کد خبر: ۶۹۳۲۹۲۰
تاریخ انتشار: ۲۴ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۱۳:۴۰
نماینده مجلس در گفت‌وگو با باشگاه خبرنگاران جوان:

حسینی شاهرودی گفت: دولت می‌تواند با استفاده مناسب از ظرفیت‌های بورس کالا، برنامه‌های تنظیم بازار و راهبردی خود در راستای حمایت از تولیدکننده و مصرف کننده را طراحی کند.

روز/ فوری// افزایش اعتماد عمومی با تمرکز معاملات کالا‌ها در بورس کالاسیدحسن حسینی شاهرودی، نایب رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شاهرودی در گفت‌وگو با خبرنگار  بورس، بانک و بیمه گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان،  گفت:  رانت در حالی به دلیل اجرای سیاست قیمت گذاری دستوری و حمایت غیر اصولی از مصرف کننده ایجاد می‌شود که شکوفایی اقتصادی تنها در فضای شفاف و به دور از رانت که متکی بر عرضه و تقاضا است، به وجود می‌آید. چرا که اگر شفافیت در معاملات و تجارت وجود نداشته باشد، دولت هر چه تلاش کند نمی‌تواند مشکلی از مشکلات اقتصادی کشور را حل کند.

وی ادامه داد: سال گذشته یارانه‌ای که به کالا‌های اساسی از سوی دولت تعلق گرفت، علاوه بر اینکه نتوانست قیمت‌ها را در بازار تنظیم کند، باعث ایجاد رانت و فساد در اقتصاد شد. به این ترتیب اختصاص یارانه به کالا‌های اساسی نه تنها به مردم کمک نکرده بلکه رسیدن این یارانه‌ها به افراد خاص موجب بی اعتمادی مردم به تصمیم گیری‌های اقتصادی شده است.


بیشتر بخوانید: بورس کالا شفاف‌ترین بازار کشور است/ واسطه‌ها به دنبال تضعیف بازار‌های رسمی هستند 


وی ادامه داد: در سال گذشته علاوه بر اجرای سیاست قیمت گذاری دستوری، دولت از منابعی که از محل فروش نفت و دلار ۴۲۰۰ تومانی برای کالا‌های اساسی اختصاص داد، نتوانست به اهداف مورد نظر خود که همان ساماندهی بازار و حمایت از تولید داخل بود، دست یابد.

نایب رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس با تاکید بر لزوم توجه به بازار سرمایه اظهار کرد: به طور قطع ارگانی مانند بورس‌ها در اقتصاد به ویژه بورس کالا که کالا‌های اساسی و مواد اولیه در آن مبادله می‌شود، می‌تواند عصای دست دولت در تنظیم بازار آن هم براساس نظام عرضه و تقاضا باشد. از این طریق است که می‌توان به دلیلی شفافیت حداکثری از فساد و رانت جلوگیری کرد و به گسترش عدالت در جامعه کمک کرد.

حسینی شاهرودی با بیان اینکه ما در مجلس معتقدیم که بهترین مسیر برای عرضه کالا‌ها، بورس است، گفت: دولت می‌تواند با استفاده مناسب از ظرفیت‌های این بورس، برنامه‌های تنظیم بازار و راهبردی خود در راستای حمایت از تولیدکننده و مصرف کننده را طراحی کند؛ به عبارت بهتر در شرایطی که از نبود شفافیت در فعالیت‌های اقتصادی رنج می‌بریم و شاهد نوسانات شدید در بازار کالا‌های اساسی هستیم، بورس کالا می‌تواند میان بر و بستری برای حمایت همزمان تولیدکننده و مصرف کننده باشد.

این عضو کمیسیون اقتصادی مجلس تاکید کرد: شفاف سازی در قیمت و معاملات کالا‌ها یک ضرورت در اقتصاد ماست تا فعالیت و رفتار تولیدکنندگان و مصرف کنندگان در سال رونق تولید برای همگان مشخص شود؛ از این رو بهره گیری از سازوکار شفاف بورس می‌تواند نشان دهنده کارکرد واقعی شرکت‌ها برای رونق اقتصادی باشد که به طور قطع با این اتفاق شاهد کاهش نوسانات در بازار کالا‌های اساسی و افزایش اعتماد عمومی به تصمیم گیری‌ها خواهیم بود.

انتهای پیام/

شفاف سازی در قیمت و معاملات کالا‌ها یک ضرورت در اقتصاد ماست

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر