کد خبر: ۶۹۴۴۱۳۷
تاریخ انتشار: ۰۳ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۲:۲۹
مدیرعامل توانیر خبر داد؛

متولی‌زاده گفت: از امروز تعرفه برق مشترکان پرمصرف تا ۱۶ درصد افزایش می یابد.

طراحی تعرفه های جدید، کاهش ۲۰ تا ۳۰ درصدی در هزینه مصرف برق را شاهد خواهیم بودبه گزارش گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، به نقل از  پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)؛ محمدحسن متولی‌زاده مدیرعامل شرکت توانیر در گفت وگو با شبکه خبر گفت: سال گذشته به دلیل محدویت‌های تولید در نیروگاه‌های برق آبی، مجبور به اعمال خاموشی‌هایی شدیم، ولی خوشبختانه با همکاری مردم از آن مقطع عبور کردیم.


بیشتر بخوانید:افزایش ۲۳ درصدی تعرفه برق از امروز اعمال نمی‌شود 


متولی زاده درخصوص تغییر تعرفه‌های برق گفت: تعرفه‌های برق در پاسخ به مطالبه عموم مردم مبنی بر افزایش تعرفه مشترکان پرمصرف و با هدف اصلاح الگوی مصرف مشترکان توسط دولت تصویب شده است.

مدیرعامل توانیر با اشاره به این که از امروز تعرفه برق مشترکان پرمصرف تا ۱۶ درصد افزایش خواهد داشت، تاکید کرد: مصرف برق اکثریت مردم در حد الگو‌های تعیین شده است، اما تعداد اندکی از مشترکان هم هستند که مصرف بالایی دارند.

متولی زاده با اشاره به این که ۱۰ درصد از مشترکان جزو پرمصرف‌ها هستند، گفت: با توجه به این که برای تولید برق باید سوخت گاز مصرف شود، این گروه از مشترکان با مصرف بیشتربرق، نه تنها باعث آلودگی بیشتر محیط زیست می‌شوند، بلکه یارانه بیشتری را هم به خود اختصاص می‌دهند.

وی همچنین با ذکر مثالی در این خصوص گفت: یک درصد از مشترکان برق که در بالاترین رده مصرفی قرار دارند، به اندازه ۱۰ درصد مشترکان کم مصرف کشور برق مصرف می‌کنند.

متولی زاده در پاسخ به این پرسش که مشترکان چگونه می‌توانند از قرار گرفتن در سطوح پرمصرف یا خوش مصرف آگاه شوند، گفت: برای آگاهی مردم، از این پس در قبوض برق برحسب میزان مصرف مشترکان، پرمصرف یا کم مصرف بودن آن‌ها درج خواهد شد.

وی یاداور شد: الگوی مصرف برق در مناطق گرمسیر یا عادی متفاوت است و بستگی به نوع آب و هوای مناطق مختلف، این الگو‌ها تعیین شده است.

متولی زاده درخصوص راهکار‌های مشترکان برای قرارنگرفتن در گروه پرمصرف‌ها گفت: با توجه به این که در تابستان وسایل سرمایشی بیشترین میزان مصرف برق را به خود اختصاص می‌دهند، مشترکان در صورت توجه و دقت در چگونگی استفاده از وسایل سرمایشی، می‌توانند به میزان زیادی از مصرف برق خود را کاهش دهند.

وی درباره سهم وسایل سرمایشی از مجموع برق مصرفی کشور در تابستان اظهار کرد: در این فصل حدود ۲۲ هزار مگاوات یا معادل ۴۰ درصد از مصرف برق کشور، به وسایل سرمایشی اختصاص دارد.

متولی زاده درخصوص هزینه‌های تولید برق نیز گفت: برق به معنی واقعی از تولید به مصرف است یعنی با زدن یک کلید، برق باید در صد‌ها کیلومتر دورتر تولید و از طریق تاسیسات و شبکه‌های انتقال و توزیع، با سرعت نور منتقل و روشنایی مورد نیازمردم تامین شود.

وی اضافه کرد:، به ازای هر یک کیلووات برق باید ۲۰ میلیون تومان برای احداث این زنجیره تولید، انتقال و توزیع سرمایه گذاری شود تا برق مورد نیاز مردم تامین و به خانه‌های آنان برسد.

مدیرعامل توانیر افزود: قیمت تمام شده برق به ازای یک کیلووات ساعت بیش از ۱۲۰ تومان، بدون احتساب هزینه سوخت است، اما مشترکان به ازای هر کیلووات ساعت ۷۰ تومان پرداخت می‌کنند که دولت مابقی را به عنوان سوبسید یا همان یارانه پرداخت می‌کند.

متولی زاده درخصوص راهکار برقراری عدالت در پرداخت یارانه برق مصرفی به مشترکان اظهار داشت: هدف گذاری مصوبه دولت برای جبران فاصله مشترکان پرمصرف و کم مصرف است که البته این فاصله را نمی‌توان به یکباره از بین برد چرا که این کار نیاز به زمان دارد.

وی با بیان اینکه تعرفه‌های قبلی برق به صورت پلکانی بود، به طوری که مشترکانی که برق بیشتری مصرف می‌کردند اندکی بیشتر از کم مصرف‌ها پول برق پرداخت می‌کردند و در عین حال از یارانه بیشتری هم بهره مند می‌شدند، افزود: با این مصوبه جدید هزینه برق مشترکان پرمصرف اندکی واقعی‌تر می‌شود و این گروه افزایش ۱۶ درصدی تعرفه در قبوض برق را نیز شاهد خواهند بود که امیدواریم با این روند، مصرف برق خود را کاهش دهند.

متولی زاده همچنین از برنامه صنعت برق برای ایجاد ارتباط دوسویه با مردم خبرداد: در همین راستا، قبوض کاغذی برق به تدریج حذف خواهد شد و به همین دلیل امیدواریم مشترکان برق نیز در سراسر کشور با همکاری در این برنامه، شماره‌های همراه خود را در اختیار شرکت‌های توزیع برق قرار دهند تا بتوانیم ضمن حذف قبوض کاغذی برق، ارتباط دوسویه‌ای با آن‌ها برقرار کنیم.

وی ادامه داد: در قالب این برنامه، با حذف قبوض کاغذی برق که باعث صرفه جویی اقتصادی خواهد شد، امکان ارسال پیام‌های لازم، اطلاع رسانی از ساعت‌های پیک و ارائه مکانیزم‌ها و راهکار‌های کاهش مصرف برق به مشترکان به ویژه در بخش خانگی فراهم خواهد شد.

مدیرعامل توانیر افزود: کاهش مصرف به ویژه در بخش خانگی بسیار ساده است به طوری که براساس مطالعات انجام شده، بدون اینکه سطح رفاه خانوار کاهش پیدا کند مردم می‌توانند تا ۳۰ درصد مصرف برق خود را کاهش دهند.

متولی زاده همچنین با اشاره به این که از ۸ هزار و ۷۶۰ ساعت در سال، در حدود ۵۰۰ ساعت با مشکل افزایش شدید مصرف برق مواجه هستیم که با کاهش مصرف برق وسایل سرمایشی، به راحتی قابل تامین است.

وی  تصریح کرد: یک کیلووات برق معادل تزریق یک کیلوگرم دی اکسید کربن به جو است و با کاهش مصرف می‌توان در طول سال گاز co۲ کمتری وارد جو کرد.

متولی‌زاده درباره راهکار‌های صرفه جویی ۲۰ درصدی توسط مشترکان برق نیز گفت: منحنی ۲۴ ساعته بار نشانگر آن است که با مدیریت مصرف، می‌توان شبکه برق کشور را در ساعت‌های پیک مدیریت و از اعمال محدودیت جلوگیری کرد.

مدیرعامل توانیربا اشاره به دمای ۲۴ درجه به عنوان دمای آسایش ۲۴ یاداور شد: تنظیم درجه کولر گازی روی عدد ۲۴، به تنهایی می‌تواند ۲۰ درصد صرفه جویی در مصرف برق را به دنبال داشته باشد. همچنین استفاده از سایه بان برای جلوگیری از تابش آفتاب روی کولر‌های آبی و تنظیم این نوع کولر‌ها روی دور کند، می‌تواند تا ۵۰ درصد صرفه جویی را به دنبال داشته باشد.

وی ادامه داد: همچنین اگر هر خانوار ایرانی تنها یک لامپ خود را در ساعت‌های پیک خاموش کند، یک هزار مگاوات (معادل نیروگاه اتمی بوشهر) از مصرف برق کشورکاهش خواهد یافت.

متولی زاده تصریح کرد: تعرفه‌های جدید طوری طراحی شده اند که اگر مشترکان ۱۰ درصد مصرف برق را کاهش دهند، شاهد کاهش ۲۰ درصدی صورتحساب برق مصرفی خود خواهند بود که رسیدن به این میزان با راهکار‌های بسیار ساده‌ای قابل دستیابی است.

مدیرعامل توانیر درباره برنامه‌های صنعت برق برای مدیریت پیک بار امسال نیز گفت: تلاش‌های بسیاری برای افزایش ظرفیت تولید برق صورت گرفته است، اما در کنار این برنامه‌هایی هم برای کنترل پیک بار برنامه ریزی شده است.

متولی زاده ادامه داد: در همین راستا تغییر ساعات کار ادارات به منظور کاهش پیک بارو اطلاع رسانی و آموزش به مشترکان به ویژه مشترکان پرمصرف برق برای کاهش مصارف از جمله برنامه‌های صنعت برق در تابستان امسال به شمار می‌رود.

وی  گفت: برای نخستین بار مکانیزم‌هایی را طراحی کرده ایم تا با استفاده از ظرفیت استارت آپ‌ها و شرکت‌های خدمات انرژی (اسکو)، مشترکان بتوانند علاوه بر کاهش مصرف برق، جوایزی را نیز دریافت کنند.

انتهای پیام/

درج  پرمصرف یا کم مصرف بودن مشترکان در قبوض برق

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
انتشار یافته: ۵
در انتظار بررسی: ۰
سعید
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۲:۱۵ - ۱۳۹۸/۰۳/۰۴
شما برای هر کیلوات ساعت 1400تومن می گیرد بعد می گید 70تومن .
بله اگر یک نفر روزی فقط یک لامپ کم مصرف داشته باشه که روزی 2ساعت روشن باشه کیلو واتی 70 تومن می گیرید و اگر اضافه مصرف باشه کیلو واتی تا 2000تومن هم می گیرید . چه بخوایم چه نخوایم با این الگو همه مردم اضاف مصرف دارند
م
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۲:۱۵ - ۱۳۹۸/۰۳/۰۴
عجب
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۲۳ - ۱۳۹۸/۰۳/۰۳
تولیدات مصرف کننده ی برق مصرف بالایی دارند مردم باید هزینه آن رابپردازند ازکارخانه ها بخواهید وسایل کم مصرف تولید کنند
ایرانی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۰۴ - ۱۳۹۸/۰۳/۰۳
چرا ۱۶ درصد باید تصاعدی زیاد بشه چون هر چی مصرف بیشتر هم بکنه بازم همون ۱۶ درصد رو میده ولی اگه تصاعدی بالا بره بالای صد در صد باید پول بده
منصور
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۴۵ - ۱۳۹۸/۰۳/۰۳
نمیگن برق را میخواهیم گرون کنیم // الگوی مصرف را پایین میارن // تا اکثرا مشترکین شامل اقزایش قیمت بشن // اسم این مشترکین را هم میزارن پر مصرفها
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر