کد خبر: ۶۹۱۲۶۴۵
گروه : قم » قم
تاریخ انتشار: ۰۷ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۱۳:۵۴
نماینده، ولی فقیه در هند عنوان کرد؛

حجت الاسلام مهدوی پور گفت:روابط ایران و هند بسیار خوب بوده و قابل گسترش است و در این جریان سیل مردم و دولت هند نشان دادند که در کنار دولت و ملت ایران هستند

به گزارشگروه استان های باشگاه خبرنگاران جوانازقم؛حجت‌الاسلام مهدی مهدوی‌پور نماینده، ولی فقیه در هند با اشاره به اینکه شیعیان هندوستان همواره علاقه زیادی به جمهوری اسلامی ایران دارند گفت: بعد از حادثه سیل شاهد اظهار همدردی گسترده‌ای از سوی علمای هند و رؤسای موسسات مختلف بودیم و مردم به دفتر ما و دیگر موسسات در ایالت‌های مختلف از جمله جامو و کشمیر و گجرات و ... مراجعه کرده و اظهار همدردی کرده و بدون اینکه درخواستی داشته باشیم به صورت خودجوش کمک‌های خود را به سیل زدگان کردند.

وی میزان کمک‌های ارائه شده به سیل زدگان را ۱۵ میلیون روپیه عنوان کرد و افزود: لازم است که در این خصوص از این اظهار لطف و محبت تقدیر و تشکر کنیم.

روابط بین ایران و هند تمدنی است

وی با بیان اینکه روابط بین ایران و هندوستان استراتژیک بوده و مربوط به امسال و سال‌های قبل نیست و مربوط به قرن‌ها بوده و روابط قبل از دیپلماتیک بودن تمدنی است عنوان کرد: با هیچ حادثه‌ای خلأیی در روابط ایجاد نمی‌شود و دولت و ملت هندوستان همواره در کنار دولت و ملت ایران بوده‌اند و در ۴۰ سال پس از پیروزی انقلاب با وجود تحریم‌ها با ایران همراهی کرده و روابط خود را حفظ کرده اند و در شرایط کنونی نیز ظرفیت‌های همکاری در زمینه‌های سیاسی، فرهنگی و اقتصادی گسترده بوده و قابل گسترش است.

نماینده، ولی فقیه در هند با اشاره به سفر سه سال پیش نخست وزیر هندوستان و دیدار وی با مقام معظم رهبری تاکید کرد: رهبری در این دیدار بر گسترش روابط بین ایران و هندوستان با توجه به ظرفیت‌های موجود تأکید داشتند.

وی با اشاره به اینکه انتظار می‌رود با تلاش‌های صورت گرفته حجم مبادلات اقتصادی چند برابر شود، گفت: فشار‌هایی که احیانا از سوی آمریکا و غرب اعمال می‌شود تا بحال نتواسته در عظم دولت هندوستان خللی ایجاد کرده و روابط اقتصادی حفظ شده است که قابل تقدیر است.

مهدوی پور یادآور شد: سابقه تاریخی بین روابط ایران و هندوستان نشان می‌دهد که همیشه دوستی‌ها و همکاری‌ها وجود داشته است و علمای زیادی برای تبادل فرهنگی بین ایران و هند تردد داشته‌اند.

وی با اشاره به اینکه آزادی در کشور پهناور هندوستان نسبت به ادیان مختلف اعم از مسلمانان، هندوها، بودایی‌ها و ... قابل ستایش است افزود: در دنیا بی سابقه است که یک کشوری این میزان تنوع ادیان و مذاهب و فرق داشته، ولی در عین حال همبستگی، همدلی، همکاری و همزیستی مسالمت آمیز بین ایشان حاکم باشد و از این نظر هندوستان بسیار نمونه است. در سخنرانی‌ها و کنفرانس‌ها تاکید داریم که باید از این وحدت و همدلی صیانت شود.

عشق علاقه ملت هند به ایران و رهبری

نماینده، ولی فقیه در هند با بیان اینکه در برخی از موارد به دلیل وجود افراد فقیر در برخی مناطق اعلام کردیم که کمک‌ها از سوی آن مناطق صورت نگیرد افزود: پس از این اعلام گفته شد همین فقرا می‌خواهند کمک‌های خود را به سیل زدگان اهدا کنند و این نشانه عشق و علاقه به جمهوری اسلامی و مقام معظم رهبری بوده که بسیار قابل ستایش است.

وی با بیان اینکه دولت هند نیز کمک خوبی برای سیل‌زدگان داشت و محموله‌هایی ارسال شد، افزود: ضروری است که از دولت و ملت هندوستان به ویژه شیعیان به دلیل اهدای کمک به سیل زدگان تشکر داشته باشیم.

مهدوی پور با بیان اینکه شاید میزان کمک‌های ارائه شده در مقایسه با خسارت‌هایی که در سیل متوجه استان‌های مختلف شد زیاد نباشد، ولی مسئله مهم این عشق و علاقه و محبت بسیار ارزشمند است، گفت: برخی فقرا هزار و ۲ هزار روپیه اهدا کردند و این مسئله برای ما ارزشمند است و هیچ زمانی ایران محبت مردم هندوستان به ویژه شیعیان را فراموش نخواهد کرد.

سالانه ۱۵۰ هزار شیعه هندی به ایران سفر می‌کنند

نماینده، ولی فقیه در هند با بیان اینکه رفت و آمد بین دو کشور ایران و هند گسترده است، افزود: در سال ۱۵۰ هزار نفر از شیعیان برای زیارت به ایران می‌آیند و اهل سنت در هندوستان محب اهل بیت (ع) هستند و اتحاد خوبی بین شیعیان و اهل سنت وجود دارد و علمای بزرگ این کشور رفت و آمد‌هایی به ایران دارند.

وی با اشاره به اینکه روابط ایران و هند بسیار خوب بوده و قابل گسترش است و در این جریان سیل مردم و دولت هند نشان دادند که در کنار دولت و ملت ایران هستند، تصریح کرد: مقام معظم رهبری همیشه بر گسترش روابط با هندوستان و تعمیق دوستی‌ها بین دو ملت و دولت تأکید دارند.

انتهای پیام/ح

کمک ۱۵ میلیون روپیه‌ای ملت هند به سیل زدگان

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر