۹ فلز سنگین که سلامتتان را نشانه گرفته‌اند

ایراد اصلی فلزات سنگین این است که در بدن متابولیزه نمی‌گردند. در واقع فلزات سنگین پس از ورود به بدن دیگر از بدن دفع نشده و در بافت‌های بدن انباشته می‌گردند.

به گزارش گروه وبگردی باشگاه خبرنگاران جوان، فلزات سنگین که سرب، آلومینیوم، جیوه، مس، کادمیوم، مس، نیکل و آرسنیک را شامل می‌گردد از سموم پرخطر پیرامون ما می‌باشند. این سموم در هوای تنفسی، آب آشامیدنی، مصالح ساختمانی، لوازم آشپزخانه و حتی البسه موجود می‌باشند برخی فلزات به مقدار ناچیز برای عملکرد طبیعی بدن ضروری هستند، اما ورود بیش از اندازه آن‌ها به بدن مسمومیت ایجاد خواهد کرد. ایراد اصلی فلزات سنگین این است که در بدن متابولیزه نمی‌گردند. در واقع فلزات سنگین پس از ورود به بدن دیگر از بدن دفع نشده و در بافت‌های بدن انباشته می‌گردند. همین امر موجب بروز بیماری‌ها و عوارض متعددی در بدن می‌شود.

افزایش فلزات سنگین با عث گسترش عفونت‌های ویروسی، باکتریایی و قارچی هستند

آن‌ها رشد و گسترش عفونت‌های ویروسی، باکتریایی و قارچی را نیز افزایش می‌دهند. فلزات سنگین همچنین جایگزین دیگر املاح و مواد معدنی مورد نیاز در بدن می‌گردند. برای مثال فلزات سنگین در بافت‌های عروق، عضلات، استخوان‌ها و مفاصل رسوب می‌کنند و یا در صورت کمبود روی در مواد غذایی کادمیوم جایگزین آن خواهد شد.

مضرات فلزات سنگین

اختلالات عصبی (پارکینسون، آلزایمر، افسردگی، اسکیزوفرنی)، انواع سرطان ها، فقر مواد مغذی، بر هم خوردن تعادل هورمون ها، چاقی، سقط جنین، اختلالات تنفسی و قلبی-عروقی، آسیب به کبد، کلیه‌ها و مغز، آلرژی و آسم، اختلالات غدد درون ریز، عفونت‌های ویروسی مزمن، کاهش آستانه تحمل بدن، اختلال در عملکرد آنزیم ها، تغییر در سوخت و ساز، ناباروری، کم خونی، خستگی، تهوع و استفراغ، سردرد و سرگیجه، تحریک پذیری، تضعیف سیستم ایمنی بدن، تخریب ژن ها، پیری زودرس، اختلالات پوستی، کاهش حافظه، بی اشتهایی، التهاب مفاصل، ریزش مو، پوکی استخوان، بی خوابی و مرگ.

آلومینیوم

آلومینیوم در ظروف آلومینیومی، فویل آلومینیومی، قوطی‌های آلومینیومی، برخی دارو‌ها (مانند ضد اسید معده)، سرامیک ها، فیلتر سیگار، مصالح ساختمانی، آمالگام دندان، دئودرنت ها، آفت کش ها، نمک خوراکی، دود سیگار، بیکینگ پودر، خمیر دندان موجود می‌باشد.

آرسنیک

آرسنیک در غذا‌های دریایی، گچ‌های رنگی، آفت کش‌ها، شوینده‌های خانگی، حشره کش ها، شیشه‌ها و آینه ها، نمک خوراکی، رنگ ها، شراب، آب چاه و یا لوله کشی، دود ناشی از مواد سوختی، سوختن چوب ناشی می‌گردد.

سرب

سرب در باطری خودرو، سرامیک ها، آب میوه‌های داخل قوطی، خاکستر سیگار، دود اگزوز خودروها، بنزین سرب دار، رنگ موها، حشره کش ها، ریمل مژه، برف، آلیاژ لحیم کاری، بتونه ها، رنگ ها، آب شهری و یا چاه، شراب، لوله‌ها وجود دارد.

جیوه

جیوه در چسب ها، فیلتر‌های صنعتی، لوازم آرایشی، دماسنج‌های شکسته، پر کننده‌های دندانی، ادرار آورها، نرم کننده‌های البسه، پولیش ها، پسماند‌های صنعتی، ملین ها، رنگ ها، غذا‌های دریایی، نگهدارنده‌های چوب موجود است.

نیکل

نیکل در بیکینگ پودرها، پروتز‌های دندانی، دود اگزوز خودروها، پسماند‌های صنعتی، غذا‌های فرآوری شده، کودها، روغن‌های هیدروژنه، ظروف استنلس استیل موجود می‌باشد.

مس

مس در ظروف مسی، لوله‌های مسی، پروتز‌های دندانی، آفت کش ها، رنگ موها، پسماند‌های صنعتی، حشره کش ها، استخرها، سیگار، آب لوله کشی و یا چاه، غذا‌های دریایی موجود می‌باشد.

کادمیوم

کادمیوم در آلیاژ‌های دندانی، باطری ها، روغن موتور، غذا‌های دریایی، سرامیک ها، دود سیگار، چای و قهوه، کودها، آلیاژ‌های لحیم کاری، لوله‌های گالوانیزه، آب لوله کشی و یا چاه، الکترود‌های جوشکاری، دود ناشی از سوختن لاستیک‌ها و پلاستیک ها، حبوبات و غلات فاقد سبوس.

روش‌های سم زدایی فلزات سنگین از بدن

یکی از روش‌های سم زدایی فلزات سنگین از بدن استفاده از رژیم‌های آب میوه می‌باشد. مصرف این آب میوه‌ها و عصاره‌ها ضمن آن که بسیار مغذی می‌باشند تمام ارگان‌های بدن را شستشو داده و از سموم پاک می‌کنند.

مصرف افشره و عصاره مرکبات، انگور، گیلاس، سیب، چغندر، اسفناج، سیر، هویج، جعفری و هندوانه برای زدودن فلزات سنگین و پاک سازی بدن از سایر سموم بسیار موثر می‌باشد. همچنین مصرف کلسیم و روی نیز با رقابت با فلزات سنگین در جذب شدن و رسوب در بافت‌های بدن موثر می‌باشند.

مسمومیت ناشی از فلزات سمی

برخی فلزات سنگین مثل آهن جهت حیات ضروری می‌باشند. در حالی که بقیه مثل سرب در همه ارگانیسم‌ها وجود دارند، اما هیچ هدف بیولوژیک سودمندی را دنبال نمی‌کنند. فلزات سنگین موجود در محیط مثل جیوه، خطری برای ارگانیسم‌های جاندار محسوب می‌شوند. بعضی از قدیمی‌ترین بیماری‌های انسان را می‌توان به مسمومیت با فلزات سنگین در رابطه با توسعه معادن فلزات، تصفیه و استفاده از آن‌ها نسبت داد. حتی با وجود شناخت فعلی از خطرات فلزات سنگین، میزان وقوع مسمومیت در حد قابل ملاحظه‌ای باقی مانده و نیاز به اقدامات پیشگیری کننده و درمان موثر همچنان احساس می‌شود.

هنگامی که مسمومیت با فلزات روی می‌دهد، ملکول‌های شلات کننده تجویز می‌شوند تا با اتصال به فلز، رفع آن از بدن تسهیل گردد. به عنوان مثال، مسمومیت ناشی از تتراتیل سرب یا تترامتیل سرب که در برخی از انواع بنزین‌ها به عنوان ضربه گیر به کار گرفته می‌شود، از طریق پوست، گوارش و تنفس جذب بدن شده و در بافت‌های نرم به ویژه کبد و دستگاه اعصاب مرکزی توزیع می‌گردد و موجب بی خوابی، توهمات، هذیان، لرزش و تشنج می‌شود و در آخر، ممکن است سبب مرگ شود. امروزه با افزایش مصرف بنزین فاقد سرب، این نوع مسمومیت نیز رو به کاهش است.

در مورد مواد معدنی بدانید:

- دریافت مقادیر زیاد از فقط یک ویتامین یا ماده معدنی می‌تواند مضر باشد.

- جوش‌ها و آکنه‌ها می‌توانند به علت مسمومیت با مس یا سرب ایجاد شوند همان طور که کمبود روی باعث می‌شود.

- کودکان بیش فعال معمولا سرب بیشتری در بدن خود دارند.

- مسمومیت با جیوه در مادران باردار می‌تواند برای جنین کشنده باشد.

- دارو‌های مدر که معمولا برای بیماران فشار خونی یا مشکلات قلبی تجویز می‌شوند، می‌توانند پتاسیم بدن را کاهش دهند.

- مقادیر بالای مس و آهن در بافت‌های بدن می‌توانند باعث سردرد‌های میگرنی یا حتی شیزوفرنی شوند.

- مسمومیت با سرب، با بیماری MS ارتباط دارد.

- کمبود روی می‌تواند رشد و توسعه استخوان‌ها را آهسته کند.

- کمبود کروم، منیزیم، منگنز، و ویتامین B. ۶ با بروز بیماری دیابت مرتبط است.

- ویتامین C.، B. کمپلکس، روی و منگنز برای درمان شیزوفرنی استفاده می‌شوند.

- کمبود منیزیم با صرع، لوسمی، بیماری‌های قلبی و اختلالات کلیوی در ارتباط است.

- مسمومیت با بریلیم، سرب، کادمیوم، نیکل و ارسنیک می‌تواند باعث سرطان شود.

منبع: تبیان

انتهای پیام/

فلزات آسیب رسان به سلامتی در محیط زندگیتان

اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
نظرات کاربران
انتشار یافته: ۵
در انتظار بررسی: ۰
Iran (Islamic Republic of)
محمدمهدی
۲۱:۱۱ ۰۳ اسفند ۱۴۰۰
هفت تا فلزه و مس رو دوبار گفته که فکر میکنین هشتاست
Iran (Islamic Republic of)
م
۲۱:۱۱ ۰۳ اسفند ۱۴۰۰
هفت تا فلزه
Iran (Islamic Republic of)
یه نفر
۱۹:۱۹ ۱۴ فروردين ۱۴۰۰
خیلی عالی ممنون
Iran (Islamic Republic of)
مادر
۲۰:۵۸ ۰۵ مهر ۱۳۹۹
مفيد بود ممنون
سايتتون واقعا پربار هست معمولا دنبال ميكنم
Iran (Islamic Republic of)
كريم
۲۱:۱۶ ۲۶ اسفند ۱۳۹۷
باسلام و با تشكر از زحمات همگي شما به جهت اطلاع رساني تان. دوشتان گرامي، روزه گرفتن مي تواند به واسطه ناشتا كردن خون و منفي شدن بار اين مايع حياتي در طول ماه مبارك رمضان، تمام فلزات سنگييني را كه در سلولهاي بدن ذخيره شده اند و بار همگي آنها مثبت است را جذب و از طريق ادرار دفع كند.
آخرین اخبار