کد خبر: ۶۹۴۴۷۱۵
گروه : فارس » شیراز
تاریخ انتشار: ۰۴ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۰:۱۱
فرماندار شیراز:

فرماندار شیراز گفت: افزایش وقوع آتش سوزی در جنگل ها و طبیعت نسبت به سال گذشته را به شکل جدی پیگیری خواهم کرد.

به گزارش گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از شیراز، محمدرضا امیری فرماندار شیراز در جلسه ستاد پیشگیری از آتش سوزی مراتع و جنگل ها در شهرستان شیراز با تاکید بر پیشگیری از هر گونه آتش سوزی خصوصا در مراتع و جنگل ها، اظهار داشت: اگر پیشگیرى در اولویت برنامه هاى این ستاد قرار داشته باشد و آمادگی لازم ایجاد شود قطعا آتشی به وجود نمی آید که اطفاع حریقی اتفاق بیفتد، بنابراین پیشگیری از آتش سوزی مسئله بسیارمهمی است که باید دستگاه ها بیشتر به آن بپردازند.

وی با اشاره به طرح و برنامه های خوبی که از سوی منابع طبیعی، محیط زیست و شهرداری تدوین شده است ، بیان کرد: افزایش آمار آتش سوزی سال جاری در مقایسه با ماه هاى مشابه سال قبل به هیچ عنوان قابل توجیه نیست و نیاز است همراه با تدوین برنامه ها منابع طبیعی یک نقشه کاملی را از وضعیت مراتع و جنگل‌های شهرستان تهیه و نقاط بحرانی را مشخص کند.

امیری ضمن تاکید بر آموزش افراد جهت پیشگیری و مقابله با بحران آتش سوزی، گفت: بایستی افرادی که در محدوده جنگل‌ها سکونت دارند جهت پیشگیری و مقابله با بحران آتش سوزی آموزش ببینند و در این خصوص از تمامى ظرفیت ها على الخصوص فضاى مجازى در راستاى اطلاع رسانى، آگاه سازى و آموزش استفاده کرد.

رییس ستاد پیشگیری از آتش سوزی مراتع و جنگلهاى شهرستان شیراز ضمن تاکید بر سازماندهی نیروها در خصوص حفاظت از مراتع و جنگل ها، عمده دلایل آتش سوزی را عامل انسانی عنوان کرد و ابراز داشت: جنگل‌ها و مراتع در واقع مال مردم بوده و بهترین حافظان این جنگل‌ها و طبیعت خود مردم هستند. شناسایی مناطق مستعد آتش سوزی و آموزش افراد بومی بایستی در اولویت مسئولان ذیربط قرار بگیرد و در کنار نیروهای لشکری و کشوری که بلافاصله به منظور اطفاء حریق در هنگام حادثه ورود مى کنند از این ظرفیت مردمى و نیروهاى بومى که شناخت کامل از منطقه دارند، استفاده کرد.

امیری در ادامه از محیط زیست، منابع طبیعی و بخشداران خواست تا دوره هاى آموزشى مرتبط در بخش هاى شهرستان شیراز ویژه نیروهاى مردمى و بومى به همراه دهیاران هر چه سریعتر انجام گیرد، زیرا دهیاران برابر قانون مدیریت بحران در زمان بحران و آتش سوزی مدیر بحران روستا هستند و سازماندهی نیروهای مردمی روستا و ارتباط با نیروهای منابع طبیعی و محیط زیست از وظایف دهیار است.

فرماندار شیراز به ضرورت طرح پیشگیری از آتش سوزی در شهرستان شیراز تاکید کرد و افزود: طبق تبصره ی ماده 47 حفاظت‌ و بهره‌برداری‌ از جنگل‌ها و مراتع، تمام دستگاه ها بایستی مشارکت داشته باشند و در هنگام بروز حادثه تعلل در اعزام نیرو نداشته باشند چرا که در غیر این صورت موضوع به عنوان تخلف اداری رسیدگی خواهد شد.

وى با بیان اینکه مدیریت بحران در هنگام آتش سوزی مهمترین مسئله است، بار دیگر بر پیشگیرى از وقوع آتش سوزى در مراتع و جنگل ها تاکید کرد و افزود: توزیع بروشور، نصب علائم راهنمایی و هشدار دهنده در مناطق جنگلی و مسیرهای گردشگری و نیز برداشت سریع محصولات کشاورزی از اقدامات موثر در پیشگیری و مقابله با آتش سوزی است که مى بایست این اقدامات سریعا انجام و نتیجه آن نیز در کوتاه ترین زمان ممکن به این ستاد از سوى دستگاه هاى مرتبط و بخشدارى ها مکتوب اعلام شود.

فرماندار شهرستان شیراز در پایان از تمامى دستگاه هاى عضو ستاد پیشگیری از آتش سوزی مراتع و جنگل شهرستان خواست به منظور پیشگیرى از هر گونه حریق و مدیریت بحران در صورت وقوع آتش سوزى با بخشداران و نیرو های منابع طبیعی شهرستان همکاری های لازم را داشته باشند.
انتهای پیام/م

پیشگیری و مقابله با بحران آتش سوزی

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
برچسب ها
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
سروش خبر
ایتا خبر
ویسپی خبر
گپ خبر
آی گپ خبر
بله خبر
توییتر خبر
اینستاگرام خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر