کد خبر: ۶۹۳۳۶۷۶
تاریخ انتشار: ۲۵ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۰۹:۱۶

مدیرعامل خانه مطبوعات استان کرمانشاه با انتقاد از وضعیت بازار کاغذ، گفت : افزایش یازده برابری قیمت کاغذ کمر مطبوعات را شکسته است.

به گزارش    گروه استان‌های باشگاه خبرنگاران جوان از کرمانشاه ،وحید نیشابوری مدیرعامل خانه مطبوعات استان کرمانشاه با اشاره به وضعیت نامساعد بازار کاغذ، گفت : در حال حاضر هم با کمبود کاغذ و هم با گرانی آن مواجه هستیم.

وی به افزایش بی سابقه قیمت کاغذ در سال جاری اشاره کرد و گفت : در حال حاضر قیمت یک بند کاغذ به ۵۵۰ هزار تومان رسیده، درحالیکه این قیمت در سال ۱۳۹۶ حدود ۵۰ تا ۶۰ هزار تومان بود و این امر نشان از رشد یازده برابری قیمت کاغذ طی دو سال گذشته دارد.

نیشابوری افزود: قیمت حدود ۵۵۰ هزار تومان هر بند کاغذ هم مربوط به همین امروز است و معلوم نیست فردا و یا هفته‌های آینده این قیمت چه رشدی پیدا می‌کند.

نیشابوری با بیان اینکه کمبود و گرانی کاغذ بخشی از دغدغه صاحبان نشریات استان است، گفت: در حال حاضر در کنار افزایش قیمت کاغذ، قیمت چاپ و لیتوگرافی و فیلم و زینک هم به شدت افزایش یافته و تنها قیمت فیلم و زینک در سال جاری نسبت به سال گذشته حدود پنج برابر شده و این امر موجب افزایش قیمت سرسام آور چاپ شده که به تبع آن مشکلات نشریات دوچندان شده است.

وی با بیان اینکه قیمت تک فروشی نشریات و روزنامه‌ها تا حدی افزایش داشته، گفت: این افزایش قیمت به هیچ عنوان جبران کننده هزینه‌های کاغذ نیست. در خصوص نرخ آگهی هم افزایش قیمتی نداشته ایم و کماکان نرخ آگهی‌ها با نرخ چندسال پیش محاسبه می‌شود و نرخ آگهی‌های دولتی هم به قیمت سال گذشته حساب می‌شود.

مدیرعامل خانه مطبوعات استان کرمانشاه با اشاره به شروع مرگ تدریجی رسانه‌های مکتوب استان در این شرایط، گفت: هم اکنون روزنامه‌های استان تعداد صفحات و تیراژ خود را کم کرده اند و هفته نامه‌ها به ناچار هر دو هفته یکبار یا حتی ماهی یکبار چاپ دارند.

وی افزود: در کنار این مسئله، تعدیل نیرو در برخی نشریات نیز آغاز شده و این اقدامات تدابیری است که مدیران رسانه از روی ناچاری و تنها برای زنده نگه داشتن رسانه‌های خود در پیش گرفته اند.

نیشابوری تاکید کرد: در صورت ادامه این روند شاهد مرگ رسانه‌ها و نشریات مکتوب استان خواهیم بود.

مدیرعامل خانه مطبوعات استان کرمانشاه در ادامه از مکاتبات و پیگیری فراوان با معاون مطبوعاتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برای تهیه کاغذ خبر داد و افزود: طبق گفته مسئولین کشوری، حجم بسیاری کاغذ با ارز ۴۲۰۰ تومانی وارد کشور شده و مطالبه ما این است که سهمی از این کاغذ‌ها داشته باشیم، اما تاکنون سهمیه‌ای به نشریات استان اختصاص داده نشده است.

وی افزود: علی رغم پیگیری سه تا چهار ماهه در این زمینه هنوز پاسخی از مسئولین وزارت ارشاد دریافت نکرد‌ه‌ایم.

نیشابوری به سابقه بیش از ۱۰۰ ساله نشریات مکتوب استان اشاره کرد و افزود: مطبوعات استان از دوران مشروطه فعالیت خود را شروع کرده اند و سهم بسیاری در آگاهی جامعه داشته اند و جای تاسف است بعد از ۱۰۰ سال شاهد مرگ این رسانه‌ها به دلیل گرانی و کمبود کاغذ باشیم.

وی گفت: مرگ یک رسانه مکتوب تنها بیکار شدن تعدادی روزنامه نگار فرهیخته نیست و خطر اصلی در این زمینه ضربه‌ای است که به فرهنگ و آگاهی جامعه وارد می‌شود.

مدیرعامل خانه مطبوعات استان کرمانشاه با تاکید بر اینکه مسئولان وزارت ارشاد و مسئولان استان در برابر تعطیلی حتی یک رسانه مسئولند، از مسئولین و نمایندگان استان خواست در این زمینه ورود کرده و به شرایط حاد مالی رسانه‌های مکتوب و وضعیت کاغذ آن‌ها رسیدگی کنند .

 

 

انتهای پیام/د

هم با کمبود کاغذ و هم با گرانی آن مواجه هستیم

 

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
برچسب ها
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
سروش خبر
ایتا خبر
ویسپی خبر
گپ خبر
آی گپ خبر
بله خبر
توییتر خبر
اینستاگرام خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر