کد خبر: ۶۸۵۷۵۶۹
گروه : ایلام » ایلام
تاریخ انتشار: ۱۶ اسفند ۱۳۹۷ - ۱۰:۳۸

چندی است خبری مبنی بر قاچاق دام زنده در مرز ایران و عراق به صورت مسلحانه در فضای مجازی منتشر شده که فرماندار دهلران آن را تکذیب کرد.

قاچاق دام زنده در مرز ایران و عراق به صورت مسلحانه شایعه یا واقعیت؟به گزارش گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان ، لغت نامه دهخدا، شایعه را چنین معنا کرده است: «خبر‌های بی اصل است که در میان مردم، بر سر زبان‌ها باشد». اما در تعریف علمی: «شایعه عبارت است از پیامی که در میان افراد جامعه، دهان به دهان می‌شود، ولی واقعیت، آن را تأیید نمی‌کند».

برخی از شایعه پراکنان هیچ وقت به اندازه امروز، به ابزار‌های شایعه پراکنی مجهز نبوده‌اند تا بتوانند توانایی غیرقابل تصور خود را در نشر دروغ و اکاذیب و مطالب غیرمعتبر، به کار بگیرند که نمونه آن شایعات رایج در شبکه‌های اجتماعی که به امنیت اجتماعی، حوزه سلامت و بهداشت مربوط هستند و مانند بمب در بین افکار عمومی منفجر و سبب ایجاد تنش و نا آرامی در جامعه می‌شوند بسیار، اما نمونه‌ای از آن خبری باعنوان «قاچاق دام زنده در مرز ایران و عراق به صورت مسلحانه» بود، که به سرعت فضای مجازی را در نوردیده و شایعه سازان با جعل تصویر و خبری در صدد ایجاد جو ناآرام در مرز‌های استان ایلام و تاثیرگذاری برقیمت گوشت در کشوربرآمدند غافل از اینکه «ماه پشت ابر نمی‌ماند» و صحت و سقم خبر برای مردم محرز می‌شود.

فرماندارایلام، که چنین خبری را از اساس کذب محض دانست

معروف بسطامی فرماندارایلام، که چنین خبری را از اساس کذب محض دانست و اظهار داشت: «قاچاق دام زنده در مرز ایران و عراق به صورت مسلحانه» در مرز‌های استان ایلام امری نشد است.

فرماندار ایلام گفت: مرز‌های استان ایلام از آنچنان امنیتی برخوردار است که قاچاق دام در آن صورت نمی‌گیرد و مبحث قاچاق دام در ایلام آنهم در مرز نشد و دستگاه‌های نظارتی و امنیتی اشرافیت کامل دارند و همه مسائل و موضوعات را رصد می‌کنند و تاکنون کوچکترین خبری دال بر خروج دام در حوزه شهرستان ایلام نداشته‌ایم.

مجید عسگری نیز ضمن انکار قاچاق دام در مرز‌های استان ایلام و آن هم به صورت صورت مسلحانه به طنز بیشتر شبیه است تا واقعیت.

فرماندار دهلران گفت: چنین اتفاقی که ریشه آن از ابتدا تا انتها کذب است و شایعه سازان برای اختلال در اقتصاد کشور دست به چنین شایعاتی می‌زنند که اینگونه شایعه سازان و شایعه پراکنان مورد برخورد قرار خواهند گرفت.

وی با اشاره به اینکه عوامل انتظامی و ادارات امنیتی، سپاه و دستگاه قضایی در یک هماهنگی خوب و منسجم با هنگ مرزی این پدیده را رصد و مرز‌ها را کنترل می‌کنند و با اشراف اطلاعاتی خوبی که وجود دارد، کمترین گزارش آمار قاچاق را در نوار مرزی شهرستان دهلران داریم، خاطرنشان کرد: به مردم عزیز ایران اطمینان می‌دهند که فرزندان آنان در مرز‌های کشور به خصوص مرز ایلام اجازه چنین جسارتی به احدی نمی‌دهند و نخواهند داد.

نظام ملکشاهی نیز با کذب محض دانست خبر در اساس اظهار داشت: نوع خبر عیان است که از اساس کذب است چراکه مرز‌های ایلام با ۴۳۰ کیلومتر مرز مشترک با عراق که از بیشترین مرز مشترک برخوردار است، چنین خبری را نمی‌تواند حضم کند ونیرو‌های هنگ مرزی مهران و اعضای شورای تامین هماهنگی لازم به وجود آمده که تدابیر جدی تری انجام بدهند و برخورد‌های قانونی را بیشتر انجام دهند، همچنین اقدامات پیشگیرانه را تشدید کردیم.

فرماندار مهران گفت: بالغ بر ۵ هزار عشایر در کوچ رو در مرز مهران مستقر هستند و همکاری خوبی نیز با دستگاه امنیتی، انتظامی و مرزی دارند.

شایعه سازان با انتشار تصویری که در آن با استفاده از ترفند‌های فتوشاپ تصاویری از قاچاق دام ساخته تا برای خبر خود مستندی داشته باشند، اما غافل از اینکه با سرچ ساده ترفند آنان عیان می‌شودکه با هم آن را ببینیم.

منبع: تسنیم

انتهای پیام/ب

ماجرای قاچاق دام زنده در مرز ایران و عراق به صورت مسلحانه

 

کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
برچسب ها
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
سروش خبر
ایتا خبر
ویسپی خبر
گپ خبر
آی گپ خبر
بله خبر
توییتر خبر
اینستاگرام خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر