کد خبر: ۶۹۰۵۰۰۹
تاریخ انتشار: ۳۱ فروردين ۱۳۹۸ - ۱۴:۴۵
یک مقام مسئول مطرح کرد؛

موسوی گفت: ۲هزار و ۲۲۰ میلیارد تومان تسهیلات بانکی ارزان قیمت با سود ۴ درصد برای احیای اراضی کشاورزی تصویب شد.

پرداخت ۲ هزار و ۲۲۰ میلیارد تومان تسهیلات به کشاورزانبه گزارش گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، وزارت جهاد کشاورزی،  محمد موسوی مدیر کل دفتر مدیریت بحران و کاهش مخاطرات بخش کشاورزی وزارت جهاد کشاورزی اظهار کرد: براساس مصوبه هیات دولت در ۱۱ فروردین ماه سال ۹۸، مبلغ ۴۸۰ میلیارد تومان برای کمک بلاعوض به منظور جبران خسارت ناشی از سیل و  ۲هزار و ۲۲۰ میلیارد تومان تسهیلات بانکی ارزان قیمت با سود ۴ درصد برای بازسازی و احیای اراضی کشاورزی و واحد‌های تولیدی تصویب شد.

به گفته وی، اعتبار ۵۰ درصدی کمک بلاعوض و ۱۰۰ درصدی تسهیلات ارزان قیمت بانکی به ۲ استان مازندران و گلستان تخصیص یافته است.

موسوی ادامه داد: دستورالعمل اجرایی نحوه توزیع و پرداخت کمک بلاعوض و تسهیلات بانکی ارزان قیمت تهیه و توسط وزیر جهاد کشاورزی به استانداری‌های ۲ استان مزبور ابلاغ شده که با برآورد میزان خسارت برای هر بهره بردار و تایید کارگروه شهرستانی و استانی پرداخت‌ها از این هفته آغاز می‌شود.


بیشتر بخوانید: پرداخت غرامت به ۱۴ استان سیل زده/ کشاورزان نسبت به بیمه کشت بهاره محصولات خود اقدام کنند


مدیرکل دفتر مدیریت بحران و کاهش مخاطرات بخش کشاورزی وزارت جهاد کشاورزی گفت: همچنین هیات دولت چگونگی پرداخت کمک بلاعوض برای جبران خسارت و تسهیلات بانکی ارزان قیمت به منظور بازسازی و احیای اراضی کشاورزی و واحد‌های تولیدی خسارت دیده ناشی از سیل برای سایر استان‌های سیل زده کشور با هماهنگی وزارت کشور، سازمان برنامه و بودجه، وزارت اموراقتصادی و دارایی را تهیه و پیش نویس آن نهایی و به تصویب دولت رسید که به محض ابلاغ اجرایی می‌شود.

به گفته وی، میزان خسارت‌های نهایی ناشی از سیل در ۲۶ استان کشور به شکل مزرعه به مزرعه و واحد به واحد همچنان در دست ارزیابی‌های کارشناسی است.

این مقام مسئول در ادامه افزود: براساس گزارش‌های استانی در پی وقوع سیل تاکنون بیش از ۱۳ هزار میلیارد تومان خسارت به تولیدکنندگان زیربخش‌های مختلف بخش کشاورزی در ۲۶ استان کشور وارد شده که ۵۳ درصد این خسارات مربوط به بخش زراعت، هفت درصد باغبانی ۱۰ درصد دام، طیور و آبزیان و ۳۰ درصد آب، خاک امور زیربنایی و تاسیسات و شبکه‌های انتقال آب است.

وی تصریح کرد: تاکنون یک میلیون و ۱۲۰ هزار هکتار اراضی زراعی، ۱۵۰ هزار هکتار اراضی باغی، ۲۸ هزار و ۲۰۰ راس دام سبک، ۴۸۶ راس دام سنگین، ۵۱ هزار کلونی زنبور عسل، ۴۶۰ هکتار مزارع آبزی پروری گرمابی و ۳۰۰ هکتار مزارع آبزی پروری سردآبی بین ۱۰ تا ۱۰۰ درصد خسارت دیده اند.

پرداخت ۷۰۰ میلیارد ریال خسارت سیل توسط صندوق بیمه کشاورزی

به گفته موسوی، بابت غرامت و خسارت کشاورزان براثر سیل از ۱۵ فروردین ماه تاکنون مبلغ ۷۰۰ میلیار ریال توسط صندوق بیمه کشاورزی پرداخت شده است.

وی افزود: حدود ۹۰۰ میلیارد ریال دیگر پرونده خسارت در دست ارزیابی این صندوق قرار دارد که بزودی پرداخت می‌شود و انتظار می‌رود امسال بیش از ۳۵۰ میلیارد تومان غرامت ناشی از خسارت سیل در ۲۶ استان کشور توسط این صندوق پرداخت شود.

موسوی در ادامه افزود: براساس هشدار سازمان هواشناسی کشور برای افت دما و سرمازدگی، لازم است کشاورزان و مسئولان استانی تمهیدات لازم را برای کاهش خسارت‌های بخش کشاورزی بیندیشند.

وی در پایان تصریح کرد: نامه هشدار افت دما و سرمازدگی به تمامی استان‌ها به ویژه استان‌های غرب کشور توسط دفتر مدیریت بحران و کاهش مخاطرات وزارت جهاد کشاورزی ابلاغ شده است.

انتهای پیام/

پرداخت بیش از ۳۵۰ میلیارد تومان غرامت ناشی از خسارت سیل

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
سروش خبر
ایتا خبر
ویسپی خبر
گپ خبر
آی گپ خبر
بله خبر
توییتر خبر
اینستاگرام خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر