کد خبر: ۶۹۱۲۶۸۲
تاریخ انتشار: ۰۷ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۱۴:۰۹
معاون درمان وزارت بهداشت:

معاون درمان وزارت بهداشت گفت: با برنامه‌ریزی‌های انجام شده روند رو به افزایش سزارین متوقف شده است.

به گزارش خبرنگار حوزه بهداشت و درمان گروه علمی پزشكی باشگاه خبرنگاران جوان، قاسم جان‌بابایی معاون درمان وزارت بهداشت در همایش روز جهانی ماما با تاکید بر حفظ کرامت مادران باردار اظهار کرد: تدوین بسته حمایتی ترویج زایمان طبیعی در آخرین مراحل قرار گرفته است.

جان‌بابایی  ضمن  قدردانی از خدمات جامعه مامایی ایران ادامه داد: در مناطق سیل‌زده بسیاری از مادران باردار به کمک متخصصان بهداشت و ماماها شناسایی و ساماندهی شدند و خوشبختانه با تلاش‌های صورت گرفته در هیچ یک از مناطق سیل زده برای مادران باردار مشکلی به وجود نیامد.

معاون درمان وزارت بهداشت با بیان اینکه برنامه آموزشی و مراقبتی که در حوزه بهداشت وجود دارد، گفت:ماماها آموزش را از هفته بیستم به مادران باردار ارائه می‌دهند، این خدمات در تمام نقاط کشور به مادران باردار ارائه می‌شود.

توجه ویژه به حفظ کرامت مادران باردار

جان‌بابایی با تاکید بر اینکه موضوع حفظ کرامت مادران باردار به یکی از اصلی‌ترین بحث‌هاست، گفت: با پیگیری‌های انجام شده حفظ کرامت مادران باردار  به ۱۰۰ درصد رسیده است و خوشبختانه رایگان کردن زایمان طبیعی توانست کمک زیادی کند اما برای تحقق کامل زایمان طبیعی نیازمند مولفه‌های دیگری هستیم، باید توجه داشته باشیم که با برنامه‌ریزی‌های انجام شده  روند رو به افزایش سزارین متوقف شده است.

وی گفت: توجه به مادر باردار به عنوان یکی از اصلی ترین محورهای خدمت باید توجه شود در این صورت رشد زایمان طبیعی نیز افزایش خواهد یافت.

ترویج زایمان طبیعی بی درد از یکسال گذشته

معاون درمان وزارت بهداشت بیان کرد: موضوع زایمان بدون درد در یک سال اخیر مورد توجه قرار گرفته است و اگر بخواهیم زایمان طبیعی بدون مشکل داشته باشیم باید به بحث متولد شدن نوزاد سالم فکر کنیم.

وی با بیان اینکه زایمان با درد و رنج تجربه تلخ برای مادران باردار است، افزود: زایمان بدون درد به شکل‌های مختلف قابل انجام است مورد توجه قرار گرفته است  و متخصصان بیهوشی نیز در این خصوص کمک زیادی می‌کنند و بسته ترویج زایمان طبیعی روزهای پایانی خود را می‌گذراند.

وی گفت: باید از بیمارستان ها و دانشگاه های پیش رو در افزایش امر زایمان طبیعی کمک بگیریم  و به دلیل اینکه تجربه‌های موفق در محیط رخ می دهد و باید از این تجربه استفاده کرد.

حضور پر رنگ مادران باردار در مناطق سیل زده

در ادامه شهلا خسروی  تاکید  کرد: باید از ظرفیت ماماها و ایجاد فضای مناسب برای نقش آفرینی ماماها در تامین سلامت مادران باردار استفاده کرد و در دنیای امروز برای هر زن یک ماما نیاز است و هر ماما، فاصله بین مرگ و زندگی برای صدها مادر است.
 
مشاور وزیر در امور مامایی با بیان  اینکه ماماها در تشویق و ترویج فرزندآوری و زایمان طبیعی نقش ویژه ای دارند، گفت: تامین سلامت خانواده و اصلاح سبک زندگی از دیگر نقش های ماما است.
 
وی با اشاره به حضور پررنگ ماما در شرایط بحرانی مثل زلزله کرمانشاه و سیل اخیر در برخی مناطق کشور اظهار کرد: در سیل خوزستان، ماماها در جستجوی مادران باردار به منظور ارائه خدمات درمانی و بارداری بودند و  به یاد داشته باشد که ماما فریادرس مادران است.

انتهای پیام/

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر