کد خبر: ۶۹۰۱۷۳۰
گروه : بوشهر » بوشهر
تاریخ انتشار: ۲۸ فروردين ۱۳۹۸ - ۱۲:۰۵

مدیرعامل شرکت مجتمع گاز پارس جنوبی گفت: ارزش محصولات تولیدی فاز‌های در حال بهره برداری پارس جنوبی ۱۶۷ هزار میلیارد تومان است که این رقم معادل ۴۳ درصد بودجه عمومی کشور است.

ارزش محصولات پارس جنوبی معادل ۴۳ درصد بودجه عمومی کشور اعلام شدبه گزارش  گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان ، به نقل از روابط عمومی شرکت مجتمع گاز پارس جنوبی؛ هادی هاشم‌زاده فرهنگ افزود: تولیدات پارس جنوبی هم‌اکنون ۵۰ درصد از سبد انرژی فسیلی کشور را به خود اختصاص می‌دهند و افزوده شدن هر یک فاز جدید پارس جنوبی نیز یک درصد روی رشد ناخالص کشور تاثیرگذار است.

وی تصریح کرد: بیش از ۳۰ هزار و ۷۰۰ میلیارد مترمکعب گاز طبیعی در کشور فرآورش می‌شود و امروز ایران یکی از بزرگترین شبکه‌های توزیع گاز طبیعی را در جهان دارد.

مدیرعامل شرکت مجتمع گاز پارس جنوبی اظهارداشت:پارسال سه پالایشگاه فاز‌های ۱۷، ۱۸، ۱۹، ۲۰ و ۲۱ وارد چرخه تولید شد و همچنین واحد تولید ماده بودارکننده گاز نیز به مجتمع گاز پارس جنوبی افزوده شد که این کار در جهت قطع وابستگی در ماده مرکاپتان به خارج از کشور که توسط کشور‌های معدودی تولید می‌شود انجام شده است.

سال گذشته ۳.۵ میلیون تن اتان تولید شد

فرهنگ با بیان اینکه اتان یکی از محصولات راهبردی مجتمع است، گفت: حیات بسیاری از پتروشیمی‌های کشور وابسته به این محصول است و در همین راستا سال گذشته نزدیک به ۳.۵ میلیون تن اتان در پالایشگاه‌های پارس جنوبی تولید شد.

وی میزان قابلیت اطمینان پالایشگاه‌های پارس جنوبی را بیش از ۹۹ درصدی عنوان کرد و افزود: حفظ و مدیریت این قابلیت اطمینان در سال‌های مختلف و رسیدن به این شاخص‌ها نشان دهنده تلاش تمام ارکان برای پایداری و بهره برداری مناسب پالایشگاه‌های گازی است.

فرهنگ با اشاره به چشم انداز مجتمع برای سرآمدی در عملیات و رقابت پذیری در تراز جهانی اظهار داشت: یکی از موارد مهم در فصل گرم موضوع تعمیرات اساسی و مدیریت روز‌های تعمیرات اساسی است که برنامه ریزی مناسب برای کاهش روز‌های تعمیرات در سال جاری صورت گرفته است.

وی افزود: علیرغم افزایش پالایشگاه‌های جدید مطابق برنامه در سال جاری تعداد روز‌های توقف باید ۱۷۴ روز باشد که کاهش حدود ۱۵ درصدی در روز‌های توقف را شاهد خواهیم بود.

مدیرعامل شرکت مجتمع گاز پارس جنوبی یادآورشد: رویکرد بسیار مهم وزارت نفت در خصوص واگذاری فعالیت‌ها به بخش خصوصی است که در همین راستا در پارس جنوبی بخش عمده‌ای از فعالیت‌های پالایشگاه‌های گازی به بخش خصوصی واگذار می‌شود که از سال گذشته فاز‌های ۱۹، ۲۰، ۲۱ و ۱۷ و ۱۸ با همین روش مدیریت و راهبری می‌شوند.

وی افزود: فاز‌های ۱۳، ۲۲ و ۲۴ نیز به محض تحویل به مجتمع برون سپاری می‌شوند و مطابق برنامه باید در یک دروه ۳ ساله تا افق ۱۴۰۰ سایر پالایشگاه‌ها نیز به بخش خصوصی واگذار شوند.

انتهای پیام /ف

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
برچسب ها
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
سروش خبر
ایتا خبر
ویسپی خبر
گپ خبر
آی گپ خبر
بله خبر
توییتر خبر
اینستاگرام خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر