کد خبر: ۶۸۴۴۰۳۲
تاریخ انتشار: ۰۵ اسفند ۱۳۹۷ - ۱۶:۱۳
۰۵ اسفند ۱۳۹۷ - ۱۶:۱۳
کد خبر : ۶۸۴۴۰۳۲

شما برای مقابله با عفونت ها، تبدیل مواد غذایی به انرژی و کمک به انتقال خون در بدن به اکسیژن نیاز دارید و در صورت کمبود ویتامین B۶ این نقل و انتقالات هم به راحتی انجام نمی‌شود.

به گزارش گروه وبگردی باشگاه خبرنگاران جوان،  علائم کمبود ویتامین B۶ را بشناسید و این ویتامین ضروری را در لیست غذایی تان قرار دهید. این ویتامین در انجام بسیاری از فعالیت‌های بدن نقش دارد. از جمله خلق و خو، اشتها، خوابیدن و تفکر. همچنین شما برای مقابله با عفونت ها، تبدیل مواد غذایی به انرژی و کمک به انتقال خون در بدن به اکسیژن نیاز دارید و در صورت کمبود ویتامین B۶ این نقل و انتقالات هم به راحتی انجام نمی‌شود. در این مقاله به بررسی علائمی می‌پردازیم که نشان می‌دهند کمبود ویتامین B۶ در بدن وجود دارد.

چرا دست و پایمان خواب می‌رود؟


بیشتر بخوانید: فواید گردو برای کودکان


کاهش انرژی بدن

اگر بدن شما کمبود ویتامین B۶ داشته باشد، می‌تواند سبب کم خونی شود و این امر باعث می‌شود که احساس خستگی و ضعف کنید. کم خونی می‌تواند ناشی از کمبود آهن در بدن شما هم باشد. کمبود ویتامین‌های دیگر، مانند B۱۲ و فولات نیز ممکن است باعث ایجاد خستگی شود.

بثورات پوستی

نشانه‌های کمبود B۶ بر روی پوست هم به صورت بثورات می‌تواند دیده شود. بثورات ممکن است با خارش همراه باشند. اگر کمبود جزئی این ویتامین را داشته باشید، بروز علائم ممکن است سال‌ها طول بکشد.

خشکی و ترک خوردن لب‌ها

دهان شما به خوبی کمبود ویتامین B۶ را نشان می‌دهد. خشکی و ترک خوردن لب‌ها و گاهی تورم زبان می‌تواند از علائم کمبود ویتامین B۶ باشد.

ضعف سیستم ایمنی

کمبود B۶ ممکن است سبب تضعیف سیستم ایمنی بدن ما شود؛ بنابراین برای مواجهه بهتر با بیماری‌ها بهتر است میزان کافی از این ویتامین را در بدنمان داشته باشیم. در صورت کمبود شدید می‌توانیم از مکمل B۶ استفاده کنیم.

خواب رفتن دست و یا پا

به دلیل کاهش خونرسانی به اندام‌ها در شرایط کمبود ویتامین B۶ ممکن است احساس خواب رفتن دست و پا به وجود آید.

بی قراری در کودکان

بی قراری در کودکانی که فقط با شیر مادر تغذیه می‌کند، می‌تواند نشانه‌ای از کمبود ویتامین B۶ باشد.

حالت تهوع صبحگاهی

حالت تهوع صبحگاحی در زنان باردار می‌تواند به دلیل کمبود این ویتامین باشد. زیرا این افراد به میزان بیشتری از این ویتامین در بدن خود نیاز دارند؛ بنابراین استفاده از مکمل‌ها تحت نظر پزشک می‌تواند به کاهش احساس تهوع صبحگاهی کمک کند.

کاهش حافظه

B۶ به تنظیم خلق و خو و حافظه شما کمک می‌کند. اگر متوجه ضعف حافظه خود شدید، کمبود این ویتامین می‌تواند دلیل آن باشد.

سرطان

کم بودن B۶ ممکن است در شانس ابتلا به سرطان نقش داشته باشد. محققان دقیقا نمی‌دانند چرا! اما مطالعات، کمبود B۶ را به سرطان معده و مری مرتبط کرده است. فقدان این ویتامین همچنین ممکن است باعث ایجاد سرطان سینه و یا پروستات شود.

میزان دوز مورد نیاز روزانه از این ویتامین

مقدار B۶ که هر روز شما نیاز دارید به سن شما بستگی دارد. نوزادان ۷-۱۲ ماهه نیاز به ۰٫۳ میلی گرم در روز از این ویتامین دارند. برای بیش از ۵۰ سال سن، ما حداقل ۱٫۷ میلی گرم در روز برای مردان و ۱٫۵ میلی گرم برای زنان. زنان باردار نیز به مقدار بیشتری از این ویتامین نیاز دارند (۱٫۹ میلی گرم در روز).

منبع: رکنا

انتهای پیام/

ویتامینی مخصوص خوش اخلاقی

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر