کد خبر: ۶۹۰۱۶۵۶
تاریخ انتشار: ۲۸ فروردين ۱۳۹۸ - ۱۱:۳۵

سرپرست معاونت سلامت اداره کل دامپزشکی استان کرمانشاه با اشاره به بالا بودن احتمال شیوع بیماری‌هایی مثل شاربن، آنتروتوکسمی، تب برفکی و... بعد از وقوع سیل، از برنامه ریزی برای مقابله با این بیماری‌ها در مناطق دچار سیلاب خبر داد.

به گزارش  گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از کرمانشاه ،شاهرخ یارویسی سرپرست معاونت سلامت اداره کل دامپزشکی استان کرمانشاه با اشاره به واکسیناسیون حدود ۵۳ هزار راس دام علیه بیماری شاربن در شهرستان‌های دچار سیلاب و آبگرفتگی استان کرمانشاه گفت : این بیماری یک بیماری مشترک بین انسان و دام بوده که فوق العاده مهلک و کشنده است و در برنامه داریم که کار واکسیناسیون دام را تا حدود ۳۰۰ هزار راس دام برای ایجاد مصونیت در برابر شیوع احتمالی این بیماری ادامه دهیم.

وی گفت : همچنین از ابتدای وقوع سیلاب‌ها در سطح استان ۱۰ هزار و ۵۰۰ راس دام سبک و ۴۳۵۰ راس دام سنگین استان علیه تب برفکی واکسینه شده اند. ضمن اینکه ۱۱۹ هزار و ۲۰۰ راس دام سبک هم علیه آنتروتوکسمی واکسینه شده اند.

سرپرست معاونت سلامت اداره کل دامپزشکی استان کرمانشاه با اشاره به واکسیناسیون ۲۵۱ هزار راس نشخوارکنندگان استان در مناطق دچار سیلاب علیه بیماری‌های آبله و طاعون، افزود: کار واکسیناسیون دام‌ها در مناطق دچار آبگرفتگی و سیلاب استان کماکان ادامه دارد.

یارویسی در ادامه اشاره‌ای هم به اقدامات انجام گرفته در راستای ضدعفونی کردن اماکن دامی در شهرستان‌هایی که دچار سیلاب شده اند داشت و افزود: با استفاده از ۸۰۰ لیتر سم ۱۴ هزار و ۵۸۱ متر مربع از جایگاه‌های دام استان در شهرستان‌هایی که دچار سیلاب شده اند، ضدعفونی شده است.

وی افزود: همچنین بدن ۴۷ هزار و ۵۰۰ راس دام و ۱۲۵ هزار مترمربع از جایگاه‌های دامی استان در مناطقی که دچار آبگرفتگی و سیلاب شده اند سمپاشی شده است.

وی ادامه داد: همچنین کار‌های درمانی روی ۲۱۵۱ راس دام سبک و ۱۶۹ راس دام سنگین نیز در شهرستان‌های دچار سیلاب استان انجام گرفته است.

سرپرست معاونت سلامت اداره کل دامپزشکی استان کرمانشاه در ادامه با اشاره به تلف شدن ۵۷۴ راس دام سبک و ۲۰ راس دام سنگین در سیلاب‌های ناشی از بارندگی‌های شدید رخ داده در استان کرمانشاه، افزود: همه این دام‌ها دفن بهداشتی شده اند.

یارویسی ادامه داد: سیلاب‌های اخیر همچنین باعث تلفات ۱۸ هزار و ۸۲۰ قطعه طیور گوشتی مرغداری‌های شهرستان‌های سیل زده استان کرمانشاه در پی ورود آب به برخی از مرغداری‌ها شد که همگی این طیور هم دفن بهداشتی شدند.

یارویسی اشاره‌ای هم به تلفات آبزیان در جریان سیلاب‌های اخیر در استان کرمانشاه داشت و افزود: سیلاب‌ها باعث تلفات ۱۲۹ هزار و ۵۴۰ قطعه‌ای آبزیان پرورشی استان شده که عمده این آبزیان به وزن ۳۲ تن از نوع ماهیان سردابی بوده که کار دفن بهداشتی این آبزیان بجز در مواردی که آب آبزیان را با خود برده انجام شده است.

سرپرست معاونت سلامت اداره کل دامپزشکی استان کرمانشاه ادامه داد: بارندگی‌های شدید همچنین باعث وارد آمدن خسارت به ۴۵۰ کندوی زنبور عسل در استان کرمانشاه شده است .

 

 

انتهای پیام/د

شاربن بیماری مشترک بین انسان و دام

 

کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
برچسب ها
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
سروش خبر
ایتا خبر
ویسپی خبر
گپ خبر
آی گپ خبر
بله خبر
توییتر خبر
اینستاگرام خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر