کد خبر: ۶۹۱۹۱۳۰
تاریخ انتشار: ۱۲ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۱۴:۰۵
مدیرعامل شرکت بهینه‎سازی مصرف سوخت:

دلاویز گفت: حدود ۶۵ درصد انرژی کشور در بخش خانگی، تجاری و صنعت مصرف می‌شود که با اصلاح الگوی مصرف می‌توان ۴۰ درصد از آن را صرفه جویی کرد.

خبه گزارش  گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، به نقل از شانا؛ محسن دلاویز، مدیرعامل شرکت بهینه‎سازی مصرف سوخت در نخستین گردهمایی مدیران انرژی صنعت که همزمان با بیست و چهارمین نمایشگاه بین‌المللی نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی در سالن مروارید نمایشگاه برگزار شد، اظهار کرد: پرداخت سالانه ۹۰۰ هزار میلیارد تومان یارانه، در شرایطی که بودجه سالانه حدود ۴۰۰ هزار میلیارد تومان است، هیچ توجیه اقتصادی ندارد و لازم است هر چه سریعتر، روند غیر بهینه تخصیص یارانه اصلاح شود.

وی در عین حال تاکید کرد: بدون تردید نمی‎توان یک شبه، مسیر اصلاح الگوی مصرف انرژی را طی کرد و لازم است در این فرآیند، حمایت از دهک‌های کم درآمد جامعه به‌طور جدی مورد توجه قرار گیرد.

مدیرعامل شرکت بهینه‎سازی مصرف سوخت با اشاره به بند هفت سیاست‌های ابلاغی رهبر معظم انقلاب مبنی بر کاهش ۵۰ درصدی شدت مصرف انرژی تا پایان برنامه، تصریح کرد: هم اکنون حدود ۶۵ درصد انرژی کشور در بخش خانگی، تجاری و صنعت مصرف می‌شود و نکته حائز اهمیت این است که با اصلاح الگوی مصرف، می‌توان این مقدار مصرف انرژی را در بخش‌های یاد شده تا بیش از ۴۰ درصد کاهش داد.

وی بیان کرد: با اقدام‌های شرکت بهینه‌سازی مصرف سوخت، در سال‌های ۹۵ و ۹۶ معادل ۳۹ میلیون بشکه نفت خام در مصرف انرژی صرفه جویی شده است و بی‌شک ظرفیت بیشتری هم در این حوزه وجود دارد.
مدیرعامل شرکت بهینه‌سازی مصرف سوخت، اصلاح الگوی مصرف انرژی را یک الزام خواند و گفت: استقرار مدیریت انرژی در صنایع مختلف نیز از جمله اقدام‌هایی است که به بهبود مصرف کمک می‌کند. در این راستا، تاکنون میزان استقرار سازوکار مدیریت انرژی در مجموعه وزارت نفت به این شرح است: ۶۸ درصد در شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی، ۵۸ درصد در شرکت ملی گاز ایران، بیش از ۴۰ درصد در شرکت ملی صنایع پتروشیمی است. شرکت ملی نفت ایران باید در این زمینه عملکرد فعالتری داشته باشد.

دلاویز فرهنگ‌سازی را از الزام‌های بهینه‌سازی مصرف سوخت بیان کرد و افزود: شرکت بهینه‌سازی مصرف سوخت با توجه به این مهم، پارسال طرحی را با مشارکت دانش آموزان کلید زد که پایش‌های این شرکت نشان می‌دهد این طرح نتایج خوبی هم داشته است.

وی پیشنهاد داد مباحث مرتبط با اصلاح الگوی مصرف انرژی با حمایت وزارت علوم و وزارت آموزش و پرورش، در مدارس و دانشگاه‌های کشور نیز بیش از پیش مورد توجه قرار گیرد.

انتهای پیام/

توزیع بیش از ۹۰۰ هزار میلیارد ریال یارانه پنهان، عادلانه نیست

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر