کد خبر: ۶۹۰۰۱۸۶
گروه : کردستان » سنندج
تاریخ انتشار: ۲۷ فروردين ۱۳۹۸ - ۱۰:۵۵

معاون امور معادن و اکتشافات معدنی سازمان صنعت، معدن و تجارت کردستان گفت: تولید شمش طلای استاندارد بین المللی با برند کردستان از جمله برنامه‌های سازمان صمت در این استان است.

 به گزارش   گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از سنندج ،مهدی مرادی گفت: طلای ساریگونی دی ماه سال ۹۴ در شهرستان قروه به بهره برداری رسید و تاکنون فعال بوده که در تیپ کارخانجات طلا این اتفاق استثنایی است.

وی به میزان تولید طلای ساریگونی از زمان تاسیس تا پایان سال گذشته اشاره کرد و افزود: سه ماه پایانی سال ۹۴ میزان تولید این معدن ۵۰۰ کیلوگرم، سال ۹۵، ۲ هزار و ۲۵۰ کیلوگرم، سال ۹۶ سه هزار و ۱۰۰ کیلوگرم، سال ۹۷ هم سه هزار و ۲۰۰ کیلوگرم تولید داشته است.

معاون امور معادن و اکتشافات معدنی سازمان صنعت، معدن و تجارت کردستان گفت: در مجموع تاکنون ۹ تُن طلای خالص و چهار تن نقره در معدن ساریگونی تولید شده است.

مرادی میزان سرمایه گذاری اولیه معدن ساریگونی را ۷۸ میلیون دلار اعلام کرد و یادآور شد: این سرمایه گذاری منجر به اشتغال یک هزار نفر بطور مستقیم شده که ۱۲۸ نفر از نیرو‌های این معدن خارجی و ۱۰ درصد آن‌ها هم غیر بومی هستند، ولی مابقی نیروی مورد نیاز از روستا‌های اطراف و شهرستان‌های کردستان تامین و بکارگیری شده اند.

وی با بیان اینکه طلای ساریگونی یک ریال بدهکار دولت نیست، گفت: طلای ساریگونی فقط در سال ۹۶، ۱۹۹ میلیارد ریال حقوق دولتی پرداخت کرده و ۱۸۵ میلیارد ریال ارزش افزوده داشته است.

معاون امور معادن و اکتشافات معدنی سازمان صنعت، معدن و تجارت کردستان با اشاره به اینکه در معدن طلای ساریگونی شمش طلا تولید می‌شود، افزود: در چنین کارخانه‌ای باید مصنوعات طلا تولید تا با برند کردستان صادر شود و این اقدام در دست بررسی مجموعه سرمایه گذار است.

مرادی اضافه کرد: به دنبال تولید شمش طلای استاندارد بین المللی در کردستان هستیم تا بدین گونه شرایط عرضه آن در بورس لندن فراهم شود.

وی یادآور شد: صدور مجوز عرضه شمش طلا برای هر کشوری در بورس‌های بین المللی منوط به تولید ۲۰ تُن شمش طلا در سال است.

معاون امور معادن و اکتشافات معدنی سازمان صنعت، معدن و تجارت کردستان اظهار داشت: بستر دستیابی به این میزان تولید در استان فراهم است و اگر معادن طلای سقز شروع بکار کنند می‌توانیم کنسانتره و شمش طلای سقز را نیز در معدن ساریگونی مستقر و باز ذوب کنیم.

مرادی افزود: اگر میزان تولید طلا در ایران ۷ تُن در سال باشد ۵۰ درصد طلای کشور در کردستان تولید می‌شود.

وی اضافه کرد: به ازای یک تُن، ۱.۲۴ گرم طلا در معدن ساریگونی تولید می‌شود که در طرح توسعه‌ای این معدن قرار است به ۱.۵۴ گرم در تُن افزایش پیدا کند.

مرادی یادآور شد: در صورت تایید اکتشاف تکمیلی در معدن ساریگونی و ذخیره ۷۰ میلیون تُن کانسنگ طلا در این معدن و با احتساب طلا‌های سقز که ۱۵ میلیون تُن است ذخیره قطعی کانسنگ در کردستان به ۸۵ میلیون تُن می‌رسد.

وی تاکید کرد: با تحقق این میزان ذخیره، کردستان بیش از ۳۰ درصد ذخیره طلای ایران را به خود اختصاص می‌دهد.

مرادی گفت: حُسن وجود معدن طلا در هر منطقه‌ای این است که در جوار آن باید کارخانه فرآوری هم ایجاد شود چرا که حمل و نقل آن صرفه اقتصادی ندارد به همین دلیل این اقدام منجر به ایجاد امنیت و اشتغال پایدار و ارزش افزوده می‌شود.

منبع : ایرنا

انتهای پیام/م

استان کردستان بیش از ۳۰ درصد ذخیره طلای ایران را به خود اختصاص داده است

 

کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
برچسب ها
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
سروش خبر
ایتا خبر
ویسپی خبر
گپ خبر
آی گپ خبر
بله خبر
توییتر خبر
اینستاگرام خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر