کد خبر: ۶۹۴۲۲۹۹
گروه : مازندران » ساری
تاریخ انتشار: ۰۱ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۳:۴۳

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری مازندران گفت: ۳۰ اثر تاریخی استان که امسال در لیست انتظار برای ثبت در فهرست آثار ملی کشور قرار دارد، ثبت نهایی خواهد شد.

به گزارش گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از ساری ، سیف الله فرزانه مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری مازندران در حاشیه مراسم شب‌های فرهنگی آمل گفت: ۳۰ اثر تاریخی استان که امسال در لیست انتظار برای ثبت در فهرست آثار ملی کشور قرار دارد، ثبت نهایی و به فهرست آثار تاریخی و ملی مازندران اضافه خواهد شد.

وی افزود: از ۲ هزار و ۵۰۰ اثر تاریخی شناسایی شده در مازندران ۷۷۱ اثر با ارزش تاریخی بالا تاکنون در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است.

فرزانه گفت: با پیگیری که در سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور شده، بسیار امیدوار هستیم که شمار آثار تاریخی ثبتی مازندران درفهرست آثار ملی کشور به حدود ۸۰۰ اثر افزایش یابد.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی وگردشگری مازندران، با اشاره به اینکه برخلاف تصور‌ها که مازندران را فقط از نظرمواهبت طبیعی وگردشگری می‌بینند، افزود: مازندران یکی از استان‌های مهم و حتی برخوردار از نظر دارا بودن بنا‌های با ارزش وقدمت تاریخی کهن است.

فرزانه گفت: در تعطیلات نوروز امسال حدود ۶۶۹ هزار گردشگر خارجی از کشور‌های مختلف جهان از بنا‌های تاریخی وموزه‌های مازندران بازدید کردند که درمقایسه با آمار ۱۲ گردشگر خارجی در نوروزسال ۹۷ افزایش چندین برابری داشته است.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری مازندران همچنین از تعیین واختصاص اعتبار ۱۰ میلیارد تومانی امسال برای مرمت وبازسازی بنا‌های تاریخی استان خبر داد و گفت: با این اعتبار پیش بینی می‌شود حدود ۷۰ بنای تاریخی که در معرض بیشترین تخریب وآسیب قراردارد، اختصاص و کار مرمت آن نیز انجام شود.

فرزانه با بیان اینکه برخی شهر‌های استان ازجمله ساری و آمل دارای بیشترین بافت تاریخی و با ارزش شهری برخوردار هستند، از شهرداران این شهر‌ها نیز درخواست کرد که مشارکت جدی در حراست وتلاش برای احیای بافت‌های تاریخی در این شهرستان داشته و مشارکت کنند.

انتهای پیام/ م

ثبت نهایی آثار تاریخی ثبت نشده مازندران در فهرست آثار ملی  کشور

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
سروش خبر
ایتا خبر
ویسپی خبر
گپ خبر
آی گپ خبر
بله خبر
توییتر خبر
اینستاگرام خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر