کد خبر: ۶۹۰۰۳۸۶
تاریخ انتشار: ۲۸ فروردين ۱۳۹۸ - ۰۸:۰۱
یک نویسنده جوان در گفتگو با باشگاه خبرنگاران جوان:

سیاوش پاکراه گفت: جدا از اینکه فرهنگ کتابخوانی در کشور ما ضعیف شده، تبلیغ چندانی هم برای آن نمی‌شود.

///سیاوش پاکراه نویسنده و کارگردان تئاتر در خصوص حضور کتاب «صور اسرافیل» در سی و دومین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران، در گفتگو با خبرنگار حوزه ادبیات  گروه فرهنگی باشگاه خبرنگاران جوان، گفت: قرار است که کتاب «صور اسرافیل» توسط انتشارات سیراف به نمایشگاه کتاب آید. «صور اسرافیل» یک نمایشنامه است که در سال ۹۵ در بخش بین الملل جشنواره تئاتر فجر موفق به دریافت عنوان برگزیده شد و سپس به جشنواره تسالونیکی یونان دعوت و موفق به اجرای نمایش  به زبان انگلیسی و یونانی شد.

 پاکراه در خصوص نمایشنامه «صور اسرافیل» گفت: «صور اسرافیل» اقتباسی از کتاب «دفتر بزرگ» نوشته آگوتا کریستوف است که اصغر نوری  آن را ترجمه کرد. این کتاب شخصیت های بسیاری دارد؛ در واقع من داستان اصلی اثر را برداشته و در شخصیت پردازی به پنج شخصیت بها دادم و داستان ها را وارد مجموعه این شخصیت ها کردم. خط داستانی کلی نمایشنامه ورود یک پسر بچه کوچک به یک شهر جنگ زده است که مردمانش همه در جنگ متولد شده و تا امروز چیزی بجز جنگ ندیده‌اند.

وی ادامه داد: ورود این پسر بچه به شهر سبب تغییر حالت مردم شهر و روی آوردن به زندگی عاشقانه می شود , هرچند واقعیت جنگ تغییری نمی کند و در انتها آن شهر به زوال می رود ولی انسان های آن سرزمین یاد می گیرند از ثانیه ها زندگی کمی بیشتر لذت ببرند.

پاکراه با اشاره به استقبال خوب مخاطبان در زمان اجرای نمایشنامه «صور اسرافیل» بیان کرد: نمایش «صور اسرافیل»  با کارگردانی عامر مسافر آستانه بر روی صحنه رفت و در سالن استاد سمندریان شاهد استقبال خوبی از این نمایش بودیم. این نمایش سپس وارد بخش بین الملل جشنواره شد و توانست جایزه اول نویسندگی و جایزه دوم کارگردانی و جایزه اول طراحی صحنه و جایزه اول بازیگری زن را به خود اختصاص دهد.

پاکراه در خصوص پیش بینی خود از سی و دومین نمایشگاه بین المللی کتاب گفت: نمایشگاه کتاب زیباترین جشنواره ای است که در کشور ما برگزار می شود و چه چیزی می تواند زیباتر از هم صحبتی با کتاب برای انسان باشد، ولی واقعیت این است که اندیشه ورزی رو به زوال بوده و جدا از اینکه فرهنگ کتابخوانی در کشور ما ضعیف شده، تبلیغ چندانی هم برای آن نمی‌شود. از طرفی غم بزرگ دیگری نیز به آن اضافه شده و آن هم غم اقتصاد است.

وی گفت: مشکلات اقتصادی سبب توجه کمتر به حوزه فرهنگی و اندیشه ورزی می شود؛ زیرا توجه به نیازهای اولیه در اولویت قرار می گیرد و این خوب نیست. مشکل کتابخوانی در ابتدا با توجه به کتابخوانی حل نمی شود , ابتدا باید به مشکلات معیشتی توجه  و سپس باید به مشکلات فرهنگی رسیدگی شود.

انتهای پیام/

کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
سروش خبر
ایتا خبر
ویسپی خبر
گپ خبر
آی گپ خبر
بله خبر
توییتر خبر
اینستاگرام خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر