کد خبر: ۶۹۰۳۴۲۷
تاریخ انتشار: ۳۱ فروردين ۱۳۹۸ - ۱۱:۰۰

رعد و برق در کنار صدای مهیب خود با ایجاد ستونی از نور در آسمان به تخلیه بارالکتریکی منجر می‌شود، پدیده‌ای که به تازگی دانشمندان نکاتی جالب را از دل آن بیرون کشیده‌اند.

به گزارش خبرنگار حوزه فن‌آوری‌ گروه علمی پزشكی باشگاه خبرنگاران جوان، یکی از پدیده‌هایی که همزمان با وقوع توفان در آسمان روی می‌دهد ایجاد رعد و برق است، رعد وبرق معمولاً دوبار به زمین اصابت می‌کند. کارشناسان دانشگاه گرونیگن در کشور هلند با استفاده از نوعی فناوری در تلسکوپی به نام LOFAR که متشکل از هزاران آتن در سراسر اروپای شمالی است به بررسی این پدیده پرداخته اند.
 

تخلیه رعد و برق سبب انفجار و ایجاد موج رادیویی با فرکانس بسیار زیاد می‌شود.
 
کارشناسان در جریان این پژوهش دریافتند ساختار‌هایی سوزنی شکل درون کانال‌های رعد و برق که به زمین اصاب می‌کند، وجود دارد.
 
شار الکتریکی موجود در اولین اصابت رعد و برق به زمین که درون کانال آن وجود دارد سبب می‌شود تا برای دومین بار رعد و برق ایجاد و موج الکتریکی به زمین تخلیه شود.
 
محققان در جریان این پژوهش از نوعی تلسکوپ رادیویی جدید به نام LOFAR استفاده کرده اند که می‌تواند جزئیات نور رعد و برق را رصد و اندازه گیری کند.
 

استفاده از تلسکوپ سبب کشف ساختار‌های سوزنی درون کانال‌های الکتریکی رعد و برق هنگام تخلیه به زمین شد. معمولاً دفعه اول تخلیه جریان الکتریکی به زمین تمامی آن تخلیه نمی‌شود و مقداری درون سوزن‌های کانال‌های الکتریکی ذخیره می‌شود که در دفعه دوم از راه کانال الکتریکی به زمین وارد می‌شوند.
 
آنتن‌های LOFAR با استفاده از کابل‌های فیبر نوری به یک رایانه مرکزی متصل می‌شوند و به این ترتیب مانند یک تلسکوپ واحد عمل می‌کنند.
 
این تلسکوپ در درجه اول برای بررسی مشاهده‌های نجومی ساخته شده، اما محدوده فرکانسی پوشش داده شده به وسیله آن برای رصد و مطالعه درباره رعد و برق مناسب است.
 

تخلیه بار الکتریکی سبب روشن شدن آسمان و مشاهده رعد و برق و دریافت فرکانس بالا به وسیله تلسکوپ می‌شود.
 
به طور کلی رعد و برق زمانی روی می‌دهد که ذره‌های ریز موجود درهوا سبب ایجاد انرژی استاتیکی در ابر‌های بزرگ و متراکم می‌شوند.
 
بخشی از ابر دارای بار مثبت و بخشی دیگر دارای بارمنفی می‌شود. برخورد این دوبار با همدیگر سبب تخلیه بارالکتریکی می‌شود که با نام پدیده رعد وبرق شناخته می‌شود.
 
محققان با بررسی برروی ساختار‌های سوزنی درون کانال‌های الکتریکی رعد و برق دریافتند طول برخی از ساختار‌های سوزنی می‌تواند ۱۰۰ متر و قطر آن‌ها کمتر از پنج متر باشد. این ساختار‌ها برای بازه زمانی بسیار کوتاه به وجود می‌آیند و پس از تخلیه بارالکتریکی نابود می‌شوند.
 
کارشناسان در نظر دارند با استفاده از داده‌های به دست آمده به مطالعه دقیق ساختار رعد و برق و ایجاد رویکردی برای شناسایی آن بپردازند.
 
با استفاده از این داده‌ها کارشناسان می‌توانند به طور دقیق به بررسی رعد و برق و محل‌هایی که امکان بروز آن شدید است، بپردازند.
 
شناسایی ساختار سوزنی شکل درون کانال‌های رعد و برق با استفاده از طراحی نوعی الگوریتم برای داده‌های به دست آمده از تلسکوپ LOFAR به دست آمده است.
 
نتیجه‌های این پژوهش در نشریه Nature منتشر شده است.
 
منبع:Dailymail
 
انتهای پیام/

بررسی علمی پدیده رعد و برق

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
سروش خبر
ایتا خبر
ویسپی خبر
گپ خبر
آی گپ خبر
بله خبر
توییتر خبر
اینستاگرام خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر