کد خبر: ۶۹۱۴۴۷۷
گروه : خوزستان » اهواز
تاریخ انتشار: ۰۸ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۱۹:۳۹
۰۸ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۱۹:۳۹
کد خبر : ۶۹۱۴۴۷۷

شهردار اهواز با بیان اینکه ۹۰ درصد پارک‌های ساحلی اهواز در سیل اخیر از بین رفتند، گفت: احکام تخریب ساخت و ساز‌های غیرمجاز در حریم رودخانه صادر شده است.

به گزارش خبرنگار گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از اهواز، منصور کتانباف، شهردار اهواز در هفتاد و ششمین جلسه علنی شورای شهر اهواز که امروز (۸ اردیبهشت ماه) به مناسبت گرامیداشت روز شورا‌ها در سالن جلسات شورای شهر اهواز برگزار شد، گفت: از روز دوم فرودین ماه به صورت مستقیم وارد بحران سیلاب شدیم که در روز‌های نخست در مصاحبه‌ای اعلام کردم اگر دبی آب کارون در مقطع اهواز به ۲ هزار و ۵۰۰ مترمکعب برسد، اهواز دچار بحران می‌شود که در عمل کارون دبی ۳ هزار و ۵۰۰ مترمکعب را نیز پشت سر گذاشت. خوشبختانه در اهواز با همدلی و یکپارچگی مردم و مسئولان شاهد کم‌ترین مشکل برای شهروندان بودیم.

وی اظهار داشت: با وجود این مدیریت در محدوده کارون، سرریز شدن سد کرخه به کانال شهید چمران و آسیب‌پذیری زهکش دهخدا باعث بروز خساراتی در محلاتی مانند عین ۲، گلدشت و گلبهار شد که هنوز هم به صورت کامل برطرف نشده است.

نابودی ۹۰ درصد پارک‌های ساحلی اهواز در سیل/احکام تخریب ساخت و ساز‌های غیرمجاز در حریم رودخانه صادر شد

کتانباف تصریح کرد: در تلاش هستیم آب‌های سرگردان با تمهیداتی مانند به کارگیری پمپ‌های قوی جمع‌آوری شوند. آب‌های سرگردان در دشت‌های خوزستان و اطراف اهواز در صورت ماندگاری با عوارضی مانند گرما، حرکت هوا و پشه‌ها می‌توانند منشا تکثیر حشرات مضر و در نهایت تهدیدی برای سلامت محیط در شهر باشند، بنابراین طبق دستورالعمل‌های ارائه شده از سوی اداره بهداشت در این محلات مشغول اقدامات پیشگیرانه هستیم.

شهردار اهواز مهم‌ترین مشکل ایجاد شده ناشی از وضعیت بحرانی سیلاب را بسته شدن بلوار‌های ساحلی دانست و بیان داشت: از ۸ پل احداث شده بر روی رودخانه کارون، ۴ پلی که قبل از انقلاب احداث شده بودند با کد ارتفاعی پایین‌تر ساخته شدند که در نتیجه تراز ساحل زیر تراز رودخانه ایجاد شده بود و در نهایت باعث آبگرفتگی شد.

نابودی ۹۰ درصد پارک‌های ساحلی اهواز در سیل/احکام تخریب ساخت و ساز‌های غیرمجاز در حریم رودخانه صادر شد

این مقام مسئول افزود: در حال حاضر مشکلات پل‌های سیاه و سفید تقریبا حل شده است، البته هنوز مشکلات فاضلاب در این محدوده‌ها برجاست که شرکت آبفا جهت رفع این مشکل مشغول فعالیت است.

منصور کتانباف اذعان داشت: زیر پل‌های شهید دقایقی (سوم) و شهید علم الهدی (چهارم) براثر سیل و آبگرفتگی نشست‌هایی ایجاد شده است که مشغول ترمیم آن‌ها هستیم. از فرصت تعطیلی بلوار‌های ساحلی استفاده کرده‌ایم و در برخی از مسیر‌های ساحلی پرتردد که ناهمواری‌هایی وجود داشت، روکش آسفالت جدید اجرا شده است.

وی اظهار کرد: این حادثه نشان داد که بلوار‌های ساحلی می‌توانند در مواقع بحران به عنوان دایک در برابر سیلاب از شهر محافظت کنند و این موضوع در محدوده پارک شهروند تا زرگان به خوبی خودش را نشان داد. از این رو جلسه مشترکی با سازمان آب و برق با موضوع تعیین کد ارتفاعی ساحلی و دیوار‌های بتنی و محافظتی تشکیل می‌شود.

شهردار اهواز در ادامه گفت: در تلاش هستیم شرق بلوار‌های ساحلی کارون به جز در مقطع پل شهید دقایقی (سوم) با آسفالت جدید در مقاطعی تا فردا دوشنبه بازگشایی شود. همچنین در بلوار‌های ساحلی غرب کارون در یکی از مسیر‌های مقاطع پل‌های سیاه، شهید دقایقی (سوم) و علم الهدی (چهارم) هنوزآبگرفتگی وجود دارد.

نابودی ۹۰ درصد پارک‌های ساحلی اهواز در سیل/احکام تخریب ساخت و ساز‌های غیرمجاز در حریم رودخانه صادر شد

کتانباف بیان کرد: برای ساحل‌سازی‌های جدید موانعی مانند ساخت و ساز‌های غیرمجاز در حریم رودخانه و معارضین تاسیساتی و نفت وجود دارد که امیدواریم به زودی برطرف شود. البته احکام تخریب ساخت و ساز‌های غیرمجاز در حریم رودخانه صادر شده است، اما رسیدگی به این موضوع به بعد موکول شد.

وی اذعان داشت: بیش از ۹۰ درصد پارک‌های ساحلی بر اثر این سیل از بین رفت که بازسازی آن‌ها زمان و هزینه کافی می‌طلبد، هر چند بازسازی پارک‌ها در مکان‌هایی که آب فروکش کرده، آغاز شده است.

شهردار اهواز با تاکید بر لزوم تجهیز شهرداری، گفت: به دلیل برون‌سپاری‌های انجام شده در سنوات قبل در کل ارگان‌های کشور، توان تجهیزاتی دستگاه‌ها کاهش یافته و در بحران اخیر این آسیب‌پذیری مشاهده شد از این رو لازم است شهرداری اهواز تجهیز شود.

نابودی ۹۰ درصد پارک‌های ساحلی اهواز در سیل/احکام تخریب ساخت و ساز‌های غیرمجاز در حریم رودخانه صادر شد

کتانباف در خصوص خسارات وارد شده به شهر، بیان کرد: کارگروه جبران خسارات سیل در کشور به ریاست وزیر کشور تشکیل شده است و این کارگروه پنج زیرمجموعه دارد. جلسات آن در مرکز و استانداری در حال انجام است، اما فعلا اولویت با خسارت‌های مردمی از قبیل منازل مسکونی، کشاورزی و احشام است و خسارات دستگاه‌ها در مراحل بعدی است. امیدواریم که دولت در این زمینه نگاه ویژه‌ای به خسارت‌های زیرساخت‌های شهری داشته باشد.

وی با اشاره به روز کارگر، بیان کرد: به مناسبت روز کارگر مانند سال گذشته مراسمی برگزار شده و از کارگران نمونه شهرداری اهواز قدردانی می‌شود. همچنین روز شورا‌ها را به اعضای شورای اسلامی شهر تبریک می‌گوییم و از زحمات، تلاش‌ها، رهنمود‌ها و تذکرات آن‌ها جهت اصلاح امور شهرداری و شهر تشکر می‌کنم. روز معلم را نیز به همه معلمان به ویژه اعضای معلم شورای اسلامی شهر تبریک می‌گویم.

انتهای پیام/گ

فضای سبز اهواز در سیلاب غرق شد

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر