کد خبر: ۶۹۲۵۰۴۷
تاریخ انتشار: ۱۷ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۱۵:۳۴

بخش اصلی لاشه جنگنده اف-۳۵ ژاپن که ماه پیش سقوط کرد همچنان پیدا نشده است.

به گزارش گروه بین‌الملل باشگاه خبرنگاران جوان به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک، ژاپن امروز (سه‌شنبه) اعلام کرد بخشی از لاشه جنگنده اف-۳۵  که ماه گذشته سقوط کرده بود را در جستجوی‌های اخیر یافته است. با این حال، برای کشف علت اصلی سقوط این جت رادارگریز هنوز سرنخ‌های اصلی پیدا نشده است.

«تاکشی ایوایا» وزیر دفاع ژاپن گفت: تقریبا یک ماه از سقوط جنگنده فوق پیشرفته اف-۳۵ در آب‌های ساحلی شمال شرقی کشور می‌گذرد، ولی هنوز نه جسد خلبان پیدا شده نه بخش اصلی بدنه هواپیما.

او گفت: بخشی از اطلاعات ثبت شده پرواز پیش از تاریخ ۳ مه بازیابی شده است، اما حافظه‌ای که اطلاعات پرواز برای پشتیبانی در آن ذخیره شده است و علت سقوط را مشخص می‌کند، هنوز پیدا نشده است.

گفته می‌شود بخش اصلی هواپیما که همان حافظه کل است پس از سقوط از بدنه جدا شده و هنوز پیدا نشده است. تیم‌های جستجوی آمریکایی و ژاپنی تاکنون موفق به کشف دُم هواپیما شده‌اند.

کارشناسان نظامی می‌گویند پیدا کردن این بخش از لاشه جنگنده اف ۳۵ ژاپن از اهمیت بالایی برخوردار است چرا که توکیو و واشنگتن در خصوص دستیابی روسیه یا چین به این بخش جنگنده اف ۳۵ که هنوز مشخص نیست آب آن را به کجا برده است، نگران هستند.

ایوایا ماه گذشته گفته بود اطلاعات سری زیادی در این بخش از حافظه هواپیما ذخیره بوده است.

جنگنده اف-۳۵ ژاپن در تاریخ ۹ آوریل ۳۰ دقیقه پس از خروج از پایگاه هوایی میساوا در ۱۳۵ کیلومتری شرق میساوا واقع در شمال شرق ژاپن در یک پرواز آزمایشی ناگهان از صفحه رادار محو شد.

توکیو در اواخر سال ۲۰۱۱ در مجموع ۴۲ فروند جنگنده اف-۳۵ سفارش داد و تا پایان سال ۲۰۱۸ آن‌ها را تحویل گرفت. ژاپن همچنین ۱۵۰ فروند دیگر از این جنگنده را سفارش داده است. این کشور، در حال حاضر دومین خریدار بزرگ نسل پنجم جنگنده‌های شرکت آمریکایی لاکهید مارتین است.

سال گذشته میلادی، ده فروند جنگنده اف -۳۵ آمریکا به پایگاه هوایی میساوا تحویل داده شد.

انتهای پیام/

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر