کد خبر: ۶۹۲۹۸۸۸
گروه : گیلان » رشت
تاریخ انتشار: ۲۲ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۰۹:۳۵

مدیر اجرایی اتحادیه کارخانه‌های چایسازی شمال کشور گفت: از آغاز فصل برداشت برگ سبز چای تاکنون، ۲۴ هزار و ۷۲۷ تن برگ سبز به ارزش اقتصادی حدود ۸۱ میلیارد تومان از چایکاران خریداری شده است.

۸۱ میلیارد تومان برگ سبز از چایکاران خریداری شدبه گزارش  گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از رشت ،محمد صادق حسنی مدیر اجرایی اتحادیه کارخانه‌های چایسازی شمال کشور ،از پنجم تا بیستم اردیبهشت ماه جاری به مدت ۱۵ روز، ۲۴ هزار و ۶۹۰ تن برگ سبز درجه یک و ۳۷ هزار تن برگ سبز درجه دو از سوی کارخانه‌های چایسازی خریداری و قیمت آن زودتر از موعد مقرر پرداخت شده است.

وی با کم سابقه خواندن پرداخت بهای برگ سبز توسط کارخانه‌های چایسازی در فصل زراعی جاری بیان کرد: ۱۴۲ کارخانه چایسازی در نیمه اول اردیبهشت ماه اقدام به خرید برگ سبز کرده اند و ۹۳ کارخانه چایسازی نیز قدرالسهم خود را که حدود ۱۰ میلیارد تومان می‌شود، زودتر از موعد مقرر به سازمان چای پرداخت و این سازمان نیز مبلغ یادشده را به حساب چایکاران واریز کرده است.

به گفته صادق حسنی، ۱۵ کارخانه نیز قدرالسهم خود را تا امروز به حساب سازمان چای پرداخت می‌کنند تا به سرعت این مبلغ به حساب چایکاران واریز شود.

وی با یادآوری آغاز برداشت برگ سبز چای از پنجم اردیبهشت ماه جاری گفت: از ۱۰۰ درصد بهای برگ سبز به چایکاران، ۵۴ درصد قدرالسهم کارخانه‌های چایسازی و بقیه قدرالسهم دولت است.

استان‌های گیلان و مازندران ۲۵ تا ۲۸ هزار هکتار باغ چای دارند که ۹۰ درصد این باغ‌ها در گیلان قرار دارند.

در فصل زراعی جاری، قیمت خرید تضمینی هر کیلوگرم برگ سبز چای درجه یک ۳۲ هزار و ۷۵۰ ریال و برگ سبز درجه دو، ۱۸ هزار و ۴۹۲ ریال تعیین شده که نسبت به سال قبل، به ترتیب ۲۰ و ۲۱ درصد افزایش دارد.

برداشت برگ سبز چای هر ساله در سه چین بهاره، تابستانه و پاییزه صورت می‌گیرد که چین بهاره از اوایل اردیبهشت ماه، تابستانه از نیمه دوم خردادماه و چین پاییزه در شهریور و مهرماه انجام می‌شود.

۱۵۸ کارخانه برای خرید تضمینی برگ سبز چای با سازمان چای کشور قرارداد منعقد کرده اند.

لاهیجان در ۴۰ کیلومتری شرق مرکز استان گیلان (رشت) واقع است.

 

انتهای پیام/ت

خرید برگ سبزچای از چایکاران گیلانی

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
سروش خبر
ایتا خبر
ویسپی خبر
گپ خبر
آی گپ خبر
بله خبر
توییتر خبر
اینستاگرام خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر