کد خبر: ۶۹۰۳۷۰۳
تاریخ انتشار: ۳۰ فروردين ۱۳۹۸ - ۰۹:۴۶

مدیرکل هدایت نیروی کار و کاریابی‌های وزارت تعاون در خصوص وضعیت اشتغال فارغ التحصیلان به بیان نکاتی پرداخت.

 به گزارش گروه وبگردی باشگاه خبرنگاران جوان،  محمد اکبرنیا،مدیرکل هدایت نیروی کار و کاریابی‌های وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی  درباره فعالیت کاریابی ها گفت: سال گذشته درباره کاریابی های داخلی با مشکلاتی روبرو بودیم. سال گذشته حدود 360 هزار نفر در کاریابی های داخلی ثبت کرده اند که جوینده کار بودند.

چرا مشکلات بیکاری در بین فارغ التحصیلان بیشتر است؟


بیشتربخوانید:
چند درصد فارغ التحصیلان بیکارند؟


وی ادامه داد:از این تعداد حدو 58 هزار نفر مشغول کار شدند. حدود 235 هزار فرصت شغلی هم معرفی شدند که ممکن است تعدادی از این فرصت های شغلی در بین کاریابی های مختلف تکراری باشد.

اکبرنیا گفت: مشکلات بیکاری در بین فارغ التحصیلان بیشتر است. اکثر بیکاری‌ها در بین دانش آموختگان دانشگاهی است چرا که از نظر مهارت دچار مشکل هستند و بخش زیادی از فارغ التحصیلان صرفاً دوره‌های تئوریک را پشت سر گذاشته اند. با توجه اینکه بخش زیادی از بیکاران فارغ مهارت هستند، وزارت کارطرح کارورزی را عملیاتی کرده است. آن دسته از بیکارانی که فارغ التحصیل فنی و مهارتی هستند. دوره کمتری را بیکار می‌مانند.

مدیرکل هدایت نیروی کار و کاریابی‌های وزارت تعاون، کار بیان کرد:۱۲۰ دفتر کاریابی خارجی داریم. این دفاتر در سراسر کشور‌های هدف در حال فعالیت هستند. از سال گذشته از طریق وزارت کار توانستیم مذاکراتی را با برخی از کشورهاشروع کرده ایم تا بتوانیم در سطح گسترده این کار ار انجام دهیم.

وی بیان کرد: از اواخر سال گذشته تا کنون در دوکشور مذاکرات خوبی داشتیم، اولی آلمان و دیگری کرواسی است. در آلمان در برخی رشته‌های فنی و پرستاری نیازمند نیرو هستند. همچنین مذاکراتی را با کرواسی برای اعزام نیرو داریم. در مرحله اول زمینه اشتغال ۳۰۰ نفر را در رشته‌های مختلف فراهم می‌کنیم؛ که بیشتر جنبه مهارتی دارند که اگر این موفق شود، طبق اعلام آن‌ها نیازمند ۵۰ هزار نفر نیروی خارجی هستند، حالا ایران چه تعداد از این نیاز را پوشش دهد بستگی به استاندار‌های کشور کرواسی دارد.

اکبرنیا گفت: ژاپن نیز اعلام نیاز ۳۰۰ هزار نیروی خارجی داده است، با سفیر ژاپن مذاکراتی را کرده ایم و مشکلاتی وجود دارد که در حال رفع هستیم. با سفیر کشور‌های رمانی و دانمارک نیز مذاکراتی داشته ایم تا زمینه را برای اعزام نیروی کار به خارج از کشور فراهم کنیم. در حال بررسی برای اعزام نیرو در کشور‌های مختلف هستیم.

وی با اشاره به اینکه برنامه ریزی به گونه‌ای است که اگر روزی نیروی کار تصمیم به بازگشت به ایران را گرفت بتواند بازگردد و تا زمانی که در خارج از کشور فعالیت دارد از بیمه تأمین اجتماعی بهره‌مند شود گفت: از سال گذشته طرح گواهینامه شغلی برای ایرانیان شاغل در خارج از کشور را اجرایی کرده ایم. این گواهینامه شغلی به دو صورت صادر می‌شود؛ یک گروه مشمول شرکت‌های خدمات فنی و مهندسی اعزام کننده نیروی کار است که در خارج از کشور پروژه‌های اقتصاد دارند.

وی ادامه داد: کارکنان و کارگران اعزام شده از طرف شرکت‌های خدمات فنی و مهندسی، در صورت صدور گواهینامه شغلی از چند مزایا برخوردار می‌شوند که معافیت فرد شاغل از پرداخت عوارض خارج از کشور و معافیت کارفرما از پرداخت مالیات از مزایای این گواهینامه برای فرد کارکن و کارفرما است؛ ضمن اینکه اگر کارفرما برای اجرای پروژه خود در خارج از کشور نیازمند خرید تجهیزات در کشور مقصد باشد، تجهیزات خریداری شده برای ورود به کشور شامل تخفیفات گمرکی می‌شوند.

مدیر کل هدایت نیروی کار و کاریابی‌های وزارت کار افزود: گروه دیگری از شاغلان که مشمول مزایای صدور گواهینامه شغلی می‌شوند، کارگران و کارکنان حقوق بگیری هستند که به صورت مستقل به خارج از کشور اعزام شدند. طی هماهنگی با سفارت ایران در کشور‌های مقصد، در صورت ثبت نام متقاضیان در سامانه اطلاعات شغلی ایرانیان خارج از کشور، در داخل برای آن‌ها توسط وزارت کار گواهینامه شغلی صادر می‌شود.

اکبرنیا ادامه داد: این گروه از شاغلان علاوه بر معافیت از پرداخت عوارض خارج از کشور، می‌توانند در داخل کشور با پرداخت حق بیمه تامین اجتماعی از مزایای دوران بازنشستگی برخوردار شوند، تا هر زمان که به کشور بازگشتند از مزایای درمانی و بازنشستگی بهره‌مند شوند.

منبع: تسنیم

انتهای پیام/

چرا فارغ التحصیلان شغل ندارند؟

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
سروش خبر
ایتا خبر
ویسپی خبر
گپ خبر
آی گپ خبر
بله خبر
توییتر خبر
اینستاگرام خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر