کد خبر: ۶۸۶۹۶۶۸
تاریخ انتشار: ۲۶ اسفند ۱۳۹۷ - ۱۶:۰۹

عمل جراحی افزایش قد به تازگی شیوع بسیاری در بین افراد پیدا کرده است، این نوع جراحی می‌تواند تا هفت سانتیمتر قد افراد را بلند کند.

فواید و معایب انجام افزایش قد+ فیلمبه گزارش خبرنگار حوزه کلینیک گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران، عمل جراحی افزایش قد به تازگی شیوع بسیاری در بین افراد پیدا کرده است. این نوع جراحی گاهی می‌تواند تا هفت سانتیمتر قد افراد را بلندتر کند، از این رو برای افراد کوتاه‌قد نوعی معجزه است، اما باید بدانید که این معجزه هزینه و دردی بسیار را به همراه خواهد داشت.
 
عمل جراحی افزایش قد با روش جراحی استئوتومی یا همان برش استخوان انجام می‌شود؛ به این صورت که هر دو ساق پا یا ران‌های فرد با استفاده از دستگاهی در چند نقطه شکسته شده و پس از شکسته شدن استخوان‌ها را به صورت تلسکوپی در چندین مرحله از هم فاصله می‌دهند تا به مرور زمان فضای خالی بین آنها با استخوان پر شود.
 
بنابر آزمایش‌های انجام شده استخوان شکسته شده می‌تواند حداکثر تا یک میلیمتر در روز رشد کند تا فضای خالی بین آن‌ها پر شود؛ با توجه به فاصله ایجاد شده در پی انجام این جراحی، ساخته شدن مجدد بافت استخوان پس از انجام جراحی حدود سه ماه زمان می‌برد، اما برای محکم شدن استخوان‌ها و آنکه فرد بتواند مانند افراد عادی از پاهایش استفاده کند چندین ماه زمان لازم است و معمولا در طول این مدت فرد با استفاده از بستن کرم‌های خاصی به مرور شروع به راه رفتن و فعالیت می‌کند.

این عمل جراحی علاوه بر هزینه‌های بالا که به بیمار تحمیل می‌کند دوره‌های درمان طولانی و آزار دهنده‌ دارد؛ کسانی که تجربه این عمل جراحی را داشته‌اند از رنج و درد غیرقابل تحمل این جراحی و آزار دهنده بودن دوره طولانی نقاهت آن صحبت می‌کنند. همچنین در صورتی که بدن فرد پذیرای تغییرات ایجاد شده نباشد یا اگر جراحی اولیه به خوبی انجام نشده باشد برای به دست آوردن نتیجه مناسب به انجام جراحی مجدد احتیاج است که به اندازه جراحی اولیه هزینه و دوره نقاهت به همراه دارد.

در انجام این جراحی ریسک‌ها و خطراتی همواره فرد را تهدید می‌کند زیرا استخوان فرد به ۲ بخش تقسیم شده و از همدیگر فاصله می‌گیرد و در واقع این روش به توانایی طبیعی استخوان‌ها برای رشد و احیا متکی‌اند. اما در صورتی که سرعت ایجاد فاصله و جدا شدن استخوان‌ها از سرعت رشد آن‌ها بیشتر باشد این احتمال وجود دارد که ۲ بخش استخوان جدا از هم مانده و به صورت یک فرم رشد نکنند.

همچنین جراحی افزایش قد به کشیده شدن رگ‌های خونی و اعصاب محیطی پا منجر می‌شود،‌از این رو ممکن است آسیب‌دیدگی‌هایی را در پی داشته باشد؛ چنانچه سرعت افزایش طول استخوان‌ها بیش از حد آهسته باشد پیش از تکمیل فرآیند افزایش قد استخوان‌ها بهبود پیدا کرده و جوش می‌خورند و در واقع جراحی علی رغم هزینه و دردی که برای بیمار به همراه داشته است بی‌اثر خواهد ماند.

علاوه بر مشکلات بالا افزایش قد منجر به ایجاد برخی مشکلات مثل عفونت، باقی ماندن جای زخم، دورماندن از کار و درآمد و سایر مشکلات می‌شود و یا اگر فردی که شرایط مناسب برای انجام این عمل را ندارد مانند افراد سیگاری تحت انجام این عمل قرار گیرند، ممکن است عوارض جبران ناپذیری را در پی داشته باشند، اما ممکن است این روش آخرین راه کار برای کمک به برخی افراد باشد.
 

انتهای پیام/

عمل جراحی افزایش قد

کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
سروش خبر
ایتا خبر
ویسپی خبر
گپ خبر
آی گپ خبر
بله خبر
توییتر خبر
اینستاگرام خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر