کد خبر: ۶۹۴۰۸۶۴
تاریخ انتشار: ۳۱ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۱۲:۵۵
۳۱ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۱۲:۵۵
کد خبر : ۶۹۴۰۸۶۴

مدیر فناوری و ارتباط با صنعت دانشگاه امیرکبیر گفت: باتوجه به برنامه ریزی موثر دانشگاه امیرکبیر، با اختلاف بسیار زیاد توانستیم رتبه نخست ارجاع و ثبت پتنت بین‌المللی در کشور را از آن خود کنیم.

دانشگاه صنعتی امیرکبیر رتبه نخست ثبت پتنت بین المللی را کسب کردبه گزارش  حوزه دانشگاهی گروه علمی پزشكی باشگاه خبرنگاران جوان، مالک نادری مدیرکل دفتر فناوری و ارتباط با صنعت دانشگاه صنعتی امیرکبیر اظهار کرد: براساس گزارشی که به تازگی کانون پتنت ایران اعلام کرده، این دانشگاه در ارسال و ثبت پتنت بین المللی در کشور رتبه نخست را از آن خود کرده است.

وی در این خصوص افزود: کانون پتنت ایران که زیر نظر معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری فعالیت می‌کند گزارشی از روند ارجاع و ثبت اختراع را در کشور اعلام کرده است.

وی افزود: باتوجه به برنامه ریزی موثری که در دانشگاه صنعتی امیرکبیر انجام شده است براساس اعلام کانون پتنت ایران توانستیم با اختلاف بسیار زیاد در رتبه نخست ارجاع و ثبت پتنت بین المللی در کشور قرار گیریم.

مدیرکل دفتر فناوری و ارتباط با صنعت دانشگاه صنعتی امیرکبیر تاکید کرد: این دانشگاه با ارجاع ۱۰۸ پتنت بین المللی رتبه نخست ارجاع را کسب کرده که براین اساس در مجموع ۲۵ درصد کل پرونده‌های ارسالی پتنت‌های بین المللی در میان دانشگاه‌ها به کانون پتنت، مربوط به دانشگاه صنعتی امیرکبیر است.

نادری اظهار داشت: در ثبت پتنت بین المللی نیز دانشگاه صنعتی امیرکبیر با ثبت ۲۲ پتنت تایید شده نیز توانست رتبه نخست در کشور را به خود اختصاص دهد.

وی افزود: دانشگاه صنعتی شریف و مرکز رشد تجهیزات پزشکی نیز هرکدام با ثبت ۹ پتنت بین المللی در رتبه‌های بعدی قرار گرفتند.

مدیرکل دفتر فناوری و ارتباط با صنعت دانشگاه صنعتی امیرکبیر اظهار کرد: این دانشگاه از سوی دفاتر همکار نمونه کانون پتنت نیز با ۲۰۷ امتیاز رتبه اول و دانشگاه صنعتی شریف با ۷۹ امتیاز رتبه دوم و دانشگاه تربیت مدرس با ۶۹ امتیاز رتبه سوم را کسب کرده اند.

نادی گفت: برنامه داریم دفتر پتنت آفیس را در دانشگاه صنعتی امیرکبیر توسعه دهیم و دفتر تیسک مربوط به سازمان مالکیت معنوی را نیز در این دانشگاه راه اندازی کنیم.

وی ادامه داد: این دفتر فعالیت‌های مربوط به ارزیابی و توسعه تکنولوژی پتنت برای منطقه و خاورمیانه را پیگیری خواهد کرد.

مدیرکل دفتر فناوری و ارتباط با صنعت دانشگاه صنعتی امیرکبیر افزود: در سال‌های گذشته تنها پتنت‌ها و اختراعات داخلی که توسط سازمان پژوهش‌های علمی و صنعتی ایران مورد ارزیابی قرار می‌گرفت در ارتقا اساتید نقش داشت، اما باتوجه به عملکرد خوب دانشگاه صنعتی امیرکبیر، این دانشگاه جز ۵ مرکز داوری اختراعات مورد تایید وزارت علوم انتخاب شده است.

وی اظهار داشت: بنابراین اختراعاتی که از سوی دانشگاه صنعتی امیرکبیر مورد داوری قرار می‌گیرد در ارتقا اساتید لحاظ خواهد شد.

مدیرکل دفتر فناوری و ارتباط با صنعت دانشگاه صنعتی امیرکبیر افزود: در دانشگاه درحال برنامه ریزی برای فروش پتنت هستیم و اکنون دو پتنت دانشگاه درخواست کننده خارجی دارد.

نادری عنوان کرد: در سال گذشته قانونی توسط مجلس به عنوان بند ت تبصره ۹ تصویب شد که براساس آن موسسات و شرکت‌های سود ده باید ۴۰ درصد از بودجه تحقیقاتی خود را برای فعالیت‌های علمی و پژوهشی دانشگاه‌ها اختصاص دهند.

وی اظهار کرد: اواخر مردادماه آیین نامه‌های اجرایی این قانون اعلام شد و پس از آن دانشگاه صنعتی امیرکبیر با تمامی صنایعی که اسامی آن‌ها در لیست این قانون قرار داشت ارتباط ایجاد کرد.

مدیرکل دفتر فناوری و ارتباط با صنعت دانشگاه صنعتی امیرکبیر ادامه داد: براساس اعلام وزارت علوم و خزانه کشور براساس این قانون دانشگاه صنعتی امیرکبیر قرارداد‌های زیادی با صنایع منعقد کرده است.

وی تاکید کرد: در مجموع در سال گذشته براساس این قانون دانشگاه صنعتی امیرکبیر ۱۳ میلیارد تومان قرارداد با صنایع مختلف منعقد کرده است و دانشگاه تهران با حدود ۶ میلیارد تومان در رده‌های بعدی قرار دارد.

مدیرکل دفتر فناوری و ارتباط با صنعت دانشگاه صنعتی امیرکبیر اظهار داشت: میزان قرارداد‌های صنعتی دیگر دانشگاه‌های کشور براساس این قانون ۲ و یا ۳ میلیارد تومان بوده است.

نادی گفت: امسال نیز این قانون به عنوان بند ح تبصره ۹ است که برنامه داریم از ایین مسیر قرارداد‌های بیشتری را منعقد کنیم.

انتهای پیام/

دانشگاه امیرکبیر رتبه نخست ثبت پتنت بین‌المللی را از آن خود کرد

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر