کد خبر: ۶۹۴۲۲۴۲
تاریخ انتشار: ۰۱ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۳:۰۸

افتتاح سد کرم آباد نوید طرحی طلایی در عرصه اقتصاد مقاومتی است و رونق تولید و اقتصاد را در پی خواهد داشت.

امید به رونق اقتصاد و اشتغال در آذربایجان غربیبه گزارش گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان، آذربایجان غربی از جمله استان‌های درگیر با معضل کم آبی و تغییر اقلیم است و در همین راستا به ذخیره آب‌های سطحی و زیرزمینی به ویژه در شمال و جنوب استان نیاز اساسی دارد.

بر همین اساس به جز حوضه آبریز دریاچه ارومیه که سدسازی در آن با هدف احیای دریاچه ممنوع است، در شمال و جنوب استان طرح‌های سدسازی ارزشمندی به تازگی به بهره برداری رسیده یا آماده بهره برداری است که سیلوه پیرانشهر، سردشت و کرم آباد پلدشت از جمله آن‌ها به شمار می‌رود.

سد کرم آباد پلدشت که در نوع خود در صنعت سدسازی کم نظیر است، در حوضه ارس از زیرمجموعه‌های حوضه دریای خزر قرار دارد و با افتتاح آن، بخش قابل توجهی از نیاز آبی بخش کشاورزی این منطقه رفع می‌شود.

این سد در ۱۱ خرداد سال ۱۳۹۵ و در سفر اول حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی و اعضای هیات دولت به آذربایجان غربی کلنگ زنی و در کمتر از سه سال حدود ۱۴ هزار میلیارد ریال برای ساخت آن هزینه شد.

حجم ذخیره مطلوب بیش از ۵۴ میلیون مترمکعبی نشان دهنده جایگاه این سد در ذخیره سازی آب‌های سطحی از جمله سهم ایران از آب رودخانه مهم ارس بوده که تاکنون به میزان بسیار کمی از آب آن استفاده شده است.

محمدمهدی شهریاری استاندار آذربایجان غربی در بازدیدی که طی اواخر سال گذشته از آخرین مراحل ساخت این سد داشت، گفت: سد کرم آباد پلدشت یکی از بزرگترین طرح‌های اقتصاد مقاومتی کشور بوده و با تکمیل آن ۱۹ هزار و ۲۵۰ هکتار از اراضی بایر ۲ شهرستان پلدشت و شوط احیا می‌شود که در راستای توسعه کیفی و کمّی کشاورزی شمال استان موثر است.

شهریاری افزود: اجرای این طرح نشان دهنده اهتمام دولت تدبیر و امید در راستای توسعه مناطق محرومی نظیر شمال آذربایجان غربی است که نمود عینی آن در ساخت این سد و دیگر طرح‌های عمرانی دیده می‌شود.

کیومرث دانشجو مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای آذربایجان غربی نیز در این خصوص گفت: بدنه این سد از نوع خاکی با هسته رسی بوده و طول تاج آن ۲ هزار و ٤٠٠ متر با حجم تنظیمی ۵۷.۳ میلیون مترمکعب آب است.

وی به حقابه ایران از آب رودخانه مرزی ارس اشاره کرد و افزود: احداث این سد مخزنی خارج از بستر، تدبیری برای استفاده بهینه از آب‌های عبوری از کشور است.

دانشجو بیان کرد: با تدبیر مقام معظم رهبری و دوراندیشی ایشان در خصوص اهمیت ویژه مهار رودخانه‌های مرزی، امکان تخصیص اعتبارات مورد نیاز این طرح‌ها از محل صندوق توسعه ملی در ۱۳ استان کشور فراهم شد و اجرای این طرح‌ها در اولویت برنامه‌های دولت تدبیر و امید و وزارت نیرو قرار گرفت.

وی، احداث سد کرم آباد را یکی از بزرگترین طرح‌های اقتصاد مقاومتی کشور برشمرد و اضافه کرد: این طرح با ۹ واحد عمرانی، ایستگاه‌های سه گانه پمپاژ اصلی آب، ایستگاه‌های پنج گانه داخل مزارع و خط انتقال ۲۲ کیلومتری رودخانه ارس تا مخزن سد احداث شد.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای آذربایجان غربی ادامه داد: شبکه پایاب سد مخزنی کرم آباد نیز بیش از ۱۹ هزار و ۲۵۰ هکتار از اراضی منطقه را تحت پوشش قرار می‌دهد و این حجم از تاسیسات آبی و ایستگاه‌های پمپاژ و پست‌های برق و شبکه‌های وسیع در مدت زمان کوتاه سه ساله با تلاش‌های شبانه روزی عوامل اجرایی محقق شد.

وی اهداف مهم این طرح را استفاده از حق آبه قانونی جمهوری اسلامی ایران در مناطق مرزی و ایجاد اشتغال و بهبود وضعیت اقتصادی در منطقه برشمرد و افزود: با پایان این طرح‌ها و استفاده بهینه از این منابع آب، تحول عظیم اقتصادی و اجتماعی، توسعه پایدار در بخش کشاورزی و ایجاد اشتغال وسیع برای مردم این مناطق را شاهد خواهیم بود.

غلامرضا سلیمانی مدیرعامل سازمان منطقه آزاد ماکو نیز گفت: با افتتاح سد کرم آباد سالانه به میزان ۱۱۲ میلیون مترمکعب آب سطحی جمع آوری و پمپاژ می‌شود.

سلیمانی اظهار داشت: با این میزان جمع آوری در سد کرم آباد بیش از ۱۹ هزار و ۲۵۰ هکتار از اراضی منطقه در پلدشت و شوط از دیم به اراضی آبی تبدیل شده است.

وی افزود: سرمایه گذاری‌ها در حوزه کشاورزی پایاب سد کرم آباد در حال انجام است که به اشتغالزایی ۱۵ هزار نفری منجر خواهد شد.

در حال حاضر ۱۳ سد در آذربایجان غربی فعال است که ظرفیت ذخیره آن‌ها به بیش از یک میلیارد و ۹۰۰ میلیون مترمکعب می‌رسد.

با راه اندازی سد‌های کرم آباد و سردشت این میزان به بیش از ۲ میلیارد مترمکعب خواهد رسید که ظرفیتی قابل توجه در حوزه آب به شمار می‌رود.

حسن روحانی در سفری یک روزه به آذربایجان غربی چندین طرح توسعه منابع آب و خاک استان‌های مرزی از جمله سد کرم آباد، سد سردشت، آبیاری و زهکشی سد سیلوه، کانال انتقال آب از سد سیلوه به دریاچه ارومیه /جلدیان/ و شبکه آبیاری و زهکشی پایاب این سد و چندین طرح دیگر به ارزش چهار هزار و ۴۶۵ میلیارد تومان را افتتاح کرد.

منبع ایرنا

انتهای پیام /م

برکات و عواید سد کرم آباد

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
سروش خبر
ایتا خبر
ویسپی خبر
گپ خبر
آی گپ خبر
بله خبر
توییتر خبر
اینستاگرام خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر