کد خبر: ۶۹۰۴۹۷۳
تاریخ انتشار: ۳۱ فروردين ۱۳۹۸ - ۱۴:۳۵
وزارت صمت اعلام کرد؛

وزارت صنعت اعلام کرد در ۱۰ ماهه پارسال ۱۹ هزار و ۵۷ فقره جواز تاسیس صنعتی صادر شد که در مقایسه با مدت مشابه سال قبل، رشد ۱۸.۲ درصدی را نشان می‌دهد.

رشد ۱۸.۲ درصدی جواز تاسیس صنعتیبه گزارش گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، بررسی آمار‌های منتشره وزارت صنعت، معدن و تجارت نشان می‌دهد در ۱۰ ماهه پارسال ۱۹ هزار و ۵۷ فقره جواز تاسیس صنعتی صادر شد که در مقایسه با مدت مشابه در سال ۹۶ رشد ۱۸.۲ درصدی را نشان می‌دهد.

برپایه آمار‌های یاد شده، این مجوز‌ها با پیش بینی سرمایه ۲ هزار و ۶۶۶ میلیارد ریال و پیش بینی اشتغال ۴۳۹ هزار و ۷۴۰ نفری صادر شد. مقایسه این ارقام با مدت مشابه سال ۹۶ نشان دهنده افزایش ۸۱.۱ درصدی در سرمایه گذاری و ۲۱.۱ درصدی در اشتغال است.

برپایه این گزارش، بیشترین تعداد جواز تاسیس در استان‌های سمنان و خراسان رضوی به ترتیب با یک هزار و ۵۹۷ و یک هزار و ۳۷۸ فقره صادر شد.

همچنین از ۱۹ هزار و ۵۷ فقره جواز تاسیس صادره در ۱۰ ماهه ۹۷، بیشترین تعداد مربوط به گروه محصولات غذایی و انواع آشامیدنی با ۲ هزار و ۶۸۳ فقره و پس از آن سایر محصولات کانی غیرفلزی با ۲ هزار و ۳۰۴ فقره قرار دارد.


بیشتر بخوانید: کارخانه مشترک تولید اتوبوس و کامیون ایران و آذربایجان افتتاح شد


بالاترین سهم پیش بینی سرمایه گذاری در گروه‌های صنعتی متعلق به گروه کک و فرآورده‌های حاصل از نفت با سرمایه ۷۲۹ هزار و ۹۲۴ میلیارد ریال با سهم ۳۲.۲ درصد از کل گروه‌ها بود.

رشد صدور پروانه‌های بهره برداری

علاوه براین در ۱۰ ماهه ۹۷ تعداد چهار هزار و ۸۶۳ پروانه بهره برداری با سرمایه گذاری ۴۷۴ هزار و ۹۶۰ میلیارد ریال و اشتغال ۸۳ هزار و ۷۴۸ نفری صادر شد. مقایسه این ارقام با مدت مشابه سال ۹۶ افزایش ۵.۱ درصد در تعداد، رشد ۱۱۲.۲ درصدی در سرمایه گذاری و افزایش ۷.۸ درصدی در اشتغال را نشان می‌دهد.

بنابر این آمار‌ها از تعداد پروانه بهره برداری صادره، ۲ هزار و ۵۹۱ فقره آن ایجادی و ۲ هزار و ۲۷۲ فقره آن توسعه‌ای بود. پروانه بهره برداری ایجادی برای راه اندازی واحد‌های جدید صنعتی صادر می‌شود.

بیشترین تعداد پروانه بهره برداری صادره در بین استان‌های کشور مربوط به اصفهان با ۴۹۲ فقره و کمترین آن استان خراسان شمالی با ۱۴ فقره بود.

بالاترین میزان سرمایه گذاری مندرج در پروانه‌های بهره برداری صادره را استان هرمزگان با ۱۹۳ هزار و ۴۳۴ میلیارد ریال با سهم ۴۰.۷ درصدی از کل سرمایه گذاری در قالب پروانه بهره برداری را به خود اختصاص داد.

برپایه آمار‌های وزارت صنعت، متوسط سرمایه گذاری برای ایجاد یک واحد در این دوره ۹۷.۷ میلیارد ریال بود و علت بالا بودن این رقم سرمایه گذاری انجام شده در واحد نفت «ستاره خلیج فارس» است و با کسر سرمایه گذاری این واحد، متوسط سرمایه گذاری در دوره یاد شده ۵۳.۲ میلیارد ریال است.

همچنین بالاترین اشتغال پیش بینی شده مربوط به استان‌های خراسان شمالی و اصفهان به ترتیب با هشت هزار و ۱۳۸ نفر و هفت هزار و ۸۲۷ نفر است.

بیشترین پروانه بهره برداری صادره با تعداد ۷۴۷ فقره مربوط به محصولات از لاستیک و پلاستیک است. متوسط سرمایه گذاری برای راه اندازی یک واحد در این گروه ۲۳.۵ میلیارد ریال بود.

بالاترین سرمایه گذاری محقق شده در کک و فرآورده‌های حاصل از نفت با ۲۰۷ هزار و ۷۲۰ میلیارد ریال است که حدود ۴۳.۷ درصد از سرمایه گذاری کل کشور را به خود اختصاص داده است.

بیشترین اشتغال پیش بینی شده در گروه محصولات غذایی و آشامیدنی‌ها با ۱۱ هزار و ۸۴۳ نفر بوده است.

انتهای پیام/

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
برچسب ها
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
سروش خبر
ایتا خبر
ویسپی خبر
گپ خبر
آی گپ خبر
بله خبر
توییتر خبر
اینستاگرام خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر