کد خبر: ۶۸۴۶۶۳۶
گروه : کردستان » سنندج
تاریخ انتشار: ۰۸ آبان ۱۳۹۸ - ۱۱:۵۱
تاریخ انتشار : ۰۸ آبان ۱۳۹۸ - ۱۱:۵۱
کد خبر : ۶۸۴۶۶۳۶

۲۲ جانور از گونه‌های پستاندار، خزنده و پرنده طی ۶ ماهه امسال در کردستان تلف شدند که بیشترین آمار تلفات مربوط به تصادفات جاده‌ای بوده است.

۲۲ جاندار در کردستان تلف شدندبه گزارش  گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان ، رئیس اداره نظارت بر امور حیات وحش حفاظت محیط زیست کردستان اظهار داشت: از ابتدای امسال تا پایان شهریور ۱۳ گونه جانوری اعم از پستاندار، خزنده و پرنده به دلایل مختلفی همچون تصادف و برق‌گرفتگی تلف شدند.

حیدر ویسی با اشاره به اینکه از این ۱۳ گونه تلف شده، پنج گونه پستاندار، یک گونه خزنده و هفت گونه هم پرنده بودند، اضافه کرد: بیشتر پستانداران تلف شده شامل کفتار، گرگ، خوک و روباه بوده است.

او بیشترین آمار تلفات این جانداران را مربوط به تصادفات جاده‌ای اعلام کرد و یادآور شد: این ۱۳ گونه شامل ۲۲ جاندار بوده که توسط همکاران محیط زیست در شهرستان‌های مختلف استان شناسایی و مشاهده شده است.

رئیس اداره نظارت بر امور حیات وحش حفاظت محیط زیست کردستان گفت: از آنجا که همکاران این اداره‌کل قادر به جمع‌آوری و مشاهده تمامی موارد تلفات حیات وحش نیستند بیشک آمار جانداران تلف شده بیشتر از این تعداد اعلام شده است.

کردستان دارای پنج منطقه حفاظت شده شامل منطقه چلچمه و سارال، منطقه حفاظت شده بیجار با وسعت ۳۲ هزار هکتار، منطقه بدر و پریشان قروه با وسعت ۴۳ هزار هکتار، منطقه حفاظت شده شاهو و کوسالان با وسعت ۵۷ هزار هکتار و منطقه عبدالرزاق سقز با وسعت ۳۹ هزار هکتار و پناهگاه حیات وحش زریوار با وسعت سه هزار هکتار و چندین منطقه شکار ممنوع است که این استان را در زمره منحصربفرد‌ترین نقاط کشور به لحاظ تنوع گونه‌های جانوری و گیاهی قرار داده است.

از مساحت ۲ میلیون و ۹۳۷ هزار هکتار استان کردستان، بیش از ۳۷۴ هزار هکتار آن را جنگل تشکیل می‌دهد و جنگل‌های این استان که جزو جنگل‌های زاگرس شمالی هستند در طول بیش از پنج هزار سال گذشته تشکیل شده و به لحاظ حفاظت از منابع آب و خاک، تولید محصولات فرعی، ذخایر ژنتیکی، مصارف درمانی، قابلیت‌های اکوتوریستی و ارزش‌های زیست محیطی دارای اهمیت منحصر به فردی هستند.

انتهای پیام/ز

تلف شدن ۲۲ جاندار در کردستان

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر