کد خبر: ۶۹۲۶۱۹۲
گروه : اقتصادی » مسكن
تاریخ انتشار: ۱۹ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۰۶:۰۱
باشگاه خبرنگاران گزارش می دهد؛

طرح مالیات بر عایدی مسکن که زمینه ساز کاهش قیمت مسکن می‌شود از سال گذشته در دستور کار مجلس و دولت بوده اما تا به امروز به مرحله اجرایی نرسیده است.

بلاتکلیفی اجرای طرح مالیات بر بازار مسکن/آیا مالیات بر عایدی سرمایه قیمت‌های مسکن را می‌شکند؟به گزارش خبرنگار مسکن گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، این روزها وضعیت بازار مسکن به گونه‌ای نابسامان شده است که قیمت‌ها در این بازار به صورت روزانه‌ و یا لحظه‌ای تغییر می‌کند و همین امر موجب ایجاد مشکلات بسیار زیادی برای متقاضیان خرید مسکن شده است.

بسیاری از کارشناسان افزایش نجومی قیمت مسکن را ناشی از عدم اجرای سیاست‌های درست مالیاتی و همچنین عدم تولید مسکن می‌دانند همین عوامل باعث شده است قیمت مسکن در اسفند سال گذشته رشد ۸۷ درصدی داشته باشد.

سال گذشته بررسی طرح مالیات بر عایدی سرمایه املاک در کمیسیون اقتصادی و عمران مجلس مطرح شد و نمایندگان آن را مقدمه‌ای بر اخذ مالیات بر ثروت و یا دارایی می دانند. نرخ مالیات بر عایدی سرمایه املاک طی سال‌های مختلف متفاوت است به طوری که در سال اول اجرای قانون این نرخ ۵ درصد، در سال دوم ۱۰ درصد، در سال سوم ۱۵ درصد و از سال چهارم به بعد ۲۰ درصد خواهد بود.

اکثر کارشناسان مسکن معتقد هستند که تصویب و اجرای طرح مالیات بر عایدی سرمایه در بخش املاک (CGT) می‌تواند از ورود سفته‌بازان و سوداگران به بخش مسکن بکاهد و منجر به کاهش قیمت مسکن شود، بنابراین در صورت تصویب و اجرای این طرح می‌توان بازار مسکن را از دستبرد سوداگران و سودجویان در امان نگه داشت.

گزارش های میدانی نشان می‌دهد که متقاضیان بازار مسکن هم خواستار اصلاح و بهبود وضعیت بازار مسکن هستند، زیرا بسیاری از متقاضیانی که سال گذشته سرمایه‌ای برای خرید مسکن جمع‌آوری کرده بودند امسال تنها با این میزان سرمایه می‌توانند تنها یک واحد مسکونی را اجاره کنند.


بیشتر بخوانید:تنظیم لایحه مالیات بر عایدی مسکن طی چند ماه آینده


نابسامانی‌های شدید در بازار از سوی دیگر باعث شده بسیاری از سازندگان مسکن هم دچار مشکل شوند به طوری که به گفته رئیس کانون سراسری انبوه‌سازان، ۸۰ درصد از سازندگانی که واحد‌های مسکونی خود را در سال ۹۷ پیش‌فروش کرده‌اند ورشکست شده و همین امر باعث شده است که واحد‌های مسکونی خود را نیمه‌کاره رها کنند.

افزایش قیمت مصالح ساختمانی، افزایش قیمت زمین، عدم دریافت مالیات از سازندگان بخش مسکن و همچنین عدم دریافت مالیات از خانه‌های خالی مهمترین دلایل افزایش قیمت مسکن طی سال‌های گذشته به شمار می‌رود بنابراین با توجه به آنکه طی سال‌های گذشته دولت و همچنین مجلس نتوانسته اند قانون مالیات را در حوزه مسکن به درستی اجرا کنند افزایش ۱۱۰ درصدی قیمت مسکن جای تعجب ندارد.

 قیمت های نجومی مسکن امان متقاضیان را بریده است

گزارش های میدانی حاکی از آن است که متقاضیان و حتی سازندگان بازار مسکن هم خواستار اجرای درست مالیات بر عایدی مسکن هستند به طور مثال یکی از متقاضیان خرید مسکن در گفت‌وگو با خبرنگار مسکن،گفت: قیمت‌ها در تمامی مناطق استان تهران به صورت نجومی افزایش یافته است به طوری که باعث شده است مستأجران مناطق بالای شهر به مناطق متوسط، مستأجران مناطق متوسط به مناطق جنوبی و ساکنان مناطق جنوبی هم به حومه و حاشیه شهرها مهاجرت کنند که این امر  مشکلات فرهنگی بسیار زیادی به ویژه در حاشیه شهرها فراهم کرده است.

وی ادامه داد : از دولت درخواست می‌کنم که هر چه سریعتر راه چاره‌ای برای بهبود وضعیت بازار مسکن پیدا کند، چرا دولت طی سال‌های گذشته قانون مالیات بر خانه‌های خالی و یا مالیات بر عایدی مسکن را اجرا نکرده است.

 یکی دیگر از متقاضیان مسکن نیز در گفت و گو با خبرنگار  مسکن، با اشاره به اینکه در تمامی بنگاه‌های املاک قیمت‌ها به صورت نجومی و افسارگسیخته افزایش یافته است، گفت: در بسیاری از بنگاه‌ها فایل‌های مسکن برای خرید وجود ندارد و زمانی که از مشاوران املاک دلیل آن را جویا می‌شویم، می‌گویند سازندگان، خانه‌های خالی خود را عرضه نمی‌کنند و آنها را برای گران کردن نگه داشته‌اند.

وی اظهار کرد: چرا نباید از خانه‌های خالی و یا  افرادی که چندین واحد مسکونی دارند، مالیات گرفته نشود و وضعیت بازار مسکن به چنین روزی بیفتد.

 یکی از مشاوران املاک در جنوب شهر در گفت و گو با خبرنگار مسکن، گفت: متأسفانه عرضه واحدهای مسکونی طی چند ماه گذشته بسیار کاهش یافته به طوری که پیمانکاران و یا سازندگان مسکن این واحدها را خالی نگه داشته اند تا با کوچکترین تغییر در بازار ارز و سکه قیمت‌های خود را به صورت نجومی افزایش دهند این در حالی است که در هیچ کشوری وضعیت بازار مسکن این گونه نیست و نظارت بسیار دقیقی بر حوزه ساخت و ساز وجود دارد.

خروج دلالان از بازار مسکن با اجرای طرح مالیات بر عایدی مسکن

 یکی دیگر از مشاوران املاک در گفت و گو با خبرنگار  مسکن، با بیان اینکه متأسفانه قیمت‌های مسکن از انتهای سال گذشته تا به الان رشد بیش از ۵۰ درصدی داشته است، گفت: متأسفانه هیچ نظارت و قیمت‌گذاری صحیحی در بازار مسکن وجود ندارد و ورود دلالان و واسطه‌گران باعث شده است که قیمت‌ها به صورت افسارگسیخته افزایش یابد.

وی تاکید کرد: اگر دولت  قانون مالیات را در حوزه مسکن به صورت درست و دقیق اجرا کند دلالان و واسطه‌گرانی از این بازار خارج می شوند.

 طرح مالیات بر عایدی مسکن در کمیسیون اقتصاد باقی مانده است

 رضایی کوچی رئیس کمیسیون عمران مجلس در گفت‌وگو با خبرنگار  مسکن، با بیان اینکه باید چندین مقوله را در حوزه مسکن تقویت کنیم، گفت: اجرای سیاست‌های درست مالیاتی و مسکنی از سوی دولت باعث می‌شود که بازار مسکن رنگ آرامش را به خود ببیند.

وی با بیان اینکه مالیات بر عایدی و خرید و فروش مسکن باعث می‌شود که قیمت‌ها در این بازار به ثبات برسد، گفت: این قانون برای نفر اول و برای مصرف کنندگان سوم و چهارم به صورت متفاوت اجرا می‌شود و باعث می‌شود که سوداگری و دلالی در این بازار از بین برود.

وی توضیح داد: این طرح را در کمیسیون عمران مجلس مصوب کرده‌ایم و هم‌اکنون در کمیسیون اقتصادی مجلس مطرح شده است و پس از تصویب در این کمیسیون امیدواریم به مرحله اجرایی برسد.

رضایی‌کوچی با اشاره به اینکه اجرای طرح مالیات باید در کنار سایر طرح‌های مسکنی اجرا شود، گفت: اجرای این طرح به تنهایی شاید نتواند برای بازار مسکن مناسب باشد بنابراین دولت باید طرح‌های قیمتی و تولیدی خود را اجرا کند.

طرح مالیات برعایدی باید در تمامی حوزه ها اجرایی شود

ایرج رهبر نایب رئیس انجمن انبوه‌سازان استان تهران در گفت‌وگو با خبرنگار  مسکن، با بیان اینکه طرح مالیات بر عایدی سرمایه و یا مالیات بر مسکن طی ۸ ماه پیش مطرح شده بود، گفت: این طرح به دلیل آنکه ایراداتی در اجرای آن وجود داشت، مجدداً برگشت داده شد، اما اگر این طرح به درستی و در تمامی سرمایه‌ها اجرا شود می‌تواند بازار مسکن را کنترل کند.

وی اظهار کرد: اجرای طرح مالیات بر عایدی نباید تنها در بازار مسکن اجرا شود، بلکه باید در تمامی حوزه‌های سرمایه‌گذاری از جمله بورس، خودرو، کشاورزی و... اجرا شود، زیرا که اجرای این طرح در یک حوزه باعث خروج سرمایه‌ از آن بازار می‌شود.

رهبر توضیح داد: اگر سازنده‌ای ملک خود را ۳۲۰ میلیون تومان به فروش برساند ۲۰ میلیون تومان آن بابت مالیات دریافت می‌شود بنابراین، این میزان از حجم مالیات تنها در حوزه مسکن باعث بی‌انگیزگی سرمایه‌گذاران خواهد شد.

وی با بیان اینکه در اجرای این طرح سازنده ۲ سال فرصت دارد ملک خود را به فروش برساند، گفت: این مدت زمان می‌تواند دست دلالان و سوداگران را از این بازار کوتاه کند.

سوداگری در بخش مسکن مهمترین دلیل رشد قیمت مسکن است و اجرای طرح مالیات بر عایدی مسکن می‌تواند دست سوداگران و دلالانی که این بازار را طی سال‌های گذشته به هم ریخته است، کوتاه کند.

با توجه به اینکه مسکن بیشترین سهم را در هزینه‌های خانواده‌ها دارد و افزایش چشمگیر قیمت آن در طی یکسال گذشته فشار بسیار زیادی به اقشار متوسط جامعه به ویژه مستأجران وارد کرده است، بنابر این توجه بیشتر سیاست‌گذاران و دولتمردان ضروریست و تصویب و اجرای سیاست‌های تنظیمی مانند مالیات بر عایدی مسکن می‌تواند تا حدود زیادی بار هزینه‌های مسکن را از دوش خانواده‌ها بردارد.

مالیات بر سود سرمایه صرفاً محدود به دلالان و سوداگران است که برای سود بیشتر بیش از نیاز خود مسکن و یا کالای سرمایه دیگری خریداری می‌کنند و هرچه تعداد خرید‌های آن‌ها افزایش یابد دریافت مالیات از آن‌ها بیشتر می‌شود تا انگیزه‌ای برای حضور در این بازار نداشته باشند.

اجرای این طرح حباب‌های موجود در بازار مسکن و خودرو که به بیش از ۷۰ درصد رسیده را از بین می‌برد و باعث شکسته شدن قیمت‌ها می‌شود البته وزیر اقتصاد وعده‌هایی برای تکمیل شدن این طرح داده است که امیدواریم تا خرداد ماه به مرحله اجرایی برسد هم‌اکنون مالیات بر سود سرمایه در ۱۸۷ کشور اجرایی شده و سرمایه‌های بسیار زیادی را به سمت تولید هدایت کرده است.

 گزارش از محبوبه کباری

انتهای پیام/

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
انتشار یافته: ۳۶
در انتظار بررسی: ۰
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۲:۲۲ - ۱۳۹۸/۰۳/۰۲
مالیات بر مسکن حتما باید اعمال شود بنده علنا شاهدم یک نمونه خیلی کوچک در محله ما که جنوب غربی تهران است سازنده 14 واحد مسکونی را چندین سال خالی نگه داشته وهمیشه پیشنهادهای بالا وغیر منطقی می دهد تا فروش نرود
Mehdi
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۳:۰۵ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۱
اگه این دلال ها هستن اخر مالیاتم میندازن گردن خریدار
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۰:۲۳ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۰
اگه ارزش پول کارگرو کارمند را برگردانید به قبل همه چی درست میشه
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۵۶ - ۱۳۹۸/۰۲/۱۹
با سلام خونه ای که من اجاره کردم و الان در حال سکونت هستم سال 97 متری 2 میلیون بود هفته پیش صاحب خانه متری 4/400 فروخت به یک دلال ظهر همون روز که سند زده شد شخص خریدار مشتری اورده و داره متری 6/500 میفروشه آخه تو یک روز چقدر میکشن سر یک خونه کلنگی به خدا خیلی راحت میشه این موضوع رو کنترل کرد و به این باور رسیدم که نمی خوان مگر نقل و انتقال در دفتر خانه انجام نمیشه نمی تونن بخشنامه ای داشته باشن که مسکنی که در یک سال نقل و انتقال می شه حق افزایش قیمت نداره و یا هر سال بر اساس نرخ تورم قیمت مسکن بالا یا پایین بشه !!!!! خدا به داد کسایی که ندارن برسه هیچی مثل فقر نیست
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۰۳ - ۱۳۹۸/۰۲/۱۹
اقای معاون وزیر که میگید اسلام گفته تو معاملات دخالت نکنید این را آن موقع گفتند که زمین مجانی بود مصالح را با انصاف دست مردم میدادن نه الان که دارید پوست مردم را میکنید این ظلم است قرار بود همه خانه دار شوند چه شد الان دلالها خیلی خیلی خانه دار شدن اما. ....ملت نه
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۴۵ - ۱۳۹۸/۰۲/۱۹
اقتصادمثل ماشین ترمز بریده داردجلومیرود هشدار تمام سرنشینان !!!
ساسان
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۳۳ - ۱۳۹۸/۰۲/۱۹
با سلام بنده پارسال خونه فروختم متری ۲ میلیون در کرج هفته ی بعدش شد ۳ میلیون الانم که متری ۵ میلیون شده در حال حاضرم اجاره نشینم متاسفانه هیچ سازو کار مناسبی برای اداره ی بازار وجود نداره ومسئولین توان توقف قیمتهارو ندارن یعنی کفایت وجود نداره
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۲۰:۳۱ - ۱۳۹۸/۰۲/۱۹
بنده خدا من سال ۹۶طلا فروختم زمین فروختم میخواستم یه خانه تو جنوب تهران بخرم خوردیم به سال ۹۷یه دفعه زندگیم نابود شد پول نقدم هیچ شد زندگیم از هم پاشید
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۲۶ - ۱۳۹۸/۰۲/۱۹
چرا دولت نمیره سراغ موارد راحت تر برای ارزان کردن مثل سکه دلار خودرو، وقتی دلالان مسکن این موارد رو بهانه گرانی مسکن میکنند باید اول این بازارها اصلاح بشه.
بینام.
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۲۱ - ۱۳۹۸/۰۲/۱۹
خیلی.ببخشید.خیابان.مثلا.پیروزی.را..ومحله.انرا..مثل.کارخانه.تولید.ما.ماشین.سواری.پراید.نیست.که.تولید.را.میتوانی.ده.برابر.کنی...نمیتوانی.دوبرابر.هم.کنی..!
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۱۹ - ۱۳۹۸/۰۲/۱۹
قطعا این مالیاتی که شما میگید باعث گران تر شدن مسکن خواهد شد. وهزینه این مالیات هم به دوش خریدار خواهد افتاد.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۰۶ - ۱۳۹۸/۰۲/۱۹
اگه دولت زمین ارزان قیمت در اختیار مردم بویژه کارمندان و کارگران قرار دهد تاحدودی مشکل مسکن اقشار ضعیف برطرف می گردد .
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۰۲ - ۱۳۹۸/۰۲/۱۹
اول با دلالان برخورد قانونی و قاطع شود
دوم حتما این طرح با دقت اجرا گردد
سوم به فریاد ما کارمندان بی خانه برسید .
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۰۱ - ۱۳۹۸/۰۲/۱۹
کرمانشاه چرا نمیگید نه مردم پول دارن خانه اجاره کنند نه پول دارن خانه بخرن.متاسفانه خانه ای که پارسال متری ۱۵۰۰یک میلیون و پانصد هزار تومان بوده الان با ۵میلیون و پانصد هزار تومان نمیدن آخر این کجا عدالته.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۴۰ - ۱۳۹۸/۰۲/۱۹
با سلام به نظر من مثل ۱۷۱ کشور دیگه مالیات سنگین ۴۰ ۵۰ درصدی باید اعمال شود دیگه دلالها به این بازار نیان به نظر من اگه دلال از مسکن بره مسکن کاهش قیمت خواهد داشت را چاره فقط مالیاته
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۱۲ - ۱۳۹۸/۰۲/۱۹
قیمت مسکن همینه گران نیست . قدرت خرید پایین است . مصالح رو ارزان کنید تورم را با تولید کم کنید .
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۳۳ - ۱۳۹۸/۰۲/۱۹
با این سیاستها در مسکن و بی اهمیت بودن وضعیت مردم برای مسئولین دولت و مجلس، به نظر می آید به زودی "طرح خانه‌ها " جهت خانه دار شدن ملت در دستور کار مشترک دولت و مجلس قرار گیرد!
شناس
|
United States
|
۱۲:۳۸ - ۱۳۹۸/۰۲/۱۹
نرخ همه محصولات و خودرو دو یا سه برابر شده بدلیل بالا رفتن نرخ دلار. حقوق کارمند ها فقط 40٪. افزایش مالیات در بخش مسکن دادن
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۳۰ - ۱۳۹۸/۰۲/۱۹
دلار14000تومان
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۱۳ - ۱۳۹۸/۰۲/۱۹
عجب
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۱۲ - ۱۳۹۸/۰۲/۱۹
باسلام باعث گرانی مسکن نساختن مسکن بوده ویکی هم اکثر سازندگان مسکن با املاک هر منطقه کار می‌کنند یا دفتر املاک دارند ضمناً کسی که داخل املاک کار می‌کنند جوان و تجربه ندارن کسیکه پروانه کسب بنامش است حضور ندارد
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۱۲ - ۱۳۹۸/۰۲/۱۹
برید جلوی دلالان که قیمت را بالا می بره رو بگیرید
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۱۱ - ۱۳۹۸/۰۲/۱۹
مالیات بر عایدی سرمایه توسط 171 کشور اجرا میشه
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۰۹ - ۱۳۹۸/۰۲/۱۹
حالا ک مسکن اینقدرگرون شده یه روزی میرسه همه فقطرتوان مالیشون به یه دونه اتاق خریدن واسه زندگی میرسه!!!!؟؟؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۴۸ - ۱۳۹۸/۰۲/۱۹
بازار مسکن شده بازار دلالی
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۴۶ - ۱۳۹۸/۰۲/۱۹
چرابایدقیمیت زمینهای کشاورزی اینقدرارزون باشه ولی قیمت مسکن اینقدرگران است چ ا مالیات برمسکن میزنید؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۴۶ - ۱۳۹۸/۰۲/۱۹
چرابایدقیمیت زمینهای کشاورزی اینقدرارزون باشه ولی قیمت مسکن اینقدرگران است چ ا مالیات برمسکن میزنید؟ مسکن گران شده ومیخوایدبامالیات جبرانش کنیداگه جلوگیری بشه ازگرانی مسکن دیگراحتیاجی به مالیات برمسکن نیس
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۲۲ - ۱۳۹۸/۰۲/۱۹
باعث تعجب است که مالیات را بهترین راهکار کنترل قیمت مسکن میدانید!!!
اگر سوابق 10 سال اخیر بازار مسکن را بررسی کنید ، متوجه خواهید شد که حدود 9 سال بازار مسکن در رکود بوده است !
حال در شرایطی که برای رونق هر تولیدی ، ابتدا توجیه اقتصادی آن مطرح است ، نباید مالیات را بزرگترین راهکار کنترل قیمت مسکن بدانیم ، گرچه اخذ مالیات از کلیه فعالیتهای تولیدی و خدماتی ، لازمه خروج از اقتصاد متکی به نفت میباشد ، ولی در شرایط فعلی ، کنترل قیمت مسکن ، راهکارهای دیگری را می طلبد . و.....
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۲۵ - ۱۳۹۸/۰۲/۱۹
سازندگان تولید کننده هستندنه دلال. . قیمت مصالح و دستمزدها که ناشی از قیمت دلار است مسکن را گران کرده یه فکری بکنید نه راحت ترین کار که گرفتن مالیات از تولید کننده است این کار باعث فرار سازندگان خرد از ساخت مسکن و بی کاری تعداو زیادی کارگر و عوامل ساختمانی میشود. مالیات را از کسانی بگیرید که تو بنگاه های املاک نشستن ملک رو از سازنده میخرند بعد چند بار دلالی میکنند. با پول ۲۴ واحد پارسال ۶ واحد الان میشه ساخت.!!!! بیماری پشت بیکاری.
ناشناس
|
Germany
|
۰۹:۱۶ - ۱۳۹۸/۰۲/۱۹
گران‌تر می‌شود
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۷:۳۹ - ۱۳۹۸/۰۲/۱۹
اگر اظهار نظر نکنی نمیشه؟!
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۰۴ - ۱۳۹۸/۰۲/۱۹
موضوع شکسته شدن قیمت نیست. آیا این کار را نکرده ایم و قیمتها اینقدر بالا رفته اند تا حالا آیا کار درستی بوده است؟ موضوع این است که کسی که در جامعه ای درآمد و ثروتی بدست می آورد باید مالیات آن را بپردازد
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۳۷ - ۱۳۹۸/۰۲/۱۹
معلوم نیست چه بلایی سر مسکن اومده تو جنوب شهر مسکن با بالای 15 سال ساخت متری 7 الی 15 تومن داره دلالی میشه.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۳۷ - ۱۳۹۸/۰۲/۱۹
مالیات برمسکن باعث افزایش قیمت خواهدشد
ولی محدودیت درمالکیت بیش ازیک مسکن باعث کاهش قیمت ها می شود
علی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۳۰ - ۱۳۹۸/۰۲/۱۹
لطفا پخش شود...
یکی از عوامل گرانی هم خود املاکیا هستن بنده برای تهییه یک ملک در اطراف تهران به بنگاهیی های محله مراجعه کردم همشون میگفتن زیر 5 میلیون اینجا اصلا نیست...بنده با پرسجو در همان محله در نزدیکی یکی از بنگاها خانه ای خریدم متری 3 نیم میلیون...با پرسجو فهمیدم خود املاکیا برای اینکه سود و دشت بالایی داشته باشن بازار مسکنو دارن هی بالا میبرن تا درصد بیشتری بگیرن...لطفا شدیدا برخورد کنید...همینجوری دارن جولان میدن
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۷:۵۷ - ۱۳۹۸/۰۲/۱۹
من که دیونه شدم
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
سروش خبر
ایتا خبر
ویسپی خبر
گپ خبر
آی گپ خبر
بله خبر
توییتر خبر
اینستاگرام خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر