کد خبر: ۶۹۰۹۳۲۵
تاریخ انتشار: ۰۴ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۱۱:۲۷
تحلیلگر کانادایی:

افسران غربی در اتاق فرماندهی ائتلاف سعودی نشسته‌اند/ واشنگتن قانونا حق مشارکت در جنگ وحشیانه عربستان علیه یمن را نداردبه گزارش گروه وبگردی باشگاه خبرنگاران جوان، تحلیلگر کانادایی و عضو ائتلاف موسوم به همیلتون برای توقف جنگ در مصاحبه با خبرگزاری ما  تاکید کرد: قدرت کنگره آمریکا به طور موثری تنزل یافته است چرا که نتوانسته است وتوی قطعنامه مربوط به پایان یافتن دخالت نظامی آمریکا در تجاوز ائتلاف سعودی به یمن توسط ترامپ را رد کند.

وی در ادامه افزود: برنی سندرز سناتور آمریکایی و سایر سناتور‌ها در تصویب قطعنامه مربوط به یمن در مجلس سنای آمریکا موفق بودند، این قطعنامه در مجلس نمایندگان آمریکا نیز تصویب شده است و برای امضای نهایی برای ترامپ ارسال شد تا به قانون تبدیل شود. ولی ترامپ از قدرت وتو استفاده کرد تا این طرح را از بین ببرد. متاسفانه در شرایط کنونی اکثریت ۶۶ درصدی در کنگره وجود ندارد تا وتوی ترامپ را رد کند. این مساله دو نتیجه در پی خواهد داشت: نخست آنکه جنگ یمن برای مدت زمان دیگری ادامه خواهد یافت و نتیجه دیگر آنکه قدرت کنگره به طور موثری در ارتباط با ترامپ کاهش داشته است.

استون در پاسخ به سئوالی درباره اقدام ترامپ در وتوی قطعنامه یمن، تصریح کرد: من با همکارانم در جنبش صلح آمریکا موافق هستم که استدلال می‌کنند مشارکت واشنگتن در جنگ وحشیانه عربستان سعودی علیه یمن، بر اساس قانون اساسی آمریکا، غیرقانونی است. آن‌ها این طور استدلال می‌کنند که این اقدام ترامپ نشان می‌دهد که رئیس جمهور آمریکا می‌تواند بدون جلب رضایت و موافقت کنگره، علیه یک کشور دیگر وارد جنگ شود. گرچه آمریکا به طور مستقیم وارد جنگ یمن نشده است، ولی حمایت‌های ارتش آمریکا از ائتلاف سعودی، غیرقانونی است. در فعالیت‌های ضد جنگ ما، مشارکت آمریکا در جنگ سعودی علیه یمن، بسیار مهم است. افسران آمریکایی و انگلیسی در اتاق فرماندهی ائتلاف سعودی نشسته‌اند. آن‌ها هواپیما‌های نظامی و جنگنده و سایر تجهیزات نظامی را به ائتلاف سعودی می‌فروشند و خدمات لازم را ارائه می‌دهند. آن‌ها بمب‌ها و اطلاعات نظامی مورد نیاز ماموریت‌های ائتلاف سعودی را تامین می‌کنند. آن‌ها خلبان‌های جنگنده‌های ساقط شده را نجات می‌دهند. کشتی‌های آمریکایی به عربستان سعودی کمک می‌کنند تا محاصره غیرقانونی غذایی و کمک‌های انسانی علیه یمن را اجرا کند. بر اساس اعلام یونیسف اوضاع انسانی در یمن به شدت فاجعه آمیز است و به طور متوسط در هر ۱۰ دقیقه یک کودک یمنی جان خود را از دست می‌دهد.

وی در ادامه اظهار داشت: آمریکا، کانادا و سایر کشور‌های ناتو به طور بی‌شرمانه‌ای مقادیر زیادی سلاح به عربستان سعودی می‌فروشند. این سلاح‌ها مانند صدور مجوزی برای کشتار مردان، زنان و کودکان یمنی است. ما فعالان مدنی عادی در این کشور‌های عضو ناتو باید اقدامات بیشتری را انجام دهیم تا از دولت‌هایمان بخواهیم به فروش تسلیحات به عربستان سعودی پایان دهند و از صدور مجوز لازم برای کشتار یمنی‌ها توسط رژیم سعودی جلوگیری کنند. جنبش‌های صلح در غرب باید تلاش‌های خود را مضاعف کند تا فروش این تسلیحات از طریق لابی مقام‌های رسمی ما متوقف شود.

استون در ادامه در پاسخ به سئوالی درباره علت اصلی روابط نزدیک بین دولت ترامپ و رژیم سعودی، گفت: امپراطوری آمریکا مانند امپراطوری بریتانیا، همواره روابط نزدیک خود با رژیم سعودی را حفظ کرده‌اند. در واقع امپراطوری بریتانیا خاندان سعودی را در ریاض به قدرت رساند تا در وهله نخست میادین نفتی را به نفع خودش مدیریت کند. واقعا بعید بود که رژیم وحشی و ضد دموکرات سعودی بتواند بدون حمایت‌های آمریکا در این مدت طولانی و مدید قدرت را در دست داشته باشد. البته رژیم سعودی نیز خدمات زیادی را در راستای منافع این قدرت‌های امپریالیستی انجام داده است. بانک‌های سعودی میلیارد‌ها دلار در بازار‌های مالی نیویورک و لندن سرمایه گذاری کرده‌اند. عربستان سعودی تسلیحات نظامی را از آمریکا و انگلیس خریداری کرده است که قادر به استفاده از آن‌ها نیست. ریاض به سیاستمداران غربی رشوه می‌دهد و منابع مالی مورد نیاز مزدوران تروریست را تامین می‌کند.

این تحلیل کانادایی همچنین گفت: رژیم سعودی به همراه اسرائیل، قطب‌های اصلی هستند که آمریکا به واسطه آن‌ها قصد تسلط بر خاورمیانه را دارد. در سال‌های ریاست جمهوری اوباما که جنگ سعودی علیه یمن آغاز شد، کنگره آمریکا مخالفت چندانی با تجاوز غیرقانونی و قاتلانه اوباما به یمن نشان نداد. این مساله بیشتر به دلیل آن بود که اوباما یک دموکرات بود و نمایندگان دموکرات به همراه جمهوریخواهان در آن زمان موافق این مساله بودند که جنگ علیه یمن در راستای منافع آمریکا است. با این حال، زمانی که قتل جمال خاشقجی به طور گسترده‌ای در رسانه‌های خبری جهان مطرح شد، این مساله بازتاب وسیعی در سطح افکار عمومی داشت و دولت آمریکا تحت فشار زیادی قرار گرفت. این اتفاق نشان داد که دولت آمریکا حتی به قوانین داخلی این کشور نیز احترام نمی‌گذارد. ترامپ حاضر نشده است دوستان سعودی خود را کنار بگذارد آن هم به همان دلایل روشن و قدیمی. بی شک فروش میلیارد‌ها دلار تسلیحات نظامی به ائتلاف سعودی، تاثیر زیادی بر سیاست دولت ترامپ در قبال ریاض داشته است. ولی اکنون دموکرات‌ها اکثریت کنگره را در دست دارند و رئیس جمهور یک جمهوریخواه است. در دنیای پر التهاب سیاسی آمریکا، همان افرادی که قبلا از جنگ علیه یمن حمایت می‌کردند و سکوت اختیار کرده بودند، اکنون منتقدان جدی علیه سیاست‌های ترامپ شده‌اند.

منبع:تسنیم

انتهای پیام/

گفتگویی جذاب و خواندنی با تحلیلگر کانادایی

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر