۱۲ بیماری کشنده که در کوتاه‌ترین زمان ممکن به دردناک‌ترین شکل جان شما را می‌گیرند!

در این مطلب خطرناک‌ترین و مرگبارترین بیماری‌های جهان را به شما معرفی خواهیم کرد.

۱۲ بیماری کشنده که در عرض چند ساعت شما را از پا در می آورد!به گزارش گروه وبگردی باشگاه خبرنگاران جوان، وقتی صحبت از مرگ های قریب الوقوع به میان می آید بیشتر ما به یاد حمله های قلبی و سکته های مغزی می افتیم، اما کمتر کسی می داند که بیماری های عفونی ای هم هستند که می توانند به سرعت جان فرد مبتلا را بگیرند و مرگی ناگهانی را رقم بزنند. البته به خاطر داشته باشید که چنین عفونت هایی عموماً بیماری های شایعی نیستند. در ادامه به بیماری های کشنده ای می پردازیم که در عرض یک روز یا کمتر جان قربانی خود را می گیرند.

۱- سکته ی مغزی

سکته ی مغزی یکی از شایع ترین عوامل مرگ و میر در دنیا است. این حالت زمانی رخ می دهد که یک لخته، یکی از رگ های خونی مغز را مسدود می کند (یا رگ خونی ای پاره می شود) و به همین دلیل دیگر به مغز به اکسیژن نمی رسد. در صورت وقوع سکته های ایسکمیک مغزی، استفاده از داروهای حلال لخته ی خون می تواند نجات بخش باشد، اما این داروها معمولاً فقط ظرف سه ساعت بعد از وقوع سکته کارساز هستند.

۲- مالاریا

بیماری هایی که از طریق پشه منتقل می شوند، در بخش هایی از دنیا مثل آمریکای جنوبی، آفریقا و آسیا شایع هستند. یک نوع خاصی از انگل مالاریا وجود دارد که به آن P. falciparum گفته می شود و می تواند کشنده باشد. این انگل به سرعت گلبول های قرمز خون را از بین می برد، در حالی که این گلبول ها نقشی کلیدی در انتقال اکسیژن به بافت های بدن دارند. اگر قرار است به کشوری سفر کنید که مالاریا در آن شایع است، پیش از آن پزشک مراجعه کرده تا در صورت لزوم، داروهای پیشگیری از مالاریا دریافت کنید.

۳- تب دنگی حاد

تب دنگی یکی دیگر از بیماری های عفونی ای است که از طریق پشه منتقل می شود و علائم شبه آنفولانزا در فرد مبتلا ایجاد می کند. طبق اعلام سازمان بهداشت جهانی، نیمی از جمعیت دنیا در معرض خطر ابتلا به این بیماری قرار دارند. نشانه های این بیماری عبارتند از تب بالا، سردرد شدید و درد مفاصل. اما این بیماری می تواند پیشرفت کند و تبدیل به «دنگی حاد» شود که نشانه های آن، شکم درد شدید و استفراغ غیر قابل کنترل است. این بیماری می تواند کشنده باشد. فرد مبتلا ظرف ۲۴ تا ۴۸ ساعت از شروع نشانه های بیماری، باید تحت مراقبت پزشکی قرار بگیرد. برخلاف مالاریا، هیچ دارویی برای پیشگیری از دنگی وجود ندارد و تنها کاری که می توانید انجام دهید این است که از مواد دافع پشه ها استفاده کنید.


بیشتر بخوانید:مالاریا چگونه توانست جان هزاران نفر را بگیرد؟


۴- ایست قلبی

۱۲ بیماری کشنده که در عرض چند ساعت شما را از پا در می آورد!

ایست قلبی که سالانه جان میلیون ها نفر را در سراسر دنیا می گیرد، بیشتر در دهه های ۳۰ و ۴۰ زندگی رخ می دهد و ریسک وقوع آن در مردان بیشتر است. برخلاف حمله ی قلبی، مرگ ناگهانی ناشی از ایست قلبی اغلب در اثر آریتمی یا همان نامنظم شدن ضربان قلب رخ می دهد. بعد از وقوع ایست قلبی، در صورتی که اقدامی نشود، شخص ظرف چند دقیقه فوت خواهد کرد.

۵- طاعون ریوی

طاعون پنومونی یا ریوی از طریق نیش یک کک آلوده یا تماس با فرد مبتلا منتقل می شود. این بیماری بیشتر در آفریقا شایع است و اگر با آنتی بیوتیک درمان نشود، می تواند ظرف ۱۸ تا ۲۴ ساعت شخص را از پای دربیاورد.

۶- مننگوکوک

۱۲ بیماری کشنده که در عرض چند ساعت شما را از پا در می آورد!

باکتری مننگوکوک می تواند باعث بیماری نادری به نام مننگوکوک شود. این باکتری می تواند در جریان خون حرکت کند و باعث از کار افتادن سریع اندام های بدن و مرگ شخص شود. باکتری مننگوکوک بافت های بدن را به شدت تخریب می کنند، باعث ایجاد لخته در رگ های خونی و مرگ سریع اندام های بدن می شود. این بیماری گاهی فقط ۸ ساعت به فرد مبتلا فرصت می دهد و همین مسأله آن را به یک یاز ترسناک ترین بیماری های عفونی در دنیا تبدیل کرده است. کسانی که به هر دلیلی طحال خود را از دست داده اند، بیشتر در معرض این بیماری هستند، چون این اندام از بدن ما در برابر انواع خاصی از باکتری محافظت می کند. بهترین درمان برای این بیماری، پیشگیری از آن است که با واکسن امکان پذیر است.

۷- وبا

خوردن آب یا غذایی که آلوده به باکتری ویبریو کلرا یعنی باکتری مولد بیماری وبا باشد، می تواند منجر به اسهال آبکی و کم آب شدن شدید بدن شود. این باکتری می تواند به شخص مبتلا شوک وارد کند و ظرف چند ساعت او را از پای درآورد. برای درمان این بیماری باید از طریق سرم های خوراکی یا تزریقی، آب از دست رفته ی بدن جبران شود.

۸- کتواسیدوز دیابتی

این حالت که بیشتر در دیابت نوع یک رخ می دهد، زمانی به وجود می آید که سطح انسولین چنان کاهش می یابد که چربی ها را تجزیه و تبدیل به کتون می کند. با انباشته شدن کتون، خون اسیدی می شود. سردرد، خشکی عضلات، حالت تهوع و نفس نفس زدن، از علائم این حالت هستند. کتواسیدوز دیابتی به درمان فوری با انسولین و مایعات نیاز دارد، در غیر اینصورت می تواند منجر به اِدِم مغزی (تجمع آب در فضای داخل سلولی یا خارج سلولی در مغز)، ایست قلبی یا نارسایی کلیوی شود. ظرف ۲۴ ساعت، شخص علائم شدیدتری را تجربه خواهد کرد که همگی منجر به کما یا مرگ خواهند شد.

۹- عفونت تهاجمی استرپتوکوکی گروه آ

به این بیماری «عفونت استرپتوکوکی گوشتخوار» یا بیماری گوشتخوار هم گفته می شود. این عفونت در اثر گونه ای از باکتری ها به وجود می آید که در بیماری گلودرد استرپتوکوکی نقش دارند. البته این بدان معنی نیست که گلودرد استرپتوکوکی به بیماری گوشتخوار تبدیل می شود. یک پارگی در پوست با بریده شدن آن می تواند باکتری را وارد بدن کند و عفونت ناشی از آن به سرعت در بدن منتشر می شود. این عفونت ممکن است ابتدا با یک برآمدگی قرمز رنگ روی پوست بروز پیدا کند و ظرف چند ساعت می توانید گسترش بیماری را تقریباً به چشم ببینید. برای مثال، اگر عفونت از پای شما شروع شده باشد، به تمام پایتان گسترش پیدا می کند. درمان این عفونت شامل تشخیص سریع، استفاده از آنتی بیوتیک و انجام عمل جراحی برای برداشتن ناحیه ی صدمه دیده می شود. مانند باکتری مننگوکوک، کسانی که به هر دلیلی طحال خود را از دست داده اند، بیشتر در معرض این عفونت هستند.

۱۰- شوک عفونی

عفونت باکتریایی ای که از طریق جریان خون گسترش پیدا کند (عفونت خونی ای که اغلب با باکتری عامل بیماری مننژیت همراه است) می تواند باعث افت فشار خون شود، حالتی که به آن شوک عفونی گفته می شود. در صورت تشخیص، فرد مبتلا در بخش مراقبت های ویژه بستری خواهد شد. درمان فوری شخص اهمیت زیادی دارد. با این حال، تحقیقات نشان می دهد فقط ۵۰ درصد از این بیماران ظرف ۶ ساعت تحت مراقبت پزشکی قرار می گیرند. هر ساعتی که از بروز این عفونت بگذرد، ۷/۶ درصد از احتمال زنده ماندن شخص کم می شود.

۱۱- سندرم شوک سمی

سندرم شوک سمی یک عفونت باکتریایی در جریان خون است که باعث گسترش سموم به اندام های بدن می شود (احتمالاً نام این سندرم را بیشتر در مورد تامپون شنیده اید). سندرم شوک سمی از باکتری استافیلوکوک اورئوس، در سال ۲۰۱۷، جان یک دختر ۱۶ ساله ی کانادایی را گرفت. مقامات مسئول اعلام کردند این اتفاق در جریان اردوی مدرسه و طی شب، در هنگام خواب رخ داده بود.

۱۲- هانتاویروس

۱۲ بیماری کشنده که در عرض چند ساعت شما را از پا در می آورد!

این ویروس که از طریق قرار گرفتن در معرض ترشحات، ادرار یا بزاق دهان حیوانات جونده ی آلوده منتقل می شود، ۳۸ درصد از افراد مبتلا را به کام مرگ می کشاند. متأسفانه علائم شبه آنفولانزای این عفونت، کار تشخیص آن را سخت می کند. اگر فردی با نظر پزشک، مشکوک به این عفونت تشخیص داده شود، در بخش مراقبت های ویژه بستری خواهد شد و تحت مراقبت و کنترل دائمی قرار خواهد گرفت.

منبع:روزیاتو

انتهای پیام/

۱۲ بیماری مرگبار که در عرض ۲۴ ساعت یا کمتر جانتان را می گیرند

اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
نظرات کاربران
انتشار یافته: ۴
در انتظار بررسی: ۰
Iran (Islamic Republic of)
Pouya
۲۳:۱۱ ۱۶ شهريور ۱۳۹۹
طاعون خیارکی و کووید ۱۹ چرا تو لیست نیست؟
حتما اضافه کنید.
Iran (Islamic Republic of)
حسین
۱۸:۴۷ ۳۰ فروردين ۱۳۹۹
بیماری میکروسفالی یا هیدروسفالی هم جز بدترین بیماری ها حساب میشه
Iran (Islamic Republic of)
TG
۰۳:۳۸ ۱۷ فروردين ۱۳۹۹
سل رو نگفتید.
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۷:۳۹ ۰۶ اسفند ۱۳۹۷
نوعی بیماری بنام تورم وگرانی ازنوع حاد هم تاکنون جان میلیونها راگرفته است