کد خبر: ۶۹۰۰۴۶۰
تاریخ انتشار: ۲۸ فروردين ۱۳۹۸ - ۰۶:۰۴
۲۸ فروردين ۱۳۹۸ - ۰۶:۰۴
کد خبر : ۶۹۰۰۴۶۰

کاخ ناصری که یکی از جاذبه‌های گردشگری استان البرز به حساب می‌آید، در سال‌های اخیر با استناد به تصاویر موجود وضعیت خوبی ندارد.

به گزارش خبرنگار حوزه میراث و گردشگری  گروه فرهنگی باشگاه خبرنگاران جوان،کاخ ناصری که یکی از جاذبه‌های گردشگری استان البرز به حساب می‌آید، در سال‌های اخیر با استناد به تصاویر موجود وضعیت خوبی نداشت. ما به همین بهانه به سراغ حسین امیرافشار سرپرست معاونت میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری استان البرز رفتیم تا وضعیت فعلی عمارت را از وی جویا شویم.

چه چیزی مرمت کاخ ناصری را به تاخیر انداخت؟

حسین امیرافشار سرپرست معاونت میراث فرهنگی استان البرز، در گفتگو با خبرنگار حوزه میراث و گردشگری  گروه فرهنگی باشگاه خبرنگاران جوان، به تشریح وضعیت فعلی کاخ ناصری پرداخت و اظهار کرد: کاخ ناصری طبق مصوبه هیأت وزیران به صندوق احیا و در نهایت طی فرآیند واگذاری به بخش خصوصی واگذار شد. بخش خصوصی هم به استناد طرح‌های مرمت و احیا در سنوات گذشته و تصویب آنها در کمیته فنی صندوق، مرمت بنا را شروع کرد. از جمله این کارهای مرمتی می‌توان به ایجاد مسیر دسترسی جدید و جداگانه برای رفت و آمد به کاخ ناصری اشاره کرد؛ چرا که مسیر دسترسی قبلی بنا از میان باغ‌های مردم رد می‌شد و مردم به دلیل گذر جمعیت و تردد ماشین‌آلات لازم برای منتقل کردن مصالح مورد نیاز، دچار مشکل شده بودند.

مرمت کاخ ناصری اردیبهشت ماه سال جاری مجدداً آغاز می‌شود

وی افزود: سازمان منابع طبیعی در نیمه کار ایجاد مسیر جدید دسترسی به عنوان اینکه اینجا منابع طبیعی است و حق ایجاد زیرساخت‌های گردشگری در آن را ندارند، جلوی کار را گرفت. در ادامه سرمایه‌گذار به دنبال انجام کارهای مرمتی و حقوقی بنا رفت و برای فنس کشی دور زمین8ونیم هکتاری متعلق به دولت و میراث فرهنگی اقدام کرد؛ اما مردم همه این وسایل را تخریب کردند. بنابراین فعلا درگیر پیگیری مسائل حقوقی هستیم.

سرپرست معاونت میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری استان البرز اظهار کرد: از طرف دیگر به دلیل بارندگی و مسائل مرتبط به آن به طور عملی در شش ماهه دوم سال نمی‌توان کاری برای مرمت کاخ ناصری انجام داد. بنابراین در شش ماهه اول سال می‌توان کارهای مرمتی را انجام داد؛ البته در حال حاضر به دلیل انجام پیگیری‌های حقوقی و بازنگری مجدد طرح مرمت و احیای کاخ ناصری و تغییر نقشه‌ها قرار بر آن شد که از اردیبهشت ماه امسال کار مرمت بنا انجام شود. البته این مسائل مستقیما زیر نظر صندوق احیا است.

گفتنی است؛ کاخ ناصری روستای شهرستانک استان البرز قرار گرفته است. این عمارت در سال 1257 با فرمان ناصرالدین شاه قاجار و برای اقامت ییلاقی وی ساخته شده است.


انتهای پیام/

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
مطالب پیشنهادی وب
اخبار پیشنهادی
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
زیارت عاشورا-صفحه خبر دسکتاپ