کد خبر: ۶۸۸۴۵۵۷
تاریخ انتشار: ۱۴ فروردين ۱۳۹۸ - ۰۹:۴۰

مسابقات ملی کشتی با چوخه ۱۴ فروردین اسفراین از اولین ساعات بامداد امروز چهارشنبه در محل گودزینل خان شهرستان اسفراین آغاز شد.

به گزارش گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از بجنورد ،مسابقات ملی کشتی با چوخه ۱۴ فروردین اسفراین از اولین ساعات بامداد امروز چهارشنبه در محل گودزینل خان شهرستان اسفراین آغاز شد و  ۲۶۸ چوخه کار از ۱۵ استان کشور، امروز در آوردگاه چشمه زینل خان با هم رقابت می‌کنند.
همه ساله بر اساس سنتی دیرینه در روز ۱۴ فروردین در بهار طبیعت یکی از بزرگترین و با شکوهترین مسابقات ورزشی کشور مسابقه کشتی با چوخه با حضور پهلوانان نامی و چوخه کارانی از سراسر کشور در محل گود زینل خان اسفراین با حضور قریب به ۷۰ هزار تماشاچی از سراسر کشور در فضای بیرونی و بر روی خاک همراه با نواختن دهل و سورنا برگزار می‌شود.

این رقابت‌ها در ساعت ۸ و ۳۰ دقیقه صبح امروز با تلاوت آیاتی از کلام‌الله مجید و پخش سرود مقدس جمهوری اسلامی آغاز شد.

مهدی بهمنیار رئیس اداره ورزش و جوانان اسفراین در حاشیه برگزاری این رویداد ملی گفت:: در این دوره از مسابقات تعداد ۲۶۸ کشتی گیر از ۱۵ استان کشور در قالب ۴۰ تیم به مدت یکروز در ۵ وزن ۶۶، ۷۴، ۸۴، ۹۵، +۹۵ با یکدیگر به رقابت خواهند پرداخت.

وی افزود: به نفرات اول تا سوم هر وزن به ترتیب ۵۰، ۳۰ و ۲۰ میلیون ریال جایزه نقدی اهدا می‌شود و علاوه براین از سوی اداره میراث فرهنگی شهرستان اسفراین هم به نفرات برتر این دوره از مسابقات جوایزی از صنایع دستی شهرستان اهدا خواهد شد.

این مراسم زیبا و دیدنی که از معتبرترین پیکار‌های کشتی سنتی با چوخه کشور است، به‌صورت مستقیم و زنده از شبکه استانی اترک، شبکه ورزش و شبکه سه و شبکه شما صدا وسیمای جمهوری اسلامی ایران پخش می‌شود.

کشتی با چوخه، به پشتوانه محبوبیت بالای خود در بین مردم خطه خراسان بود که در سال ۱۳۸۷ با شماره ۳۰ در فهرست آثار ملی ناملموس کشور ثبت شده است.

کشتی باچوخه، یگانه ورزشی در جهان است که ورزشکاران آن می‌توانند در چهار رشته دیگر شامل جودو، کوراش، کشتی آزاد و کشتی پهلوانی، با فن‌های کهن و سنتی ایرانی با حریفان خود دست و پنجه نرم کنند.

انتهای پیام / ب

آغاز مسابقات کشتی با چوخه ۱۴ فروردین در اسفراین

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر