کد خبر: ۶۹۳۶۶۰۸
گروه : گیلان » رشت
تاریخ انتشار: ۲۸ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۱۰:۰۷

رئیس سازمان چای کشور از افزایش ۳ درصدی برداشت برگ سبز چای و تولید چای خشک در شمال کشور خبر داد و گفت: تاکنون ۳۷ هزار تن برگ سبز چای از چایکاران گیلان و مازندران خریداری شده است.

برداشت برگ سبز چای در گیلان و مازندران ۳ درصد افزایش یافتبه گزارش گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان ،  حبیب جهانساز با اشاره به اینکه از ابتدای شروع فصل برداشت چای تاکنون معادل ۳۷ هزار تن برگ سبز چای از چایکاران شمالی خریداری شده است اظهار داشت: برداشت برگ سبز چای در گیلان و مازندران حدود ۳ درصد افزایش پیدا کرده است.

رئیس سازمان چای کشور در مورد آخرین روند پرداخت مطالبات چایکاران گیلانی و مازندرانی عنوان کرد: بهای برگ سبز چای کشاورزان دو استان شمالی در نیمه نخست فصل برداشت پرداخت شده است و مابقی طلب چایکاران نیز به زودی به حساب عابر بانک آنان واریز می‌شود.

جهانساز پرداخت بهای برگ سبز چای به کشاورزان گیلان و مازندران در کمتر از ۱۵ روز را مورد اشاره قرار داد و تصریح کرد: طبق آمار‌های موجود، ۹۹ درصد از برگ سبز چای تحویل داده شده چایکاران به کارخانجات، درجه یک و تنها یک درصد از آن درجه دوم بوده است.

وی ارزش و بهای برگ سبز چای تحویل داده شده کشاورزان را حدود ۱۲۳ میلیارد تومان اعلام کرد و ابراز داشت: کارخانجات فرآوری و چایسازی شمال و دولت تا این لحظه عملکرد بسیار خوبی در پرداخت بهای برگ سبز داشته‌اند که امیدواریم این روند تا پایان فصل برداشت ادامه پیدا کند.

رئیس سازمان چای کشور برداشت با تأخیر برگ سبز چای به علت شرایط اقلیمی و وضعیت آب و هوایی شمال را مورد اشاره قرار داد و گفت: به دلیل شرایط یاد شده چایکاران امسال کمی دیرتر شروع به برداشت برگ سبز کردند، اما با این حال، آمار‌ها از افزایش ۳ درصدی تولید چای خبر می‌دهند.

جهانساز مهم‌ترین علل افزایش بهره‌وری در برداشت برگ سبز چای را برشمرد و در تشریح آن خاطرنشان کرد: توزیع ۶ هزار تن کود در سال گذشته، شرایط اقلیمی بسیار مطلوب، بهزراعی باغات چای و ارائه تسهیلات مورد نیاز به چایکاران شمالی، از جمله علل افزایش برداشت برگ سبز چای است.

وی با تأکید بر اینکه امسال بهای برگ سبز چای با نظر شورای اقتصاد ۲۰ درصد افزایش پیدا کرده است عنوان کرد: حذف اعطای ارز ۴ هزار و ۲۰۰ تومانی برای واردات چای و جلوگیری از قاچاق چای خارجی به داخل کشور، از جمله اقدامات مثبت دولت جهت حمایت از صنعت چای شمال است.

انتهای پیام/س

خریداری برگ سبز چای از چایکاران

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
سروش خبر
ایتا خبر
ویسپی خبر
گپ خبر
آی گپ خبر
بله خبر
توییتر خبر
اینستاگرام خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر