفاوت بوده است. آن‌ها دولت‌هایی مستقر هستند و ایران نمی‌تواند همانند تروریسم با آن‌ها برخورد کند، در چنین شرایطی دو سیاست مهم در دستور کار ایران قرار گرفت. اولین سیاست، سیاست بی توجهی است. تهران در مواجهه با بی خردی و خامی سران این دو کشور از رویکرد بی توجهی و کم توجهی استفاده کرد و در این زمینه موجب شد تا افکار عمومی و نهاد‌های بین المللی را با خود همراه سازد. در سیاست نظامی نیز به افزایش توان دفاعی گروه‌های مقاومت تمرکز کرد و توانست گروه‌های مقاومت را در بدترین شرایط تحریمی و حصر محیطی، به گونه‌ای رشد دهد که مستقل و غیر وابسته باشند. نمونه بارز آن انصارا... یمن و محور مقاومت در سوریه است. به طوری که در بدترین شرایط ممکن این دو گروه توانستند در برابر سیاست‌های ریاض و ابوظبی ایستادگی کنند و حاکمیت ملی آن‌ها را به چالش بکشند.

ج:۴ گام مقابله با رژیم صهیونیستی:اما رفتار ایران در مواجهه با رژیم صهیونیستی قطعا متفاوت است. تهران دولت‌های امارات و عربستان را به عنوان دو دولت رسمی می‌شناسد، اما چون قصدی بر اقدام پیش دستانه ندارد کمتر تخاصم رسمی در نهاد‌های بین المللی میان تهران و ریاض به وجود می‌آید. ولی رژیم صهیونیستی ماهیت متفاوتی دارد و جمهوری اسلامی ایران از هر تلاشی برای براندازی مستقیم در سرزمین‌های اشغالی استقبال می‌کند و بار‌ها علنا توسط مقامات کشورمان بیان شده است. در چنین شرایطی همراه سازی مردم منطقه به مبارزه با رژیم صهیونیستی در گام اول و ایجاد اختلال در صلح سران دولت‌های منطقه با تل آویو در گام دوم، تسلیح کرانه باختری در گام سوم و از همه مهم‌تر افزایش دقت موشک‌های مقاومت در لبنان و سوریه و نیز افزایش قدرت تخریب موشک‌های برد بلند ایران در گام نهایی، مسئله رژیم صهیونیستی را به چالش کشانده است. به گونه‌ای که رژیم صهیونیستی ظرف دو روز در نبرد با حماس در غزه مجبور به پذیرش آتش بس شد و امروز بحث بر سر توان موشکی حزب ا... و قدرت تخریب آن در نبرد آینده با ارتش صهیونیستی است.
د-نحوه مقابله با ارتش آمریکا:، اما مسئله ارتش آمریکا متفاوت است. واشنگتن می‌داند در صورت رخداد هر تنش میان دو کشور، پایگاه‌ها و سربازان ارتش آمریکایی به عنوان یک هدف ثابت، هدف اصابت موشک‌های ایرانی قرار خواهند گرفت و ایران لحظه‌ای مکث نخواهد کرد. خروج آمریکا از منطقه نیز به همین دلیل است، زیرا ترامپ می‌داند با تصمیمات اخیری که برای مبارزه با تهران گرفته، اجرایی کردن آن نیازمند تامین امنیت پایگاه‌های نظامی و سربازان این کشور در غرب و جنوب غرب آسیاست، در حالی که این سربازان در کمربند محور مقاومت به نوعی محاصره شده اند. در چنین شرایطی خروج آمریکا تنها سیاست معقول ترامپ برای در امان ماندن از موشک‌ها و توان مقابله‌ای و دفاع و تهدید جمهوری اسلامی ایران است. با نگاهی به تناسب بیان شده در باره سیاست آمریکا برای مقابله با ایران وراهبرد‌ها و ابزار‌های کشورمان برای پاسخ به این سیاست‌ها می‌توان به خوبی از قدرت جمهوری اسلامی برای برتری در این تقابل فرامرزی چشم انداز واقعی تری ترسیم کرد این جاست که می‌توان فهمید چرا جمهوری اسلامی ایران در سال‌های اخیر تلاش زیادی برای تقویت امنیت ملی خود در فرای مرز‌ها کرده و چه دستاورد‌های موفقی داشته است.

منبع: روزنامه خراسان

انتهای پیام/

کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
سروش خبر
ایتا خبر
ویسپی خبر
گپ خبر
آی گپ خبر
بله خبر
توییتر خبر
اینستاگرام خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر