کد خبر: ۶۸۶۰۰۳۱
تاریخ انتشار: ۱۸ اسفند ۱۳۹۷ - ۱۸:۴۲
مدیر طرح سی. ان. جی:

مدیر طرح سی‌ان‌جی شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ایران از آغاز فرآیند ثبت‌نام دریافت گواهی سلامت خودرو‌های دوگانه‌سوز بر اساس مصوبه هیئت دولت خبر داد.

به گزارش گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان به نقل از وزارت نفت، حمید قاسمی ده‌چشمه گفت: فرآیند ثبت‌نام از روز سه‌شنبه (۱۴ اسفندماه) آغاز شده است و همه دارندگان خودرو‌های دوگانه‌سوز می‌توانند با ثبت‌نام در سامانه اطلاعات جامع خودرو‌های گازسوز کشور به نشانی https://www.irngv.ir نسبت به دریافت گواهی سلامت خودروی گازسوز خود اقدام کنند.

وی با اشاره به اینکه فرآیند ثبت‌نام تا تاریخ یکم آبان ماه ۹۸ به صورت اختیاری ادامه خواهد یافت و پس از این تا تاریخ یکم دی‌ماه ۹۸ به صورت اجباری انجام خواهد شد، افزود: طبق مصوبه هیئت دولت از تاریخ یکم دی ماه ۹۸ به بعد امکان سوخت‌گیری در جایگاه‌های عرضه گاز طبیعی فشرده (سی‌ان‌جی) تنها برای خودرو‌های دوگانه‌سوزی که در کارت شناسایی آن‌ها عبارت «دوگانه‌سوز» یا «دوگانه‌سوز تبدیلی» درج شده و دارای گواهی معاینه فنی معتبر هستند، امکان‌پذیر خواهد بود.

قاسمی افزود: مالکان خودرو‌های دوگانه‌سوز می‌توانند در مهلت تعیین شده وارد این سامانه شوند و با ثبت مشخصات اولیه خود، نزدیک‌ترین و مناسب‌ترین مرکز تبدیل را انتخاب و از طریق پیامک یا سامانه نسبت به دریافت نوبت اقدام کنند.

مدیر طرح سی‌ان‌جی با تاکید بر اینکه این اقدام در جهت تأمین ایمنی به ویژه در جایگاه‌های سی‌ان‌جی و ایجاد آرامش‌خاطر برای هموطنان به منظور استفاده از این سوخت پاک اجرایی شده است، گفت: تاکنون فرآیند مناسب و یکپارچه‌ای برای بازدید‌های دوره‌ای و تأمین ایمنی این خودرو‌ها وجود نداشته و در جایگاه‌های سوخت‌گیری با خودرو‌هایی روبه‌رو بودیم که به صورت غیرمجاز به گازسوز تبدیل شده‌اند. با ابلاغ این مصوبه همه‌جانبه و کامل که در آن وضعیت آینده توسعه صنعت سی‌ان‌جی نیز مدنظر قرار گرفته است، افزون بر تأمین ایمنی خودرو‌های دوگانه‌سوز، مشکلات مالکان این دسته از خودرو‌ها در هنگام نقل و انتقال خودرو‌ها برطرف خواهد شد.

قاسمی با اشاره به اینکه با هماهنگی یک هزار و ۱۰۰ شرکت تبدیلی از سمت وزارت صمت (صنعت، معدن و تجارت) زیرساخت‌های این فرآیند فراهم شده و این شرکت‌ها از طریق اتحادیه سوخت‌های جایگزین آماده ارائه خدمات به مالکان خودرو‌های گازسوز هستند، گفت: ضمن هماهنگی با شرکت‌های بازرسی فنی، ناظران فنی نیز در این مراکز حضور خواهند داشت و بر عملیات تبدیل و بازنگری خودرو‌ها نظارت خواهند کرد که در صورت سلامت خودرو‌ها گواهی سلامت صادر خواهد شد و در صورتی که خودرو نیاز به اصلاحاتی داشته باشد، پس از انجام اصلاحات، این گواهی صادر و پس از آن به صورت سیستماتیک، پلیس نسبت به اصلاح مدارک خودرو‌ها اقدام خواهد کرد و مشکل سندی و هویتی این خودرو‌ها برطرف می‌شود.

وی با اشاره به در نظر گرفتن تسهیلات و امتیاز‌های تشویقی برای مراجعه کنندگان گفت: به ازای تعویض هر مخزن ۴۵۰ هزار تومان کمک هزینه (معادل ۵۰ درصد هزینه تعویض مخزن) و ۵۰ درصد هزینه‌های تست و بازرسی به دارندگان این خودرو‌ها اعطا خواهد شد و امیدواریم بتوانیم سرویس‌های خاص دیگری از جمله سوخت‌گیری رایگان را در اختیار این افراد قرار دهیم.

قاسمی با اشاره به اینکه مشکلات و نقایص مخازن سی‌ان‌جی با معاینات چشمی قابل ملاحظه نیست، افزود: همین موضوع سبب شده بود که معایب این مخازن مخفی بماند و در نتیجه شاهد انفجار‌هایی در خودرو‌های دوگانه‌سوز باشیم.

وی با اشاره به لزوم ثبت‌نام سریع‌تر دارندگان با توجه به محدودیت ظرفیت کارگاه‌ها گفت: از طریق ثبت‌نام در این سامانه و دریافت گواهی سلامت از سوی دارندگان خودرو‌هایی که به صورت شخصی نسبت به گازسوز کردن خودروی بنزینی خود اقدام کرده‌اند، از سلامت این خودرو‌ها مطمئن خواهیم شد.

قاسمی با اشاره به لزوم هوشمندسازی تمامی جایگاه‌های سی‌ان‌جی تا تاریخ اول آبان ماه سال ۹۸ بر اساس مصوبه هیئت دولت گفت: از یک هفته گذشته دستورعمل هوشمندسازی جایگاه‌ها به تمامی مناطق اعلام شده است و پس از هوشمندسازی کامل جایگاه‌ها، به مدت یک سال به ازای هر مترمکعب ۱۳۷ ریال هزینه هوشمندسازی به حساب جایگاه‌داران منظور خواهد شد.

انتهای پیام/

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر