کد خبر: ۶۹۰۸۳۲۶
تاریخ انتشار: ۰۵ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۰۶:۰۰
گزارش/

در حالیکه وزیر راه و شهرسازی وعده ساخت مسکن امید تا سال ۱۴۰۰ را داده است، اما به گفته انبوه سازان این طرح تا ۳ سال آینده به اتمام نمی‌رسد.

کباری/ آیا مسکن امید، امید متقاضیان را برآورده می‌کند؟ به گزارش خبرنگار مسکن گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، این روز‌ها حال و هوای بازار مسکن در مقایسه با ابتدای سال گذشته وضعیت نامساعدی دارد  به طوریکه خریداران و  فروشندگان بخش مسکن هیچ تمایلی برای ورود به این بازار  ندارند و به گفته بسیاری از کارشناسان، همه منتظر هستند تا گره بخش ساخت و ساز باز شود، در اواسط سال گذشته اسلامی وزیر راه و شهر‌سازی طرحی به نام مسکن امید را مطرح کرد تا شاید نقطه امیدوار کننده‌ای در بین تمامی نا‌ امیدان بازار مسکن ایجاد شود.

اسلامی در این طرح اعلام کرد که با همکاری و مشارکت بخش خصوصی ۴۰۰ هزار واحد مسکونی خواهیم ساخت و با عرضه این واحد‌ها بخش عمده‌ای از مشکل تولید مسکن برطرف می‌شود.

در طرح مسکن امید،  ۲۰۰ هزار واحد از آن‌ در شهر‌های جدید، ۱۰۰ هزار واحد در  بافت‌های فرسوده و ۱۰۰ هزار واحد دیگر توسط بنیاد مسکن در مناطق روستایی و یا شهر‌های زیر ۲۵ هزار نفر ساخته خواهد شد.
 
اسلامی با مطرح کردن این طرح جو امیدوار کننده‌ای در این بازار ایجاد کرد، اما هنوز بعد از گذشت چندین ماه هنوز جزئیات این طرح اعلام نشده و تنها در برخی از شهر‌های جدید از جمله پرند، پردیس، هشتگرد، سهند، صدرا، پولاد‌شهر، بهارستان، گل‌بهار، سیراف، تیس، امیر کبیر، ۶۰ هزار واحد مسکونی کلنگ‌زنی شده است.
 
گزارشات میدانی نشان می دهد که تا به امروز با انبوه‌سازان و یا سازندگان بخش خصوصی صحبتی برای ساخت این واحد‌ها انجام نشده است و حتی بسیاری از سازندگان اعلام می‌کنند که نتیجه ساخت این واحد‌ها مانند مسکن مهر خواهد شد و به نظر می‌رسد که ساخت این تعداد واحد در طی ۳ سال امکان پذیر نباشد.
 
در حالیکه باید برای رفع نیاز متقاضیان مسکن، سالانه  یک میلیون واحد مسکونی در کشور ساخته شود  اما طی چند سال گذشته همزمان با افزایش چشمگیر مصالح ساختمانی و نبود آهن‌آلات و سیمان میزان ساخت و ساز به صورت چشمگیری کاهش یافته است و به گفته بسیاری از انبوه‌سازان تولید هر میزان واحد مسکونی چه در قالب خود مالکی و چه در قالب مشارکت با بخش خصوصی می‌تواند وضعیت بازار مسکن را تغییر دهد، اما به شرطی که عملی شود.

در زمستان سال گذشته حبیب‌الله طاهر‌خانی معاون وزیر راه و شهر‌سازی اعلام کرد که ۲۰۰ هزار واحد مسکونی از طرح مسکن امید تا سال ۱۴۰۰ با سرمایه گذاری یک هزار و ۲۰۰ و ۶۳ میلیارد تومانی در شهر‌های جدید پرند، پردیس، هشتگرد، صدرا، فولاد‌شهر و گل‌بهار  ساخته خواهد شد و ۲۶ مرکز‌محله در قالب این طرح با سرمایه گذاری ۲ هزار میلیارد تومانی بخش خصوصی ساخته می‌شود.

وی افزود: در شهر‌های جدید به طور معمول اقشار متوسط ساکن هستند بنابراین متراژ  ۵ هزار و ۲۰۰ واحد مشارکتی بر اساس آورده سازنده خواهد بود.
معاون وزیر راه و شهر‌سازی یادآوری کرد: سازنده این واحد‌ها قرار نیست کار اقتصادی انجام دهند و به دنبال سود نیست برای همین سازندگان محدودیتی از نظر اخذ قیمت تمام شده در زمان ساخت نخواهند داشت، ولی ما می‌توانیم از سهم خودمان بکاهیم.

وی تاکید کرد: عرضه  ۲۰۰ هزار واحد مسکونی می‌تواند رونق بسیار خوبی در بازار مسکن ایجاد کند.


جای خالی انبوه‌سازان در ساخت مسکن امید

 فرشید پورحاجت دبیر انجمن انبوه سازان کشور در گفت‌وگو با خبرنگار مسکن، با بیان اینکه تا به امروز هیچ صحبتی با انبوه‌سازان و یا کانون انبوه‌سازان کشور درباره ساخت ۲۰۰ هزار واحد مسکن امید در شهر‌های جدید صورت نگرفته است، گفت: ما به عنوان بزرگ‌ترین تشکل سازندگان کشور امید داشتم که با ورود به این پروژه بتوانیم وضعیت بازار مسکن را تغییر دهیم، اما تنها سال گذشته طی دیداری که با وزیر راه و شهرسازی داشتیم این طرح مطرح شد و تا به امروز  جزئیاتی از نحوه ساخت و یا مشارکت بخش خصوصی در این باره انجام بیان نشده است.

وی با بیان اینکه هم اکنون شرایط اقتصادی کشور و همچنین شرایط تولید مسکن برای بخش خصوصی سخت است، گفت: در سیاست گذاری های  بازار مسکن  باید حضور بخش خصوصی دیده شود، زیرا هم اکنون تنها نجات دهنده بازار مسکن بخش خصوصی است، بنابراین برای ساخت  ۲۰۰ هزار واحد مسکونی طرح امید در شهر‌های جدید باید صحبت های جدی‌تری با انبوه‌سازان انجام شود.

پورحاجت اظهار کرد: اقدامات وزارت راه و شهرسازی برای مسکن امید در ۳ بخش مقرر شده است  که بخش اول مربوط به شهر‌های جدید، بخش دوم مربوط به بافت فرسوده و بخش سوم مربوط به بنیاد مسکن است.


امیدی به اجرای طرح مسکن امید وجود ندارد

 ایرج رهبر دبیر انجمن انبوه سازان استان تهران در گفت‌وگو با خبرنگار مسکن، اعلام کرد که اگر طرح مسکن امید به مرحله عملیاتی برسد می‌تواند بازار مسکن را به رونق جدی برساند، اما باید دولت مراقب باشد که تجربه مسکن مهر در این طرح تکرار نشود.

وی افزود: در طرح مسکن امید باید حضور بخش خصوصی جدی‌تر شود و برای ساخت این واحدها باید  برنامه‌ریزی قبلی در هر شهری صورت بگیرد.

دبیر انجمن انبوه سازان استان تهران با اشاره به اینکه باید تولید مسکن در کشور تقویت شود، گفت: ساخت ۱۰۰ هزار واحد مسکن امید در بافت‌های فرسوده برای اقشار ضعیف جامعه می‌تواند بسیار امیدوار کننده باشد، اما تا به امروز هیچ صحبتی از ساخت این واحد‌ها به ویژه در بافت‌های فرسوده صورت نگرفته است.

رهبر افزود: باید منتظر باشیم و ببینیم که آیا وزیر راه و شهرسازی قصد دارد جزئیات  یا دستورالعمل ساخت  ۴۰۰ هزار واحد مسکن امید  به ویژه در بافت‌های فرسوده را مطرح کند یا خیر؟


قیمت زمین مهم‌ترین عامل گرانی مسکن است


حسن محتشم عضو انجمن انبوه سازان تهران در گفت‌وگو با خبرنگار مسکن، با بیان اینکه متولی ساخت ۴۰۰ هزار واحد مسکونی در شهر‌های جدید بخش خصوصی است، گفت: بخش خصوصی می‌تواند وضعیت بازار مسکن را تغییر دهد و وزیر راه و شهرسازی هم اعلام کرده است که ساخت ۴۰۰ هزار واحد مسکونی باید با مشارکت بخش خصوصی باشد، اما تا به امروز هیچ صحبت جدی با ما در این خصوص انجام نشده و به نظر نمی‌رسد که این طرح وارد مرحله جدی عملیاتی شده باشد.

وی افزود: اگر این طرح به درستی اجرا شود می‌تواند نقطه امیدی برای اقشار کم درآمد باشد، اما امیدواریم مشکلاتی که در مسکن مهر وجود داشته و ایجاد شده بود در این طرح تکرار نشود.

محتشم با بیان اینکه دولت برای کنترل قیمت در بازار مسکن باید قیمت زمین را کنترل کند، گفت: مهم‌ترین عامل افزایش قیمت مسکن علاوه بر نرخ دلار و سکه زمین است و باید دولت مهم‌ترین برنامه خود را برای این حوزه در دستور کار قرار دهد.

آغاز ساخت ۱۵ هزار واحد مسکن امید در شهر‌های جدید

همچنین روز گذشته مهدی هدایت مدیرعامل پردیس در نشست خبری خود از کلنگ‌زنی و آغاز ساخت ۱۵ هزار واحد مسکن امید در شهر‌های جدید خبر داد و گفت: با ساخت این واحد‌ها می‌توانیم وضعیت بازار مسکن را در شهر‌های جدید مانند پردیس تغییر دهیم.

وی گفت: طی چند سال گذشته بجز مسکن مهر هیچ واحد مسکونی دیگری در پردیس ساخته نشده بود، اما ما هم‌اکنون ساخت واحد‌های مسکن امید را آغاز کرده‌ایم و بخش عمده‌ای از این واحد‌ها هم در مرحله فنداسیون قرار دارد.
 
همچنین مسعود تارانتاش مشاور مدیر عامل شرکت باز‌آفرینی شهری درباره مسکن امید اعلام کرده بود که قرار نیست در برنامه ملی باز‌آفرینی شهری، مانند مسکن مهر به سمت امضای قرارداد با پیمانکار و ساخت و ساز‌های کلان برویم، تنها چند پروژه محدود داریم که تعداد واحد‌های مسکونی آن نسبتا بالاست، بعنوان نمونه در پروژه ۳۲۴ واحدی منطقه ۱۸ تهران که از جنس پروژه‌های مسکن امید است، نوع ساخت، سایت‌های ۱۰۰۰ واحدی نیست بلکه بسیاری از آن‌ها در بلوک‌های ۵ تا ۲۰ واحدی ساخته می‌شود.

وی تصریح کرد: نقش دولت در مسکن امید عمدتا نقش حمایتی مانند اعطای تسهیلات ارزان قیمت و تخفیف در انشعابات است و واحد‌ها توسط بخش خصوصی و سازندگان واحد‌های فرسوده انجام می‌شود.

طرح مسکن امید یا برنامه ملی بازآفرینی شهری در برنامه ششم توسعه گنجانده شده و بر اساس آن برنامه بازسازی سالانه ۲۷۰ محله طی ۱۰ سال اجرا خواهد شد، از سوی دیگر اسلامی وزیر راه و شهرسازی هم نوسازی ۱۰۰ هزار واحد مسکونی در بافت‌های فرسوده را در دستور کار خود قرار داده است، اما تا به امروز از اجرای این پروژه و یا نحوه عملیاتی کردن آن خبری نیست.
 
امیدواریم دولت امسال حداقل بخش کوچکی از مسکن امید را به مرحله اجرایی برساند و تنها به کلنگ‌زنی واحد‌های مسکونی اکتفا نکند، زیرا که بسیار از متقاضیان مسکن امید، امید به اجرای این طرح دارند تا شاید بخش کوچکی از مشکلات مسکنی آن‌ها حل شود.
 
گزارش از مهدی محسنی

انتهای پیام/
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
انتشار یافته: ۳۰
در انتظار بررسی: ۰
م
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۰۱ - ۱۳۹۸/۰۳/۳۱
اگر سامانه ای طراحی شود.
که فقط افراد مستحق بدون مسکن شناسایی شوند.
بهتر میتوان هرفرد نیازمند را خانه دار کرد.
ولی حساب شده باشد.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۳۴ - ۱۳۹۸/۰۳/۲۶
با این اوضاع پیش اومده اگه مستاجرا چادر نشین نشن خوبه
رضاخرم
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۱۹ - ۱۳۹۸/۰۳/۰۹
سلام برای خانه دارشدن خانه اولیهاسامانه ای برای ثبت نام جوانان متاهل بدون خانه ازطرف دولت ایجادشود واولویت بندی شودبااتاریخ ازدواج اگرسامانه ثبت نامی نباشد بازهرکس سواددرست ودست وپای درستی دارد به ان مسکنهای امیدمیرسدوخیلیهاکه حقشان است جامی مانند
تشکر
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۴۲ - ۱۳۹۸/۰۲/۱۶
راه حل راحته تمام املاک مسکن رو ببنذن چنذسایت املاک ذولتی مسکن ایجاد بشه با قیمت کارشناسی املاک خرید وفروش بشه
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۱۸ - ۱۳۹۸/۰۲/۱۴
یک کارگر با 15 سال سابقه کار ماهی دو میلیون و پونصد هزار تومن حقوق میگیره که با توجه به افزایش لحظه ای قیمت هاباید خواب صاحب خونه شدن رو ببینه .
ناشناس
|
Germany
|
۱۱:۱۵ - ۱۳۹۸/۰۲/۱۱
برای رفع اشکالات مسکن مهر میشه اول زیرساخت ها ساخته بشه بعد کلنگ خانه ها زده بشه. یعنی اول جاده و مترو و خیابان های اصلی ، لوله آب و گاز و برق کشیده بشه بعد خانه ها ساخته بشه و بلوک بلوک به مردم فروخته بشه.
برای سرعت گرفتن انبوه سازی ها از نیروی جهادی و مردمی بشکل انبوه با اینهمه جوان های بیکار استفاده بشه که اونا هم به درامدی برسن و سرمایه ای تا بتونن خودشون هم یک واحد کوجک برای زن و بچه شون بخرند. برای سامان دهی خوب باید مدیران شهری اول بفکر زیرسازها باشن ، بعد از مردم ثبت نام کرده پول بگیرن و بلوک ها رو تک تک بسازن. از تجربیات سالهای پیشین میشه خیلی خوب استفاده کرد. وقتی مردم ببینن که یک شهرک خط متروش ساخته میشه اشتیاق شرکت در خانه سازی گل میکنه.
ناشناس
|
Germany
|
۱۱:۰۷ - ۱۳۹۸/۰۲/۱۱
برای اینکه مسکن امید رشد کنه و رونق بگیره شهر یه شهر ساخته بشه. وقتی مردم تک تک موفقیت این طزح رو ببنن تشویق میشن و میان درساخت اون سرمایه گذاری میکنن.
آیدا
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۰۹ - ۱۳۹۸/۰۲/۰۶
سلام چرا همه جا مسکن مهرگرون زیر۳۰۰میلیون نیست
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۵۴ - ۱۳۹۸/۰۲/۰۶
قشر پایین و کم درآمد هر کشوری به منزله پی اون کشور وحکومت مثال ستون دولتمردان مانند نمای اون پس باید اول به پی برسند
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۲۷ - ۱۳۹۸/۰۲/۰۶
تنها عامل گرونی واحدهای مسکونی و تجاری ، قیمت زمینه.
تازه ما تو کشور پهناوری هستیم که همه مینونن خونه ویلایی داشته باشن .
زمینا اونقدر بایر موندن که نه تنها استفاده مسکونی نمیشه بلکه خاکش هم روزبه روز فرسوده و غیرفابل کشت میشه . باز اگه دست مردم بود درخت می کاشتن و باغچه درست می کردن .
افسوس ..
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۷:۲۷ - ۱۳۹۸/۰۲/۰۶
چقدر وعده
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۱:۳۷ - ۱۳۹۸/۰۲/۰۶
از صاحبان خونه های خالی مالیات بگیرید اونوقت مجبورن بفروشن.یا اگر هم نفروشن مجبورن با قیمت پایین کرایه بدن. اونوقته که هم قیمت خونه پایین میاد هم اجاره بها
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۰۹ - ۱۳۹۸/۰۲/۰۵
من دارم ماهی پنج میلیون ضرر بی پولی میدم.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۵۳ - ۱۳۹۸/۰۲/۰۵
همون مسکن مهر با وعده های رنگارنگ امدن جلو تا الان فقط یه شعار باقیمانده این پول مفت اعضای تعاونی ها ماهانه میگیرن از کجا میگرن براخودشون شغل درست کرده ان اعضای تعاونی پول کارمند بگیرن کارنکنن مسکن مهر بخوابه کاری هم به جلو نره
مجید
|
United Arab Emirates
|
۲۱:۳۱ - ۱۳۹۸/۰۲/۰۵
دولتمردان 6ساله خوابیدن
الان هم دارن وعده میدن
کسی به فکر مردم نیست
ناشناس
|
United Arab Emirates
|
۱۹:۵۲ - ۱۳۹۸/۰۲/۰۵
هر کسی پولی داره سریعا میره مسکن وطلا ویا خودرو می‌خره این عامل اصلی گرانی هستش
ناشناس
|
United Arab Emirates
|
۱۵:۴۷ - ۱۳۹۸/۰۲/۰۵
گرونی مسکن زده رو دست خودرو وسکه
پاسخ ها
ناشناس
| United Arab Emirates |
۱۶:۵۷ - ۱۳۹۸/۰۲/۰۵
تازه این اول گرونی
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۲۹ - ۱۳۹۸/۰۲/۰۵
مالیات مالیات مالیات
پاسخ ها
ناشناس
| United Arab Emirates |
۱۶:۵۵ - ۱۳۹۸/۰۲/۰۵
هر چقد هم مالیات داشته باشه بازم سود داره.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۱۶ - ۱۳۹۸/۰۲/۰۵
همون مسکن مهر هست
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۵۴ - ۱۳۹۸/۰۲/۰۵
آقایون وزیر من یه بیسواد شما باسوادها برام روش خانه دار شدنم را بگید با حقوق یک میلیون و دویست هزار تومان چجوری میشه خونه خرید آقایون وزیر بابا مالیات سنگین بگیرین مسکن را از کالای سرمایه ای در بیارین اونوقت همه خانه دار میشن
پاسخ ها
ناشناس
| United Arab Emirates |
۱۴:۵۹ - ۱۳۹۸/۰۲/۰۵
راه برای ارزان کردن مسکن زیاده
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۲۳ - ۱۳۹۸/۰۲/۰۵
با کدوم پول؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۲۳ - ۱۳۹۸/۰۲/۰۵
پول ندارم که میوه بخریم
پاسخ ها
ناشناس
| United Arab Emirates |
۱۶:۵۴ - ۱۳۹۸/۰۲/۰۵
وقتی ارزون بود اسراف میکردین باید به فکر همچین روزی هم بودین.
ناشناس
|
United Arab Emirates
|
۱۱:۳۹ - ۱۳۹۸/۰۲/۰۵
پر سود ترین شغل دلالی مسکن امروز بخری فردا 2برابر میفروشی.
پاسخ ها
ناشناس
| United Arab Emirates |
۱۶:۵۵ - ۱۳۹۸/۰۲/۰۵
درسته
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۲۲ - ۱۳۹۸/۰۲/۰۵
خیلی اپارتمان گرون شده هیچ کسی صاحب خونه نمیشه
پاسخ ها
ناشناس
| United Arab Emirates |
۱۶:۵۳ - ۱۳۹۸/۰۲/۰۵
قرار نیست کسی بتونه صاحب خونه بشه
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر