کد خبر: ۶۸۶۹۷۵۱
تاریخ انتشار: ۲۶ اسفند ۱۳۹۷ - ۱۶:۳۵

اداره کل هنر‌های تجسمی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در واکنش به برخی شایعات درباره فروش پنهانی آثار موزه هنر‌های معاصر، نحوه خرید اثر برای گنجینه موزه را تشریح کرد.

توضیحات اداره کل هنر‌های تجسمی وزارت ارشاد به شایعاتی درباره گنجینه موزه هنر‌های معاصربه گزارش حوزه میراث و گردشگری  گروه فرهنگی باشگاه خبرنگاران جوان، با توجه به انتشار گزارش‌ها و مطالبی در رسانه‌ها و فضای مجازی مبنی بر فروش پنهانی آثار موزه هنر‌های معاصر، نحوه خرید اثر برای گنجینه موزه به شرح زیر اعلام می‌شود:

آثار گنجینه موزه هنر‌های معاصر تهران دارای شماره اموال دولتی‌ هستند و به هیچ وجه امکان فروش آن‌ها وجود ندارد.

بنا به آنچه در قوانین خرید اثر برای موزه هنر‌های معاصر ثبت شده، موزه به عنوان نهاد دولتی امکان خرید اثر را به صورت مستقیم ندارد و وظیفه خرید برای گنجینه موزه را موسسه توسعه هنر‌های تجسمی معاصر انجام می‌دهد که طبق اساسنامه حق خرید و فروش آثار هنری را دارد.

اداره کل هنر‌های تجسمی، وظیفه حمایت از هنرمندان این رشته‌ها را به عهده دارد و در راستای تحقق این هدف به شیوه‌های گوناگون از طریق موسسه توسعه هنر‌های تجسمی معاصر، اثر هنری خریده است که به شرح زیر اعلام می‌شود:

۱. خرید از هنرمندانی که مشکلات مالی دارند و از اداره کل هنر‌های تجسمی درخواست خرید اثر دارند. این خرید با موافقت گروه کارشناسی انجام می‌شود و خرید نهایی را موسسه توسعه هنر‌های تجسمی معاصر انجام می‌دهد. آثار قابل توجهی در این سال‌ها به شیوه مذکور خریده شده است.

۲. از آنجا که اداره کل هنر‌های تجسمی متولی برگزاری بی‌ینال (دوسالانه) و جشنواره‌های تخصصی تجسمی است، به پیشنهاد شورای سیاستگذاری بی‌ینال‌ها و جشنواره‌ها، تعدادی از آثار هنرمندان جوان برای حمایت از آن‌ها خریده می‌شود؛ از آنجا که این هنرمندان عمدتا جوان هستند و اثر آن‌ها برای حضور در گنجینه موزه شرایط لازم را ندارد، به گنجینه موسسه توسعه هنر‌های تجسمی معاصر انتقال پیدا می‌کند و در واقع مالک این آثار موسسه است نه موزه؛ برخی از هنرمندان نیز برای کسب اعتبار اثر خود را به موزه اهدا می‌کنند که البته پذیرش این گونه آثار نیز شرایط خاص خود را دارد.

برخی از آثار ارزشمند هنرمندان هم که برای تکمیل گنجینه موزه خریده می‌شود، از طریق اعلام نظر کارشناسان است و این خرید‌ها معمولا از راه بی‌ینال‌ها و جشنواره‌ها نیست و به صورت شخصی خریده می‌شود.

مساله‌ای که ایجاد شبهه برای هنرمندان کرده این بوده است که سال‌های طولانی مدیر موزه و مدیرکل هنر‌های تجسمی یک شخص بوده و خرید‌های حمایتی از سوی مدیرکل در نظر عموم و هنرمندان خرید برای موزه تلقی شده است که اسناد موجود خلاف این نکته را نشان می‌دهد. مضاف بر این که آثاری که برای موزه و به دستور مدیرکل هنر‌های تجسمی، توسط موسسه توسعه هنر‌های تجسمی معاصر خریده شود، طبق تفاهم نامه‌ای قانونی و به صورت مکتوب به موزه اهدا می‌شود.

در ادواری که خرید و فروش آثار هنری رونق چندانی نداشت، اداره کل هنر‌های تجسمی عموما آثار هنرمندانی را می‌خرید که امروز هر یک صاحب نامی شده‌اند و آن‌ها را در گنجینه موسسه توسعه هنر‌های تجسمی معاصر نگهداری می‌کرد و با استناد به مصوبه هیأت مدیره موسسه در راستای تحقق اهداف گردش اقتصاد هنر، بخشی از این آثار به فروش رسیده است که البته این آثار هیچکدام به موزه تعلق نداشته‌اند.

باید به این مساله اشاره کنیم که در سال ۱۳۸۵ در زمان مدیریت زنده‌یاد عبدالحمید حسینی‌راد در موزه معاصر، نمایشگاهی به دبیری ایرج اسکندری با عنوان جنبش هنر نوگرای ایران از مجموعه گنجینه موزه برپا شد که برای تکمیل نمایشگاه جنبش هنر نوگرای ایران ۳۹ اثر از آثار موسسه توسعه هنر‌های تجسمی معاصر به صورت امانی در اختیار این نمایشگاه قرار گرفت که پس از پایان نمایشگاه به موسسه برگردانده شد. کاتالوگ نمایشگاه با عنوان اصلی جنبش هنر نوگرای ایران و عنوان فرعی مجموعه آثار ایرانی موزه هنر‌های معاصر تهران منتشر شد. این عنوان باعث شد این مسأله پیش بیاید که همه آثار این نمایشگاه از آثار گنجینه موزه معاصر است، به دلیل قصوری که در طراحی این کاتالوگ صورت گرفت، این مساله پیش آمد که باید مشخصات و محل نگهداری آثار به طور مشخص در کاتالوک ذکر می‌شد.

برای اطلاع عموم فهرست ۳۹ اثر به زودی منتشر خواهد شد.

در پایان لازم به ذکر است که بعد از ایام تعطیلات و در فرصت مقتضی، نشست رسانه‌ای در موزه هنر‌های معاصر تهران برگزار خواهد شد تا اهالی رسانه پرسش‌های خود را مطرح کنند. همچنین بانک اطلاعات آثار گنجینه نیز به زودی منتشر می‌شود تا هنرمندان و علاقه‌مندان از آثار گنجینه اطلاع یابند. پس از بازسازی نیز دیداری از گنجینه موزه هنر‌های معاصر تهران برای اصحاب رسانه برنامه‌ریزی خواهد شد.

انتهای پیام/

کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
سروش خبر
ایتا خبر
ویسپی خبر
گپ خبر
آی گپ خبر
بله خبر
توییتر خبر
اینستاگرام خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر