کد خبر: ۶۹۳۶۴۸۲
تاریخ انتشار: ۲۸ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۰۹:۰۵

سرپرست دانشگاه علوم پزشکی کهگیلویه و بویراحمد با اشاره به اینکه حدود ۶۰ درصد افراد از بیماری فشار خون خود خبر ندارند، گفت: شناسایی بیماران فشارخونی بدون اطلاع از بیماری خود از جمله اهداف اجرای این طرح است.

به گزارش  گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از یاسوج ، پرویز یزدانپناه سرپرست دانشگاه علوم پزشکی کهگیلویه و بویراحمد گفت:  زمان اطلاع رسانی «بسیج ملی کنترل فشار خون» در کهگیلویه و بویراحمد از ۲۷ اردیبهشت ماه آغاز و تا ۱۵ تیر ادامه دارد و شروع غربالگری از ۱۷ خرداد تا ۱۵ تیر است.

سرپرست دانشگاه علوم پزشکی کهگیلویه و بویراحمد با اشاره به اینکه حدود ۶۰ درصد افراد از بیماری فشار خون خود خبر ندارند، اظهار داشت: شناسایی بیماران فشارخونی بدون اطلاع از بیماری خود از جمله اهداف اجرای این طرح است.

دکتر یزدانپناه افراد بالای ۳۰ سال، زنان باردار و بیماران کیلوی را از جمله جامعه هدف اجرای طرح ملی بسیج فشار خون دانست و افزود: افراد با همراه داشتن کارت ملی به مراکز بهداشتی درمانی، خانه‌های بهداشت و ایستگاه‌های سلامت ثابت و سیار مراجعه کنند.

وی با بیان اینکه در ۲۵ سال گذشته، شیوع پرفشاری خون در ایران حدود ۳ برابر شده است، ابراز کرد: مصرف میوه و سبزی به دلیل داشتن پتاسیم سبب کنترل بیماری فشارخون بالا می‌شود.

سرپرست دانشگاه علوم پزشکی کهگیلویه و بویراحمد اظهارکرد: افزایش نسبت شناسایی و شروع مراقبت و درمان در بیماران مبتلا به پرفشاری خون در کشور و همچنین افزایش آگاهی جامعه نسبت به عوامل خطر، پیامد‌ها و اهمیت تشخیص زودرس و کنترل فشار خون بالا از اهداف کلی طرح بسیج ملی فشار خون بالا است.

یزدانپناه با اشاره به اینکه فشار خون در افراد چاق ۲ تا ۶ برابر بیش از افرادی بوده که اضافه وزن ندارند، بیان کرد: در ایران از هر ۵ نفر یک نفر به فشار خون مبتلا بوده و معمولا فشار خون بالا علامتی ایجاد نمی‌کند و به همین دلیل به آن قاتل خاموش می‌گویند.

وی با تاکید بر اینکه پیشگیری بر درمان مقدم است، تصریح کرد: شرایط برای غربالگری افراد با هدف شناسایی بیماران مبتلا به فشار خون بالا فراهم است و انتظار می‌رود مردم به مراکز پیش بینی شده مراجعه کنند.

دکتر یزدانپناه با تاکید بر اینکه از تمام امکانات دانشگاه برای شناسایی ۱۰۰ درصدی افراد مبتلا به فشارخون بالا استفاده می‌کنیم، ادامه داد: با شناسایی به موقع، تشخیص و درمان به موقع پرفشاری خون می‌توان از بروز بسیاری از عوارض ناشی از این بیماری پیشگیری کرد.

وی با اشاره به اینکه فعالیت بدنی منظم سبب کنترل فشار خون بالا می‌شود، بیان کرد: مهمترین راه کاهش عوارض ناشی از فشار خون بالا توجه به عوامل خطر بروز و کاهش آن است.

انتهای پیام/غ

اجرای طرح ملی بسیج فشار خون

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
سروش خبر
ایتا خبر
ویسپی خبر
گپ خبر
آی گپ خبر
بله خبر
توییتر خبر
اینستاگرام خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر