کد خبر: ۶۸۵۷۷۵۰
تاریخ انتشار: ۱۶ اسفند ۱۳۹۷ - ۱۲:۲۰

انجمن نویسندگان کودک و نوجوان در بیانیه‌ای از بی‌توجهی به آثار حوزه کودک و نوجوان در جوایز دولتی انتقاد کرد.

انتقاد انجمن نویسندگان کودک و نوجوان درباره بی توجهی به آثار کودک و نوجوانبه گزارش حوزه ادبیات  گروه فرهنگی باشگاه خبرنگاران جوان، انجمن نویسندگان کودک و نوجوان با صدور بیانیه‌ای از بی‌توجهی به آثار حوزه کودک و نوجوان در جوایز دولتی مانند کتاب سال و شعر فجر و همچنین کوچک‌سازی جشنواره‌هایی مانند کتاب، مطبوعات و تصویرگری این حوزه انتقاد کرد.

بیانیه انجمن نویسندگان کودک و نوجوان به شرح زیر است: « ادبیات و هنر کودک و نوجوان در جشنوار‌های دولتی انجمن نویسندگان کودک و نوجوان به عنوان نهادی مدنی که اتفاقات عرصه فرهنگ و اندیشه را دنبال می‌کند، هشدار و نگرانی خود را بابت تقلیل و کاهش جایگاه ادبیات و هنر کودک و نوجوان در جشنواره‌های دولتی اعلام می‌ کند و سیاست‌گذاران فرهنگی را به اصلاح و تغییر این روند دعوت می‌کند.

در جایزه کتاب سال جمهوری اسلامی ایران، سال‌هاست که کتاب برنده کودک و نوجوان اعلام نشده و همچنین تعداد گروه‌های داوری کودک و نوجوان کاهش یافته است. در جشنواره شعر فجر نیز، شعر کودک و نوجوان امسال همچون سال گذشته، برنده‌ای نداشت و گروه‌های شعر خردسال، کودک و نوجوان در هم ادغام شد.

جشنواره کتاب کودک و نوجوان و جشنواره مطبوعات کودک و نوجوان چندسالی است که در کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان به فراموشی سپرده شده و از برگزاری جشنواره و نمایشگاه بین‌المللی تصویرگری کتاب کودک خبری نیست. همچنین جشنواره‌های بین‌المللی فیلم و تئاتر کودک نیز با کوچک‌سازی همراه بوده‌اند.

مشکلات اقتصادی که کشور و دولت را دچار تنگنا‌های گوناگون کرده است، بر هیچ‌کس پوشیده نیست، اما اولویت‌بندی صحیح، عالمانه و عادلانه اولین پیش‌شرط هرگونه حذف و ادغام و کاهش جوایز و هزینه‌های جشنواره‌های فرهنگی است.

اهمیت مخاطبان کودک و نوجوان و نقش کتاب و هنر در فرهنگ‌سازی و پرورش ایشان از بدیهیاتی است که بار‌ها توسط مسئولان و متخصصان مورد تایید قرار گرفته است.

این‌که در کوچک‌سازی جشنواره‌ها و جوایز فرهنگی، پیش و بیش از هر حوزه دیگری از سهم کودکان که صدای اعتراض و حق رایی ندارند بکاهیم، نهایت بی‌انصافی و اقدامی غیرکارشناسانه است.

انجمن نویسندگان کودک و نوجوان، مجددا اهمیت کودکان و نوجوانان را به همه سیاست‌گذاران و متولیان عرصه فرهنگ گوشزد می‌ کند و ایشان را به اصلاح و جبران روند موجود دعوت می‌کند.»

انتهای پیام/

کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
برچسب ها
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
سروش خبر
ایتا خبر
ویسپی خبر
گپ خبر
آی گپ خبر
بله خبر
توییتر خبر
اینستاگرام خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر