کد خبر: ۶۹۳۴۴۸۷
تاریخ انتشار: ۲۵ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۱۵:۵۱

رییس دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه با بیان اینکه تنها ۶۰ درصد بیماران مبتلا به فشارخون بالا از بیماری خود اطلاع دارند، گفت: از ۶۰ درصد بیماران مطلع تنها ۵۰ درصد برای کنترل فشارخون دارو مصرف می‌کنند و از این میزان هم ۲۰ درصد افراد فشارخون کنترل شده دارند.

به گزارش    گروه استان‌های باشگاه خبرنگاران جوان از کرمانشاه ،محمودرضا مرادی رییس دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه در نخستین نشست کارگروه تخصصی سلامت و امنیت غذایی استان که با حضور استاندار در محل سرسرای تدبیر استانداری کرمانشاه برگزار شد، گفت : بسیج ملی کنترل فشارخون بالا از اولویت‌های وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی کشور در سال جاری است.

گفت : به دنبال کنترل ۵۰ درصدی فشارخون افراد بالای ۳۰ سال هستیم و نیاز به همکاری داریم تا بتوانیم نزدیک به ۹۵۰ هزار نفر جمعیت استان را کنترل کنیم.

وی از فشارخون به عنوان یک بیماری شایع و بدون علامت یاد کرد و گفت: فشارخون بالا ریزفاکتور بسیاری از بیماری‌های ناتوان کننده است و علل شایع بیماری‌های قلبی، مزمن کلیوی و سکته‌های مغزی در دنیا و کشور ما می‌باشد.

مرادی ادامه داد: در سال ۲۰۱۷ حدود ۱۰ میلیون نفر مرگ و میر در سطح دنیا به دلیل فشارخون ایجاد شده است.

وی با بیان اینکه در ایران در سال ۹۶ به میزان ۹۷ هزار نفر به علت مستقیم فشارخون جان باخته اند، گفت: پیش بینی می‌شود براساس فشارخون ۱۴۰ میلیمتر جیوه ای، یک سوم مردم ایران مبتلا به فشارخون هستند، ولی اگر با معیار‌های سختگیرانه‌ای که انجمن قلب و عروق آمریکا مطرح می‌کند در نظر بگیریم، ۵۳ درصد مردم ما مبتلا به فشارخون هستند و این گویای اهمیت این بیماری است.

رییس دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه با بیان اینکه در ۲۵ سال گذشته شیوع این عارضه سه برابر شده است، افزود: در این بسیج ملی کنترل فشار خون، باید ۳۰ درصد کاهش نسبی در متوسط مصرف نمک، ۲۵ درصد کاهش در شیوع نسبی فشارخون، ۸۰ درصد دسترسی به تکنولوژی تشخیصی و درمانی حاصل شود و ۷۰ درصد مردم بتوانند از دارو مصرف کنند.

وی آغاز این طرح را ۲۷ اردیبهشت اعلام کرد و افزود: از این تاریخ تا روز عید فطر کار‌های پایه‌ای انجام می‌شود و از آن به بعد به مدت یکماه طرح انجام می‌شود.

وی معتقد است، تنها ۱۰ درصد فشارخون علت دارد که باید پیدا شود و ۹۰ درصد جنبه تغذیه و ارثی و ... دارد.

به گفته این مسوول، امسال با حمایت استاندار کرمانشاه و معاونان وی، رتبه اول کشوری تدوین سند جامع سلامت استان از نظر ساختار اجرایی را به دست آورده ایم.

 

 

انتهای پیام/د

۵۰ درصد برای کنترل فشارخون دارو مصرف می‌کنند

 

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
برچسب ها
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
سروش خبر
ایتا خبر
ویسپی خبر
گپ خبر
آی گپ خبر
بله خبر
توییتر خبر
اینستاگرام خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر