کد خبر: ۶۹۳۷۷۶۲
تاریخ انتشار: ۲۹ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۰۹:۱۸

اصناف، بازاریان و اتحادیه‌های تبریز برای کمک به آزادی زندانیان جرائم غیر عمد ۵ میلیارد ریال متعهد شدند.

به گزارش خبرنگار  گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از تبریز، این تعهد بازاریان و کسبه تبریز در جلسه هم اندیشی هیئت امنای ستاد دیه استان با روسای اتحادیه‌های صنفی بازار در آستانه برگزاری جشن گلریزان صورت گرفت.

جشن گلریزان استان یکشنبه شب ۲۹ اردیبهشت بعد از افطار از ساعت ۲۱:۳۰ تا ۲۳:۳۰ در تالار معلم برگزار می‌شود.

رئیس کل دادگستری آذربایجان شرقی در این جلسه صدور احکام مجازات جایگزین حبس را مورد اشاره قرار داد و گفت: آذربایجان شرقی در دو سال پیاپی در این زمینه رتبه اول کشور را کسب کرده است.

حجت الاسلام مظفری افزود: برای جرایمی که با امنیت مردم ارتباط ندارد و عنوان مجرمانه ندارد، ترجیحاً از مجازات جایگزین زندان استفاده می‌شود و مجرمان مخل امنیت مردم را نه تنها به زندان محکوم می‌کنیم بلکه به خاطر امنیت مالی و جانی مردم با آن‌ها برخورد سختی خواهیم داشت.

وی از آغاز بهره گیری از پابند‌های الکترونیکی برای زندانیانی که امکان استفاده از قانون «مجازات جایگزین حبس» ندارند، خبر داد و ادامه داد: از هفته گذشته زندانیانی که بر اساس قانون، امکان استفاده از مجازات جایگزین زندان نداشتند، پابند‌های الکترونیکی راه اندازی شد که به صورت انبوه در مورد زندانیان واجد شرایط استفاده می‌شود.

حجت الاسلام مظفری گفت: سال گذشته ۴۴۰ نفر از زندانیان جرائم غیر عمد در آذربایجان شرقی آزاد شدند و امسال هم امیدواریم تعداد قابل توجهی آزاد شوند.

دادستان تبریز هم در این جلسه با اشاره به طرح شفاهی حفظ قرآن در زندان‌های استان و زندان مرکزی تبریز گفت: دو سوم از زندانیان در این طرح شرکت کرده اند و از این طریق ۲۰۰۰ حافظ جزء یک تا سی‌ام قرآن کریم در میان زندانیان داریم.

خلیل الهی افزود: در زندان‌های استان کارگاه‌های حرفه آموزی فرش و کفش داریم که زندانیان مشغول کار هستند و قسمتی از در آمد شغل خود را نیز به خانواده‌های خود اختصاص می‌دهند.

وی افزود: محکومان مالی و غیرعمد ناخواسته با داشتن شاکی خصوصی و اکثراً به خاطر رکود و نوسانات بازار روانه زندان شده‌اند که با کمک خیران از زندان‌های استان آزاد خواهند شد و به کانون گرم خانواده خود بر خواهند گشت.

خلیل الهی افزود: سال گذشته ۴۴۰ نفر از زندان‌های استان آزاد شدند که مبلغ بدهی این تعداد بالغ بر ۱۲۲ میلیارد تومان بوده است.

مدیر ستاد دیه استان هم با اشاره به دستور رییس قوه قضاییه برای استفاده از مجازات جایگزین حبس برای محکومان غیر امنیتی گفت: این اقدام آمار زندانیان کیفری و جرائم غیر عمد را به شدت کاهش داد.

تقی پور افزود: امسال بیش از ۵۳۰ نفر از زندانیان منتظر کمک خیران هستند تا به آغوش گرم خانواده برگردند.

وی ادامه داد: این زندانیان ۱۵۰ میلیارد تومان بدهی دارند که اگر ۷ میلیارد تومان در جشن گلریزان جمع آوری شود، بقیه مبلغ با تقسیط، گذشت شاکیان، تسهیلات کم بهره و کمک‌های مردمی تامین می‌شود.

مدیر ستاد دیه استان کمک‌های خانواده متوفیان را در اهدای هزینه‌های مراسم عزاداری متوفی برای آزادسازی زندانیان بسیار مؤثر دانست و گفت: سال گذشته ۱۶۲ خانواده هزینه مراسم و ضیافت متوفی خود را به آزادی زندانیان جرائم غیر عمد اهدا کردند و در مجموع ۱ میلیارد تومان جمع آوری شد که این اقدام خداپسندانه، فرهنگ بسیار ارزشمندی است.

 

انتهای پیام/ش

اهدای هزینه‌های مراسم عزاداری متوفی برای آزادسازی زندانیان

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
برچسب ها
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
سروش خبر
ایتا خبر
ویسپی خبر
گپ خبر
آی گپ خبر
بله خبر
توییتر خبر
اینستاگرام خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر