کد خبر: ۶۹۰۳۰۹۸
گروه : زنجان » زنجان
تاریخ انتشار: ۲۹ فروردين ۱۳۹۸ - ۱۲:۳۵

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان زنجان گفت:اجرای موفقیت‌آمیز طرح توسعه کشت گیاهان دارویی در استان زنجان نیازمند کارهای ترویجی و حمایت‌های اعتباری است.

اجرای موفقیت‌آمیز طرح توسعه کشت گیاهان دارویی در استان زنجان نیازمند کارهای ترویجی و حمایت‌های اعتباری استبه گزارش گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از  زنجان، دکتر حسین جعفری رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان زنجان در جلسه بررسی طرح توسعه ۵۰۰ هکتاری گیاهان دارویی در استان زنجان با بیان اینکه افزایش ۱۵ تا ۲۰ هکتاری کشت گیاهان دارویی طی سال‌های اخیر در استان به هیچ عنوان با ظرفیت‌های موجود متناسب نیست،گفت: پتانسیل‌ها و ظرفیت‌های بسیار خوبی که در چند حوزه در استان وجود دارد ما را متقاعد می‌کند که یک کار پایه‌ای و اساسی در حوزه گیاهان دارویی شروع کرده و عملیاتی کنیم.

جعفری افزود: در این راستا طرح توسعه ۵۰۰ هکتاری گیاهان دارویی در استان به طور جدی در دستور قرار گرفته است.

وی حضور اساتید و محققان صاحب نظر در حوزه گیاهان دارویی و تنوع گونه‌های گیاهی و رویش حدود ۷۰ گونه گیاه دارویی در استان زنجان را از جمله مزیت‌های توسعه کشت این گیاهان در استان برشمرد و با اشاره به قابلیت تجاری‌سازی تعدای از این گونه‌های دارویی عنوان کرد: ظرفیت‌های موجود زمینه را برای ایجاد یک کلکسیون غنی از گیاهان دارویی در استان فراهم می‌کند.

دکتر جعفری با اشاره به اینکه وجود حدود ۱۳۰ هزار هکتار اراضی حفاظت شده و دست‌نخورده در شهرستان ماهنشان مزیت بزرگی است که ظرفیت مغفول مانده گیاهان دارویی در استان به کار گرفته شود، بیان داشت: هم‌اکنون در زمینه طرح توسعه ۵۰۰ هکتاری گیاهان دارویی در استان مطالعات و برنامه‌ریزی‌های لازم انجام گرفته و شروع و پیشبرد موفقیت‌آمیز طرح نیازمند کار‌های ترویجی و حمایت‌های اعتباری است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان زنجان با بیان اینکه فراهم کردن بازار مناسب برای گیاهان دارویی تولیدی باید به طور جدی در دستور کار قرار گیرد، خاطرنشان کرد: در حوزه بازرگانی با تشکیل تشکل‌هایی می‌توان زنجیره تولید تا فرآوری و بازار را مدیریت کرده و به تولید کننده از نظر وجود بازار فروش اطمینان داد.

وی با اشاره به لزوم تامین نهاده و بذر مورد نیاز تولیدکنندگان گیاهان دارویی تصریح کرد: بسیاری از عرصه‌های طبیعی استان نیز قابلیت بسیار خوبی برای کشت گیاهان دارویی دارند که امکان واگذاری این اراضی از طریق منابع طبیعی به متقاضیان وجود دارد.

انتهای پیام/ن
 

طرح توسعه ۵۰۰ هکتاری گیاهان دارویی در استان زنجان

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
سروش خبر
ایتا خبر
ویسپی خبر
گپ خبر
آی گپ خبر
بله خبر
توییتر خبر
اینستاگرام خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر